Arcadia Invitational - 4/11/2003
Arcadia High School
Results - Friday Night - Two National Records lead the action!!! - 5 Yearly National prep Leaders -

Click on above Images - Purchases Support DyeStatCal

Arcadia Invitational - 4/11/2003
Arcadia High School
Results - Friday Night


Women 3200 Meter Run
1 Bynoe, Brittnee 09 Willingboro (Nj) 11:11.98
2 Nickless, B. 12 Fountain Valley HS 11:13.74
3 Jimenez, Christina 12 GraniteHills,App 11:21.58
4 Lewis, Megan 12 Tracy HS 11:29.88
5 Frischknecht, Lisa 12 Davis,Kaysville 11:40.02
6 Wilson, Wendy 11 Davis,Kaysville 11:45.11

Women 4x200 Meter Relay Seeded
1 Paramount High 'A' 1:45.30
1) Wesley, Sheree 10 2) Hicks, Lennisha 10
3) Taylor, Riann 12 4) Thurman, Star 12
2 Claremont HS 'A' 1:45.33
1) Delaunay, Jessica 11 2) Holmes, Kristin 10
3) Manis, Krista 09 4) Moore, Rachel 12
3 Mt. Eden HS 'A' 1:46.47
1) Alvarez, Brianna 09 2) Motley, Cameo 09
3) Jenkins, Renee 11 4) Smith, Angelique 11
4 Louisville High 'A' 1:48.75
1) Warner, Blair 11 2)
3) White, Ashley 10 4)
5 Crenshaw High 'A' 1:50.38
1) Carter, Aundrea 11 2) Williams, Lynea 11
3) Paulk, Sheraka 10 4) Ahaiwe, Stacey 10
6 Santa Monica HS 'A' 1:50.91
1) Allen, Nicole 10 2) Harrington, Tynese 10
3) King, London 10 4) Sicard, Jacqui 10
7 Mitty HS 'A' 1:52.16
1) Curtis, Lauren 10 2) Soares, Amie 09
3) Owens, Lanesha 10 4) Bedolla, Kim 09
-- Paso Robles HS 'A' DQ
1) Spells, Whitney 10 2) Page, Krista 10
3) Bertoni, Ashleigh 09 4) Greenwood, Amaya 12

Women 4x200 Meter Relay Invitational
1 Benson Poly OR 'A' 1:41.74
1) Taylor, Ashley 11 2) Probasco-Canda, Brandi 12
3) Jones, Deborah 12 4) Callier, Sara 10
2 Santa Margarita High 'A' 1:42.36
1) Atkinson, Caitlin 9 2) Loftus, Jenna 11
3) Hull, Michelle 11 4) Kalmbach, Emily 12
3 International Studies 'A' 1:45.38
1) Goodwin, Deanna 12 2) Washington, Alicia 10
3) Emelia, Nichelle 10 4) Watson, Shanna 10
4 Western High,Anaheim 'A' 1:45.55
1) Eichelberger, Danielle 11 2) Trimble, Tishawna 12
3) Buenaventura, Jennifer 11 4) Rodriguez, Carol 11
5 Victor Valley HS 'A' 1:46.54
1) Lawson, Lakeshia 10 2) Hebrard, Shameka 10
3) Johnson, Kenyada 09 4) Pray, Ashlee 12
6 South Lakes (Va) 'A' 1:46.96
1) Bryant, Alisha 11 2) McAfee, Lena 12
3) Hassell, Kristin 11 4) Jackson, Ebony 11

Women 4x200 Meter Relay Rated
1 Helix HS 'A' 1:47.71
1) Parada, Eliana 10 2) Thompson, Sharika 09
3) Jones, Taryn 11 4) Willingham, Evon 11
2 Flintridge Prep 'A' 1:48.00
1) Benitez, Maya 12 2) Fletcher, Lindsay 10
3) Kleinert, Coco 10 4) Woods, Jacquelyn 11
3 Unattached 'B' 1:48.37
4 Temecula Valley HS 'A' 1:48.85
1) Dormanen, Kristen 10 2) McIntosh, Madji 11
3) Dudley, Kylie 09 4) Sloan, Tara 11
5 La Quinta HS 'A' 1:50.57
1) Dorrance, Brittney 10 2) Esqueda, Norma 11
3) Jones, Courtney 10 4) Leyva, Pamela 10
6 Marina HS 'A' 1:54.95
1) Connors, Blair 11 2) Rivera, Mellisa 09
3) Silverlake, Erin 11 4) Serrano, Samantha 11
-- Miller HS 'A' DQ
1) Ford, Cyrena 10 2) Washington, Classie 12
3) Clark, Vivian 11 4) White, Patrice 11

Women 4x800 Meter Relay Invitational
1 Polytechnic High,Long Bea 'A' 9:07.80 (#2 TIME NATION FOR THE YEAR)
Bournes 2:16.8 - Allen 2:18.7 - Powell 2:19.1 - McKinney 2:13.0
1) Powell, Briana 11 2) McKinney, Shantae 12
3) Bournes, Gabrielle 10 4) Allen, Samantha 10
2 Bishop Loughlin (Ny) 'A' 9:21.79
1) Bishop, Dominique 12 2) Blackburn, Shantile 10
3) Osbourne, Tanya 12 4) Morris, Janean 09
3 Canyon HS 'A' 9:30.03
1) Johnson, Alysia 11 2) Granger, Courtney 09
3) Locke, Jessi 09 4) Stevens, Brenda 12
4 Ventura HS 'A' 9:32.31
1) Bryant, Jessica 10 2) Bryant, Tara 10
3) Spiker, Emily 09 4) Campbell, Oriana 11
5 EL Toro High 'A' 9:32.66
1) Hampton, Whitney 10 2) Lester, Leanne 9
3) Meade, Leigh 10 4) Pierson, Molly 10
6 Brea Olinda HS 'A' 9:32.96
1) Sepulveda, Kathy 12 2) Gustafson, Anne 10
3) O'Malley, Meghan 12 4) Rogers, Holly 09
7 El Capitan High,Lakeside,CA 'A' 9:44.05
1) Atkinson, Cassie 11 2) Mather, Nicole 12
3) Mather, Roxanne 12 4) Vuletich, Candis 11
8 Los Gatos High 'A' 9:44.78
1) Jones, Christine 9 2) Benson, Ashley 10
3) Stege, Caroline 10 4) Penner, Carolyn 12
9 Placer High,Auburn 'A' 9:46.15
1) Gillming, Amanda 10 2) Buck, Christina 12
3) Gruber, Andrea 11 4) Crouch, Kim 10
10 Central High,Fresno 'A' 9:53.36
1) Sarpy, Samantha 12 2) Mackenzie, Vanessa 11
3) Calderon, Krystal 12 4) Mills, Michelle 12
11 Catalina Foothills (Az) 'A' 9:53.77
1) Lackey, Serena 11 2) Emslie, Allison 10
3) Campbell, Alyson 11 4) Beckman, Leah 10
12 Harvard-Westlake High 'A' 9:56.85
1) Ballard, Bridget 9 2) Farias-Eisner, Anna 10
3) DeWitt, Katie 12 4) Flacks, Lindsay 11
13 Maria Carrillo HS 'A' 10:01.25
1) Baker, Julianne 12 2) Drady, Ashlee 12
3) Boes, Meghan 11 4) Fladseth, Kristin 10
14 Cimarron-Memorial (Nv) 'A' 10:04.02
1) Yadegar, Shoshanna 11 2) Bollinger, Tricia 12
3) Curtin, Carlene 12 4) Wicks, Natasha 12
15 Fountain Valley HS 'A' 10:07.98
1) Cadwell, S. 11 2) Nickless, B. 12
3) Rackliffe, M. 10 4) Harold, A. 11
16 South Lakes (Va) 'A' 10:14.94
1) Markey, Tara 11 2) O'Doherty, Maeve 11
3) Pederson, Nicole 10 4) Schoenwetter, Ashley 11

Women 4x800 Meter Relay Seeded
1 Murrieta Valley HS 'A' 9:33.01
1) Hanks, Maryanne 11 2) Hill, Angela 11
3) Schwab, Jamie 11 4) Walker, Jessica 09
2 Polytechnic High,Long Bea 'B' 9:36.14
1) Hemmans, Teana 12 2) Ford, Portia 10
3) Thompson, Brittny 9 4) Izuagie, Tyler
3 Etiwanda High 'A' 9:40.33
1) Mouzakis, Liz 12 2) Girtley, Shantel 12
3) Seleshi-Tesfaye, Sarah 12 4) Mouzakis, Katie 12
4 ST Lucys High,Glendora 'A' 9:55.75
1) Joyner, Diana 12 2) Cuellar, Monique 12
3) Dimascio, Jessica 10 4) Mizar, Kristin 12
5 Oakmont HS 'A' 9:57.60
1) Sconberg, Stephanie 09 2) Klousner, Erin 10
3) Tomlinson, Erica 09 4) Page, Kristy 09
6 La Costa Canyon HS 'A' 9:59.27
1) Young, Emily 09 2) Fitch, Gillian 09
3) McCann, Kelly 10 4) White, Jessica 11
7 Corona HS 'A' 10:00.11
1) Floyd, Kelley 10 2) Garcia, Mandy 10
3) Lopez, Missy 10 4) Escobar, Alma 09
8 Serra High,Gardena 'A' 10:06.35
....Women 4x800 Meter Relay Seeded
1) Asher, Felicia 12 2) Correa, Susanna 11
3) Rocha, Sonia 11 4) Moran, Cindy
9 Canyon Springs HS 'A' 10:10.52
1) West, Kaliesha 09 2) Tomei, Courtney 09
3) Montoya, Natasha 11 4) Thibault, Janine 09
10 Crescenta Valley HS 'A' 10:14.22
1) Del Soldato, Brittany 12 2) Lee, Stella 10
3) Ahmed, Tina 10 4) Wammack, Teby 12
11 Marina HS 'A' 10:25.62
1) Leyva, Norma 09 2) Pacheco, Jennifer 09
3) Nguyen, Christine 10 4) Devot, Jackie 10
12 ST Paul High,Santa FE Spr 'A' 10:28.36
1) Magdaleno, Lauren 11 2) Elizalde, Marlene 11
3) Patton, Joey 11 4) Baron, Becky 12
13 La Sierra HS 'A' 10:31.97
1) Arroquin, Heather 10 2) Ashley, Desire 10
3) Casillas, Laiza 10 4) Rusk, Jenny 10
14 Santa Monica HS 'A' 10:36.84
1) Fairweather, Lucy 11 2) Mack, Eryn 12
3) Pratt, Julia 11 4) Rubenson, Miriam 09
15 Redlands HS 'A' 11:23.01
1) Barich, Jennifer 11 2) Frost, Katie 9
3) Mera, Stephanie 9 4) Graham, Michelle 12


Women 4x1600 Meter Relay Seeded
1 Santa Margarita High 'A' 21:41.92
1) Harris, Morgan 10 2) Carroll, Taylor 11
3) Hirschboeck, Kate 11 4) Howell, Kristen 11
2 Sacred Heart HS 'A' 21:46.52
1) Pacatte, Kim 10 2) Scannell, Melanie 10
3) Cannata-Bowman, Francesca 11 4) Gallagher, Michelle 12 - Gallagher 4:57.8
3 Edison High,Huntington Beach 'A' 22:01.88
4 Oakmont HS 'A' 22:08.82
1) Born, Michelle 10 2) Page, Kristy 09
3) Sconberg, Stephanie 09 4) Tomlinson, Erica 09
5 Ventura HS 'A' 22:11.56
1) Solano, Edna 10 2) Ryan, Blair 11
3) Martinez, Lauren 09 4) Cook, Laurel 12
6 San Pedro HS 'A' 22:12.71
1) Adams, Kirsten 09 2) Adams, Megan 09
3) Webber, Cora 12 4) Olivares, Cygni 11
7 Corona HS 'A' 22:22.23
1) Garcia, Mandy 10 2) Floyd, Kelley 10
3) Escobar, Alma 09 4) Morris, Sarah 09
8 EL Toro High 'A' 22:28.16
1) Meade, Leigh 10 2) Thomas, Samantha 10
3) Dickerson, Alexa 10 4) Ellis, Carolyn 10
9 Arcadia High 'A' 22:31.42
1) Moulton, Heather 11 2) Jain, Aarti 10
3) Kennedy, Merrit 9 4) Mattison, Sarah 9
10 Helix HS 'A' 22:32.80
1) Montgomery, April 11 2) Farrior, Rachel 12
....Women 4x1600 Meter Relay Seeded
3) Brucker, Leah 12 4) Marliere, Jamie 10
11 El Rancho HS 'A' 22:37.37
1) Zacarias, Ashley 11 2) Ramirez, Lupe 09
3) Gaytan, Janelle 11 4) Hodgden, Stephanie 11
12 Northwood High,Irvine 'A' 22:39.77
1) Farson, Christie 12 2) Price, Chara 12
3) Stephens, Corinne 10 4) Gelsinger, Leah 10
13 Los Osos HS 'A' 22:44.25
1) Strong, Amanda 09 2) Browne, Vanessa 10
3) Hebb, Amber 09 4) Mercado, Brianna 09
14 Bella Vista HS 'A' 22:44.98
1) Dorey, Kelli 12 2) Harmon, Tara 10
3) Freeman, Nicole 09 4) Buck, Krystal 09
15 Henry Gunn HS 'A' 22:47.24
16 Crescenta Valley HS 'A' 23:10.93
1) Mabry, Makenzie 09 2) Baker, Allison 09
3) Lee, Stella 10 4) Yoder, Allison 11
17 Burroughs HS 'A' 23:12.99
1) Cowie, Amy 09 2) D'Andrade, Ashley 09
3) Bachman, Liz 12 4) Atkinson, Alex 09
18 Redlands HS 'A' 23:27.62
1) Barich, Jennifer 11 2) Knapp, Chanel 10
3) Mera, Stephanie 9 4) Graham, Michelle 12
19 Glendora HS 'A' 23:43.21
1) Ortiz, Esmeralda 11 2) Walker, Bess 12
3) Cleary, Briana 10 4) Farnham, Kari 12

Women 4x1600 Meter Relay Invitational
1 Red Bank Regional High 'A' 20:55.47 (#1 OUTDOOR TIME NATION YEAR)
5:14.7 - 5:45.3 - 4:58.9 - 4:56.1
2 Sultana High 'A' 21:01.91 (#2 TIME NATION)
1) Delagardelle, Kelsey 11 2) Camara, Kelsey 11
3) Tabuena, Stacy 11 4) Varela, Danielle 9
De la gardelle 5:12.3 - Duarte 5:18.6 - Varela 5:12.6 - Tabuena 5:18.2
3 Maria Carrillo HS 'A' 21:20.51 (#4 TIME NATION)
1) Baker, Julianne 12 2) Fladseth, Kristin 10
3) Drady, Ashlee 12 4) Robinson, Amy 10
4 Campolindo High,Moraga,CA 'A' 21:36.66 (#5 TIME NATION)
5 Woodbridge High, Irvine 'A' 21:37.35
6 Canyon HS 'A' 21:52.79 (#6 TIME NATION)
1) Stevens, Brenda 12 2) Johnson, Alysia 11
3) Granger, Courtney 09 4) Locke, Jessi 09
7 Catalina Foothills (Az) 'A' 21:57.88 (#7 TIME NATION)
1) Campbell, Alyson 11 2) Emslie, Allison 10
3) Johnson, Laurel 11 4) Lackey, Serena 11
8 Marina HS 'A' 22:06.65
1) Attard, Anna 11 2) Attard, Gina 11
3) Pacheco, Danielle 12 4) Liggett, Jaime 10
9 Fountain Valley HS 'A' 22:24.14
1) Cadwell, S. 11 2) Empting, E. 12
3) Nickless, B. 12 4) O'Neal, A. 11
10 Soquel HS 'A' 22:37.18
1) Anderson, Hannah 12 2) Cohen, Melissa 12
3) Detterman, Brookie 11 4) Kamala, Aisha 12

Women 800 Sprint Medley Invitational
1 Polytechnic High,Long Bea 'A' 1:38.73 (NATIONAL RECORD - OLD RECORD 1:42.0 HAWTHORNE FROM 1987 - 1:42.08 BERKELEY 2000)
1) Solomon, Shana 10 2) Dorsey, Dominque 12
3) Lee, Jasmine 11 4) Solomon, Shalonda 11
Shana Solomon & Dorsey totalled 23.6 for their 100m legs - Lee 23.6 - Solomon 51.5
2 Long Beach Wilson 'A' 1:42.82 #2 NATION YEAR - #10 ALL-TIME
Freeman 53.5 anchor
3 Louisville High 'A' 1:50.79
1) Warner, Blair 11 2) White, Ashley 10
4 Logan HS 'B' 1:50.94
5 Bishop O'Dowd High 'A' 1:54.32
1) Brown, Candace 11 2) Smart, Leah 10
3) Macedo, Madiera 10 4) Fuglestead, Elania 11
6 Harvard-Westlake High 'A' 1:55.69
1) Clark, Stefanie 11 2) Harper, Amber 10
3) Riley, Ali 9 4) Ferry, Jackie 10
7 Crenshaw High 'A' 1:56.60
1) Williams, Lynea 11 2) Paulk, Sheraka 10
3) Carter, Aundrea 11 4) Brown, Ronika 10
8 Sultana High 'A' 1:56.82
1) Bitonti, Melissa 11 2) Hardin, Renee 9
3) Carlson, Jessi 10 4) Patrick, Michelle 11
-- Logan HS 'A' DNF

Women 1600 Sprint Medley Seeded
1 A.P. Randolph (Ny) 'A' 4:21.82
2 Serra High,Gardena 'A' 4:22.10
1) Chavez, Kalisi 10 2) Reamer, Kim 9
3) Rocha, Sonia 11 4) Moran, Dino 9
3 Fountain Valley HS 'A' 4:25.19
1) Goodwin, J. 11 2) Olsen, J. 12
3) Nickless, B. 12 4) Cadwell, S. 11
4 Paloma Valley HS 'A' 4:30.47
1) Sigaud, Morgan 11 2) Scrivens, Mercedes 12
3) Dixson, Kristin 09 4) Tomlin, Jenna 12
5 Harvard-Westlake High 'A' 4:35.14
1) Harris, Zelda 12 2) Harper, Amber 10
3) Hidayatallah, Nadia 11 4) Hogan, Rachel
6 Julian High 'A' 4:35.94
1) Dawson, Anna 9 2) Lewis, Heather 9
3) Smelser, Miranda 10 4) Gannon, Serena 10
7 Redlands HS 'A' 4:36.75
1) Antonio, Celina 10 2) Anene, Marylin 9
3) Hagen, Christina 10 4) Crow, Kelly
8 Crenshaw High 'A' 4:43.49
1) Nwsoua, Peace 12 2) Daniels, Davina
3) Brown, Ronika 10 4) Thomas, Chalon 9

Women 1600 Sprint Medley Invitational
1 Willingboro (Nj) 'A' 4:04.94 (#4 TIME NATION YEAR)

1) Mann, Rhea 12 2) Ogbuokiri, Okechi 12
3) Bashir, Halimah 12 4) Hamilton, Channel 11
2 Lynwood High 'A' 4:14.55
3 Western High,Anaheim 'A' 4:18.72
1) Chapman, Jasmine 09 2) Trimble, Tishawna 12
3) Prather, Emily 12 4) Boice, Adrianna 12
4 Inglemoor (Wa) 'A' 4:19.44
1) Maksim, Elizabeth 12 2) Senescall, Stephanie 11
3) Wika, Courtney 11 4) Moore, Nicole 10
5 Claremont HS 'A' 4:20.86
1) Brown, Lauren 10 2) Delaunay, Jessica 11
3) Holmes, Kristin 10 4) Lederhaus, Jenna 12
6 Centennial Bakersfield 'A' 4:23.27
1) Bennett, Brittany 11 2) Keith, Jayme 12
3) Kiernan, Rebecca 12 4) Hampton, Tiffany 11
7 LA Salle High,Sierra Madr 'A' 4:25.72
8 South Lakes (Va) 'A' 4:26.66
1) Young, Angel 10 2) Tayiel, Nora 09
3) McAfee, Lena 12 4) Davis, Denell 10

Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle Seeded
1 Claremont HS 'A' 1:09.10
1) Delaunay, Jessica 11 2) Lederhaus, Jenna 12
3) Lewis, Madeline 11 4) Manis, Krista 09
2 Norco High 'A' 1:11.70
1) Stone, Laquacia 10 2) Fransz, Rachel 11
3) Johnson, Nikita 11 4) Snow, Keri 12
3 Redlands HS 'A' 1:19.52
1) Martin, Rachel 2) Portwood, Mary 12
3) West, Karissa 9 4) Malki, Alisa 9

Women 4x100 Meter Shuttle Hurdle Invitational
1 J.W.North High 'A' 57.49 (NATIONAL RECORD - OLD RECORD 58.89 PALM BEACH LAKES HS, W PALM BEACH, FL) 1998
2 Unattached 'A' 1:09.27
2 John Muir HS 'A' 1:10.59
1) Griffin, Ashlie 10 2) Fomby, Andranicka 11
3) Williams, Jasmin 09 4) Faquir, An'nisa 12

Men 3200 Meter Run
66.4 - 2:15.4 - 3:26 - 4:38.1 - 5:50.2 - 7:02.6 - 8:11.0 - 9:14.5
1 Nunn, Dan 11 San Luis Obispo HS 9:14.52
2 Uribe, Miguel 12 Grace Davis HS 9:15.33
3 Glenn, Dallin 12 Eisenhower,Yakim 9:16.57
4 scratched, 21 Unattached 9:19.49
5 Tifilippo, Sean Glendora HS 9:19.82
6 Cipolla, Matt 12 EL Toro High 9:20.48
7 Figueiredo, John 10 Arcata High 9:25.21
8 Tachias, Andrew 11 Covina High 9:40.49
9 Gonzalez, Sergio Upland HS 9:46.14
10 scratched, 22 Unattached 9:47.01
11 Wilhelm, Mike 12 Upland HS 10:28.68
-- Herbison, Josh 11 Upland HS DNF

Men 4x200 Meter Relay Seeded
1 Stagg High 'A' 1:30.74
1) Goodwin, Brandon 12 2) Johnson, Devon 11
3) Mason, Clifton 12 4) Brown, Ernest 12
2 Crenshaw High 'A' 1:31.23
1) Holloway, Clifford 12 2) Toney, Chris 11
3) Anyawna, Nnamdi 11 4) Lylte, Keith 12
3 Miller HS 'A' 1:32.32
1) Serna, Alexis 12 2) Jacobo, Kyle 11
3) Davenport, Greg 12 4) Reed, Russell 11
4 Cathedral City HS 'A' 1:35.35
1) Angulo, Steve 12 2) Barajas, Sergio 10
3) Abelon, Chad 12 4) Ridges, Prentiss 12
5 Unattached 'B' 1:38.90

Men 4x200 Meter Relay Invitational
1 Polytechnic High,Long Bea 'A' 1:27.04 (#10 TIME NATION FOR YEAR)
1) Massergil, Kevin 12 2) Van, Rodney 11
3) Abdur-Rahim, Khalid 12 4) Jones, Derrick 11 - Jones 20.6 anchor
2 Helix HS 'A' 1:29.50
1) Bush, Reggie 12 2) Benjamin, Roy 12
3) Hutsona, Derrell 12 4) White, Deun 12
3 Inglemoor (Wa) 'A' 1:30.95
1) Cheng, Victor 11 2) Schmiett, Carson 12
3) Deelstra, Peter 4) O'Keefe, Andrew 12
4 Bishop O'Dowd High 'A' 1:31.97
1) Arnold, Tommy 11 2) Walker, Zach 12
3) Iglehart, Jon 12 4) Green, David 12
5 Cimarron-Memorial (Nv) 'A' 1:33.27
1) Smith, Andrew 11 2) Currie, Rayland 12
3) Petrimoulx, Jason 12 4) Joyce, Desmond 12
6 De La Salle HS 'A' 1:35.43
1) Bradley, Adam 11 2) Ladouceur, Dan 10
3) Bates, Jackie 11 4) Drew, Maurice 12
-- Bakersfield High 'A' DQ
1) Mack, Thomas 12 2) Mason, Matt 11
3) Taylor, Eric 9 4) Valentine, Marqueze 12

Men 4x200 Meter Relay Rated
1 Harvard-Westlake High 'A' 1:32.05
1) Giles, Brandon 11 2) Peck, Ethan 11
3) Greenberger, Jonah 11 4) Shields, Brian 12
2 Sunnyside HS 'A' 1:33.72
1) Mills, Michael 09 2) Thomas, Reggie 12
3) Ferrell, Mike 11 4) Brown, Anthony 12
3 Victor Valley HS 'A' 1:34.09
1) Davisson, Scott 12 2) Glenn, Joe 12
3) Lively, Alex 12 4) Vargas, Raul 12
4 Mitty HS 'A' 1:35.54
1) Perry, Ryan 09 2) Vargas, Daniel 10
3) Gancayco, Nick 10 4) Duterte, Andrew 09
5 Temecula Valley HS 'A' 1:35.86
1) Day, Duryea 10 2) Koch, Nathan 10
3) Miller, Jared 12 4) Williams, Allan 11

Men 4x800 Meter Relay Invitational
1 Polytechnic High,Long Bea 'A' 7:42.36 (#1 TIME NATION YEAR)
1) Word, Kevin 12 2) Sylve, Julian 11
3) Giles, Edward 12 4) Muhammad, Malik 12
Poly - 1:55.5 - 1:56.0 - 1:55.8 and 1:55.
2 Murrieta Valley HS 'A' 7:42.99 (#2 TIME NATION YEAR)
1) Ritchie, Ian 12 2) Maritz, Francois 12
3) Breithaupt, Scot 12 4) Acosta, Kellen 12
3 Fordham Prep 'A' 7:51.31 (#5 TIME NATION YEAR)
1) Dalton, Conrad 12 2) Egan, Sean 12
3) Fernandez, Jose 12 4) McCabe, Brian 11
4 North Monterey County High 'A' 7:58.51
1) Huerta, Nathan 10 2) Parker, Keli 10
3) Lucio, Mike 11 4) Lucio, Alex 12
5 Santa Margarita High 'A' 7:58.84
1) Jacobs, Jeff 12 2) Powers, Mike 12
3) Linas, Brent 12 4) Caudana, Alex 12
6 Gilbert (Az) 'A' 8:01.26
1) Duot, Aleer 11 2) Farnes, Alan 12
3) Kaal, J.P. 11 4) Mitchell, Matt 12
7 Sonora HS 'A' 8:02.58
1) Barba, John 11 2) Martinez, Arthuro 11
3) Elizarraras, Luis 4) Valdez, Alan 12
8 Madera High 'A' 8:06.19
1) Walls, Stephen 12 2) Perez, Pedro 11
3) Ruiz, Andrew 12 4) Perez, Francisco 11
9 Moorpark HS 'A' 8:06.47
1) Hill, Kevin 12 2) Johnson, Eric 12
3) Chandler, Jack 12 4) Zamora, Andrew 10
10 Canyon HS 'A' 8:06.75
1) Bellissimo, Max 11 2) Getskow, Jace 11
3) Llamas, Landon 11 4) Alexiadis, Ryan 11
11 Fountain Valley HS 'A' 8:08.19
1) Brockhausen, Nick 11 2) Figarsky, Eric 12
3) Kubo, Casey 11 4) Kubo, Cory 11
12 Temecula Valley HS 'A' 8:10.17
1) Mendoza, John 12 2) Campfield, Brett 10
3) Ramirez, Kyle 11 4) Brankov, Steve 12
13 Syosset High 'A' 8:10.61
1) Alizzi, Mark 12 2) Brown, a
3) Brown, b 4) Brown, c
14 Bishop Loughlin (Ny) 'A' 8:10.92
1) Anacreon, Jean 12 2) Ceceres, Juan 11
3) Menard, Guy 11 4) Donaldson, Andre 12
15 Arcadia High 'A' 8:11.29
1) Armeida, Linoo 11 2) Teng, David 12
3) Lopez, Josh 12 4) Bazic, T.J. 9
16 Canyon Springs HS 'A' 8:11.92
1) Hernandez, Erik 11 2) Hughes, Mike 12
3) Macias, Alec 11 4) Rojas, Christian 11
17 Huntington Beach HS 'A' 8:14.11
1) Tamura, Evan 11 2) Allison, Chad 11
3) Merna, Nick 10 4) Kim, Eugene 10
18 EL Toro High 'A' 8:14.47
1) Ramirez, Benito 12 2) Edgel, Derek 12
3) Norwood, Kai 9 4) Barella, Jason 11
19 Edison High,Huntington Beach 'A' 8:17.86
1) Gatel, Joe 10 2) Mc Gee, Ric 12
3) Hayes, Jayson 09 4) Woods, Drew 10

Men 4x800 Meter Relay Seeded
1 Upland HS 'A' 8:10.35
1) Gonzales, Sergio 11 2) Greenburg, Alex 10
3) Herbison, Josh 11 4) Radley, Rickey 11
2 Glendora HS 'A' 8:14.15
1) Crenshaw, Ossie 12 2) Difilippo, Sean 12
3) Justus, Cory 11 4) Simon, Jason 10
3 Santa Monica HS 'A' 8:15.42
1) Brunk, Phillip 12 2) Cilengir, Kemal 12
3) Cohen, Yermie 10 4) Fairweather, Dexter 12
4 Logan HS 'A' 8:17.39
1) Parrilla, Nico 10 2) Gebrikian, Esayas 11
3) Nawabi, Maideen 12 4) Morcheed, Gregg 12
5 Campolindo High,Moraga,CA 'A' 8:25.77
1) Carrick, Richard 11 2) Brown, Dave 12
3) Kranz, Nick 12 4) Brennan, Nick 11
6 Oakmont HS 'A' 8:28.32
1) Napieralski, Dan 12 2) Arreygue, Erik 10
3) Crouchley, Erl 10 4) Infausto, Garrett 09
7 Maria Carrillo HS 'A' 8:31.57
1) Whitley, Brian 11 2) Jenkins, Ted 12
3) Moulton, Diego 09 4) Brew, Michael 09
8 Santa Barbara High 'A' 8:49.87
1) Brown, Pat 11 2) Brown, Chris 11
3) Yanick, Juin 9 4) Alvarado, Mark 11
9 Burroughs HS 'A' 8:59.29
1) Marvin, Pete 09 2) Westbrook, Zach 11
3) Zurn, Jared 11 4) Lee, Eddy 10
10 Central High,Fresno 'A' 9:21.93
1) Calderon, Adam 2) Thatcher, Tim
....Men 4x800 Meter Relay Seeded
3) Meredith, Chip 4) Soo, Spencer 9

Men 4x1600 Meter Relay Seeded
1 Marina HS 'A' 18:15.43
1) Peck, Robert 09 2) Nguyen, Van
3) Morrill, Jesse 09 4) Liggett, Matt 12
2 Coronado (Nv) 'A' 18:19.81
1) Combs, Garron 11 2) Esther, Lance 11
3) Stafford, Sean 12 4) Wilcox, Alex 12
3 Helix HS 'A' 18:24.31
1) Frew, Garrick 11 2) Tidmore, Drew 12
3) Wagnew, Babey 11 4) Torres, Juan 11
4 Granite Bay HS 'A' 18:26.50
1) Bardet, Tim 11 2) Engler, Jason 10
3) Fuller, Chris 11 4) Gadberry, Richie 11
5 Fountain Valley HS 'A' 18:27.35
1) Woolcock, Mike 11 2) Sinclair, Keith 10
3) Mahmud, Robin 11 4) Kendis, Adam 11
6 Beaumont HS 'A' 18:27.92
1) Baker, Brian 12 2) Sanchez, David 10
3) Larios, Beto 12 4) Rajabpoor, Bijan 12
7 Antelope Valley HS 'A' 18:28.37
1) Melena, Jose 10 2) Navarro, Jose 10
3) Navarro, Ricardo 11 4) Tepos, Jovanny 10
8 El Rancho HS 'A' 18:30.57
1) Jimenez, Julio 09 2) Mejia, Manny 09
3) Paniagua, Miguel 12 4) Mena, Albert 12
9 Don Lugo HS 'B' 18:32.92
1) Tesfa, Fitsum 10 2) Mercado, Cesar 09
3) Mercado, Alex 09 4) Gonzales, Alfred 09
10 San Pedro HS 'A' 18:39.86
1) Alanis, Adrian 11 2) Diaz, Alex 12
3) Pinedo, Juan 11 4) Diaz, Ricardo 11
11 Marina HS 'B' 18:46.99
1) Lawson, Eric 10 2) Treantos, Mike 11
3) Holms, Kris 12 4) Guadagnini, Tony 10
12 Orange HS 'B' 18:53.78
1) Chavez, Juan 09 2) Gonzalez, Daniel 12
3) Urbieta, George 12 4) Toscano, Ramiro 09
13 Serrano High,Phelan 'A' 18:56.14
1) Garcia, Chris 11 2) Kucharski, John 12
3) Robler, Daniel 12 4) Cedeno, Martin 12
14 Lakewood HS 'A' 18:57.14
1) Aragon, Anthony 11 2) Mata, Antonio 11
3) Ramirez, Alex 10 4) Clifford, Daniel 09
15 Glendora HS 'A' 18:59.31
1) Dorn, Andrew 10 2) Difilippo, Sean 12
3) Rodriquez, Vinny 11 4) Simon, Jason 10
16 Burroughs HS 'A' 19:00.39
1) Marvin, Pete 09 2) Lee, Eddy 10
3) Westbrook, Zach 11 4) Zurn, Jared 11
17 Corona HS 'A' 19:00.92
....Men 4x1600 Meter Relay Seeded
1) Bastani, Cyrus 11 2) Bowden, Chris 12
3) Larios, Eric 09 4) Moreno, Luis 10
18 Barstow HS 'B' 19:28.72
1) Chavez, Sergio 12 2) Murphy, Stuart 09
3) Salas, Junior 11 4) Himmelrick, Nathan 11
19 Huntington Beach HS 'A' 19:35.15
1) Kim, Eugene 10 2) Tamura, Evan 11
3) Merna, Nick 10 4) Valenzuela, Jason 12
-- Bishop Amat High 'A' DNF
1) Deuermeier, John 11 2) Sanchez, D
3) Jimenez, A 4) Wagner, S
-- Los Osos HS 'A' DQ
1) Gervacio, Matt 10 2) Redford, Jason 10
3) Seleshi-Tesfaye, Solomon 10 4) Diaz, Mike 09

Men 4x1600 Meter Relay Invitational
1 Loyola HS 'A' 17:30.28 (#1 PREP TIME NATION YEAR)
1) Foresta, Ryan 12 2) Matusak, Mark 10
3) Torrence, David 12 4) Tyhurst, Micah 12sak
Tyhurst 4:26.2 - Foresta 4:33.3 - Torrence 4:16.7 - Matusak 4:21.1
Don Lugo HS 'A' 17:40.73 (#5 PREP TIME NATION YEAR)
1) Maldonado, Erick 12 2) Ramirez, Ruben 12
3) Benavidez, Alex 12 4) Wolack, Nathan 11
Ramirez 4:24.3 - Benavidez 4:27.4 - Solack 4:19.8 - Maldonado 4:21.1
3 Inglemoor (Wa) 'A' 17:46.05 (#6 PREP TIME NATION YEAR)
1) Easton, Curtis 12 2) Kauffman, Joe 12
3) Lewis, Jon 11 4) Kinsella, David 11
4 Orange HS 'A' 17:46.07 (#7 PREP TIME NATION YEAR)
1) Nieblas, Robert 12 2) Ramirez, Daniel 12
3) Montalvo, Josh 11 4) Lara, Raul 11
5 Catalina Foothills (Az) 'A' 17:52.01 (#9 PREP TIME NATION YEAR)
1) Garcia, Galen 11 2) Heaton, Mike 11
3) Reed, Ben 11 4) Caseman, Morgan 12
6 Crescenta Valley HS 'A' 17:54.83
1) Heft, John 12 2) Kessen, Ben 11
3) Snyder, Chris 12 4) Whisman, Rusty 10
7 Eisenhower,Yakima (Wa) 'A' 17:57.70
1) Glenn, Dallin 12 2) Gibbons, Jared 12
3) Chavez, Chuy 11 4) Dominguez, Victor 10
8 Red Bank Regional High 'A' 17:58.36
1) Kingsberry, Joe 09 2) Waite, Steven 09
3) Siciliano, Michael 11 4) Dennis, Rob 09
9 ST John Bosco High 'A' 18:02.23
1) Skillens, Randy 10 2) Batres, Jonathan 9
3) Barrios, Ephraim 11 4) Flores, Ruben 11
10 Polytechnic High,Long Bea 'A' 18:08.29
1) Ruiz, Luis 12 2) Aguilar, Hugo
3) Word, Kevin 12 4) Giles, Edward 12
11 North Monterey County High 'A' 18:08.81
1) Huerta, Nathan 10 2) Parker, Keli 10
3) Lucio, Alex 12 4) Padilla, Eric 11
12 Moreau Catholic HS 'A' 18:11.81
1) Hannon, Daniel 12 2) Quintana, Tony 10
3) Lanese, Matt 11 4) Carballo, Brandon 12
13 Rubidoux HS 'A' 18:17.14
1) Ghoury, Mobin 12 2) Ortiz, Victor 12
3) Maganda, Jose 10 4) Palacios, Rudy 09
14 Madera High 'A' 18:18.14
1) Moreno, Claudio 10 2) Santos, Sergio 12
3) Perez, Pedro 11 4) Perez, Francisco 11
15 Temecula Valley HS 'A' 18:20.41
1) Campfield, Brett 10 2) Ramirez, Kyle 11
3) Mendoza, John 12 4) Calavan, Brian 12
16 Canyon HS 'A' 18:21.10
1) Getskow, Jace 11 2) Harris, Alex 11
3) McDonald, Adam 09 4) Werner, Troy 12
17 Barstow HS 'A' 18:30.36
1) Himes, Avery 11 2) Sena, Joey 12
3) Grow, Chris 11 4) Flores, Miguel 10
18 Patrick Henry HS 'A' 18:30.99
1) Bruser, Kyle 10 2) Prinz, Steve 12
3) Rollin, Shea 12 4) Tabler, Kyle 12
19 Campolindo High,Moraga,CA 'A' 18:32.98
1) Fischer, Barry 12 2) Brennan, Nick 11
3) Pines, Justin 11 4) Vizcaino, Chris 9
20 Rialto High 'A' 18:41.37
1) Bain, Jared 11 2) Cuevas, Daniel 10
3) Rogers, Buddy 10 4) Dunn, Clayton 12
21 Lincoln High,Stockton 'A' 18:43.45
1) Lease, Jeff 11 2) Jellin, Marty 12
3) Catania, Mike 11 4) Carlow, Erik 12
22 EL Toro High 'A' 18:55.73
1) Cipolla, Matt 12 2) Bethke, Brandon 10
3) Dominguez, Derek 4) Zweig, Justin
23 Fordham Prep 'A' 19:20.38
1) Egan, Sean 12 2) Hunt, John 12
3) Palmer, Peter 12 4) Romero, Pablo 12
24 Sultana High 'A' 19:30.82
1) Hernandez, R 11 2) Foster, Jeff 12
3) DeLeeuw, Alex 11 4) Patterson, Stuart 10

Men 1600 Sprint Medley Rated
1 Alhambra High 'A' 3:34.56
1) Hyde, Chris 11 2) Aita, Morgen 11
3) Acevedo, Jess 12 4) Salsedo, Fernando 12
2 Benson Poly OR 'A' 3:35.89
1) Brown, Jesse 11 2) Anderson, Nate 09
3) Mahr, Scott 12 4) Williams, Curran 11
3 Fountain Valley HS 'A' 3:37.57
1) Cachua, Juan 12 2) Nguyen, Phuong 11
3) Woolcock, Mike 11 4) Mahmud, Robin 11
4 Canyon HS 'A' 3:38.29
1) Blanks, Chris 12 2) Maria, Billy 12
3) Llamas, Landon 11 4) Bellissimo, Max 11
5 Maria Carrillo HS 'A' 3:38.87
1) Coulombe, Ben 12 2) House, Ryan 11
3) Wells, Matt 11 4) Wellman, David 11
6 Centennial Bakersfield 'A' 3:40.22
1) Abraham, Tommy 11 2) Johnson, Robin 11
3) Sparks, Charles 10 4) Lutje, Curtis 10
7 Miller HS 'A' 3:44.01
1) Serna, Alexis 12 2) Reed, Russell 11
3) Davenport, Greg 12 4) Milton, Tyid 11
8 Serrano High,Phelan 'A' 3:50.13
1) Bergin, Jon 11 2) Vivanco, Mike 10
3) Garcia, Julio 11 4) Cedeno, Martin 12

Men 1600 Sprint Medley Invitational
1 Cimarron-Memorial (Nv) 'A' 3:32.74 (#6 PREP TIME NATION FOR YEAR)
1) Petrimoulx, Jason 12 2) Joyce, Desmond 12
3) Smith, Andrew 11 4) Monrreal, Chad 11 -
2 Bishop O'Dowd High 'A' 3:34.72
1) Walker, Zach 12 2) Iglehart, Jon 12
3) Green, David 12 4) Wallach, Tim 12
3 Sultana High 'A' 3:39.49
1) Fortner, Brian 12 2) Dozier, Brandon 12
3) Williams, Greg 12 4) DeLeeuw, Alex 11
4 Serra High,Gardena 'A' 3:41.00
1) Kelly, Ryan 11 2) Patin, Tristen 10
3) Boyd, William 12 4) Shepherd, Dionte 12
5 Santa Margarita High 'A' 3:42.73
1) Genduese, Brad 12 2) Angelo, Mike 11
3) Bruggeman, Jeff 12 4) Papay, Kevin 12
6 Logan HS 'A' 3:45.68
1) Harris, Dionteh 12 2) Johnson, Warren 12
3) Harper, Matt 12 4) Nawabi, Maideen 12
7 Etiwanda High 'A' 3:47.86
1) Fields, Brandan 9 2) Simmons, Gerard 11
3) Chabee, Tony 12 4) Fox, Nick 12

Men 1600 Sprint Medley Seeded
1 EL Toro High 'A' 3:35.63
1) Lee, Corey 11 2) Woods, Jonathan 12
3) Engle, Dan 9 4) Thomas, Ken 12
2 Rancho Verde HS 'A' 3:37.13
1) Tenney, Seon 10 2) Rodriguez, Junior 12
3) Moreno, Franciso 12 4) Guerrero, Angel 12
3 Crenshaw High 'A' 3:37.37
1) Holloway, Clifford 12 2) McKay, Gardene 12
3) Anyawna, Nnamdi 11 4) Obiora, Uchenna 11
4 Mitty HS 'A' 3:37.57
1) Thompson, Greg 11 2) Boulton, Mike 12
3) Okafor, Joe 12 4) Vargas, Daniel 10
5 Cathedral City HS 'A' 3:38.69
1) Angulo, Steve 12 2) Lee, Nick 11
3) Perezchica, Andy 12 4) Abelon, Chad 12
6 Covina High 'A' 3:44.32
1) Wyndes, Aaron 12 2) Cliff, Spencer 11
3) Blaylock, Jon 11 4) Tachias, Andrew 11
7 Hamilton High, Los Angeles 'A' 3:50.45
1) House, Zack 12 2) Todd, Chris 12
3) Brown, Charleston 12 4) Norwood, Donnell 10
-- Temecula Valley HS 'A' DQ
1) Day, Duryea 10 2) Miller, Jared 12
3) Williams, Allan 11 4) Mendoza, John 12

Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle Invitational
1 Logan HS 'A' 1:03.42
1) Nicosia, Keith 11 2) Castillo, German 12
3) Craddock, Kevin 10 4) Johnson, Warren 12 - Craddock 14.3 lead-off
2 Edison High,Huntington Beach 'A' 1:06.59

Men 4x110 Meter Shuttle Hurdle Seeded
1 Covina High 'A' 1:05.93
1) Ramirez, Javier 12 2) Elkin, Jon 12
3) Winiecke, Jeff 12 4) Blaylock, Jon 11
2 Miller HS 'A' 1:06.20
1) Jacobo, Kyle 11 2) Henderson, Frank 12
3) Braggs, Evan 12 4) Benjamin, Marlon 12
3 Alhambra High 'A' 1:06.83
1) Dang, Chris 10 2) Gasson, Julio 10
3) Sapalicio, Jess 10 4) Swindell, Brian 10
4 Canyon HS 'A' 1:07.60
1) De La Vega, Fred 12 2) Franko, Miguel 12
3) Mc Lintock, Dustin 11 4) Sterling, Lincoln 12

Back to DyeStatCal Results

 

 


is published by

Editors: Doug Speck and Rich Gonzalez
Publisher: John Dye

2002 by DyeStat