San Diego Section Finals
Mt. Carmel HS - Saturday, May 27th, 2007

San Diego Section

SAN DIEGO SECTION FINALS
At Mt. Carmel High BOYS
(*…State qualifiers)

Teams: Division I (Top 5) … 1. Escondido 66, 2. El Camino 54, 3. Rancho
Bernardo 42, 4. Rancho Buena Vista 39, 5. Mission Hills 34; Division II (Top
5) 1. University City 92, 2. Steele Canyon 73 1/2, 3. Mission Bay 46, 4.
Ramona 37, 5. Monte Vista 28.

100…(wind: +1.1) Alston (RBV) 10.681*, Patterson (Os) 10.684*, Cooks (MH)
10.79*, Barbour (Cbad) 11.04, Johnson (Horiz) 11.05, Jones (Hx) 11.12, Branch
(MC) 11.14, Craig (Esco) 11.15, Seale (Esco) 11.27. B Winner: Clark (Braw)
11.21 (wind: +1.4).

200…(wind: +3.3) Cooks (MH) 21.34*, Patterson (Os) 21.36*, Alston (RBV)
21.59*, Reaves (MtM) 21.77, Villavicencio (PL) 21.81, Johnson (Horiz) 21.91,
Thompson (UC) 22.62, Hodges (Vi) 22.64, Rogers (PL) DQ. B Winner: Jones (Hx)
22.15 (wind: +2.1).

400…Reaves (MtM) 48.01*, Catchings (Esco) 48.69*, Hodges (Vi) 49.25*,
Cannon (Se) 49.44, Cox (Sow) 49.58, Morgan (Ram) 49.88, Villavicencio (PL)
50.07, Ost (Cla) 50.34, Phillips (Hx) 50.61. Winner B: Sanders (Ho) 50.47.

800…Jett (East) 1:54.02*, Lynum-Young (Esco) 1:54.44*, Carrillo (MH)
1:54.56*, Jock (MB) 1:54.61, Thomas (Pow) 1:55.29, Dallet (OR) 1:57.36, Wood
(ECam) 1:58.49, Love (MC) 1:59.00, Till (MB) 2:00.12. B Winner: Brown (MiM)
1:59.91.

1600…Jett (East) 4:12.13*, Fleet (UC) 4:14.49*, Hasvold (Fall) 4:15.84*,
Guaderrama (GH) 4:20.61, Till (MB) 4:22.77, Lloyd-Smith (TP) 4:23.36, Raedel
(SP) 4:25.68, Bahena (Cla) 4:26.72, Randlett (Val) 4:28.52. B Winner: Denman
(OR) 4:27.76.

3200…Avila (BV) 9:17.95* Jarvis (RBV) 9:25.63*, Bareno (Val) 9:34.24*,
Velasquez (OR) 9:37.60, Avilez (VC) 9:41.82, D. Vega (OG) 9:46.32, Estrada
(RBV) 9:46.51, Threw (Vi) 9:.57.22, Seat (BV) DQ. B Winner: Sharrod (SC)
9:35.53.

110HH…(wind: +2.7) Brookins (Hx) 14.50*, Abdi (SR) 14.69*, Brown (Se)
14.98*, Vasquez (OR) 15.01, Novilla (East) 15.18, Herd (RBV) 15.29, Woods (OR)
15.31, Walker (Cbad) 15.55, Balseio (TP) 15.78. B Winner: Pollard (UC) 15.29
(wind: +…1.8).

300IH…Brown (Se) 39.27*, Workman (MiM) 39.40*, Herd (RBV) 39.58*, Bruner
(TP) 39.72, Abdi (SR) 39.97, Salazar (OR) 40.88, Portela (Esco) 41.10, Navarro
(UC) 41.40, Stefan (Hi) 41.68. B Winner: Klarrer (SC) 41.22.

400R…Escondido (Seale, Williams, Craig, Catchings) 41.90*, Oceanside
42.41*, Rancho Buena Vista 42.74*, Carlsbad 43.01, El Camino 43.10, Otay Ranch
43.96, University City and Horizon, DQ. B Winner: Steele Canyon 43.49.

1600R…Mission Hills (Prizzi, Michael, Carrillo, Jaime) 3:21.36*, Escondido
3:21.72*, Serra 3:22.90*, Vista 3:23.17, Scripps Ranch 3:24.38, University
City 3:25.41, Otay Ranch 3:27.41, Fallbrook 3:27.97, Mira Mesa DNF. B
Division: Mission Bay 3:26.77.

HJ…Rosario (ECam) 6-7*, Mikutis (Chr) 6-6*, Murray (Pow) 6-5*, LaFleur
(Esco) 6-4, Bryant (OR) 6-3, Pollard (UC) 6-2, Scherer (Ram) 6-2, Perry (UC)
6-2, Vasquez (OR) 6-0, Gill (StA) 5-8. B Winner: Jenkins (GH) 6-2.

PV…Griffin (Vi) 15-4*, Will (RB) 15-0*, Letourneau (Vi) 14-4*, Sommervill
(RB) 14-0, Ly (GH) 13-8, Gaarde (LCC) 13-4, Gross (Vi) 13-4, Monticalvo (Esco)
13-0, McLennen (SP) 13-0. B Winner: Hogan (UC) 13-0.

LJ…Rosario (ECam) 24-2 1/2* (wind: +1.2, Series: 23-8, 24-2 1/2, 23-0 1/2,
F, F, F), Catchings (Esco) 23-8* (+1.9), Lee (Ho)* 23-3 3/4 (+2.8), Williams
(Esco) 22-5 3/4 (+1.3), Campos (UC) 22-5 1/4 (+2.6), Thomas (MoV) 22-4 (+2.3),
McMaster (MH) 22-1 (+2.7), Chism (Os) 21-9 1/2 (+1.8), Womack (SD) 21-7
(+1.7). B Winner: Campos (UC) 22-5 1/4 (wind: +2.6).

TJ…Rosario (ECam) 47-9 1/2* (wind: +2.0. Series: 47-9 1/2, 47-0 1/2, P, P,
47-6, 47-5), Williams (Esco) 45-4* (+2.8), Jenkins (GH) 45-0 1/4* (+1.6),
Lakis (Gross) 44-11 3/4 (+1.8), Campos (UC) 44-8 (+1.8), Murray (Pow) 44-1 1/2
(+2.2), Womack (SD) 44-1 1/4 (+2.4), Johnson (Ho) 43-7 3/4 (+1.1), Gamat (MC)
43-2 1/2 (+1.5). B Winner: Seriba (LJ) 45-8 1/4 (wind: +0.3).

SP…Spates (MoV) 55-8 3/4* (series: 55-8, 54-2, 54-0 1/2, 54-9 1/2, 54-11
1/2, 55-8 3/4), Weber (ECam) 54-1 1/4*, Boniwell (RB) 54-1*, Wilkinson (RB)
54-0, Klingerman (VC) 54-0, Mohadjer (ECam) 50-5 1/2, Harrebomee (StA) 50-4
1/4, Wells (Holt) 48-9 1/2, McTar (OR) 47-8, B Winner: Loeh (WV) 50-8 1/4.

DT…Boniwell (RB) 177-7* (series: 177-7, 138-8, F, F, F 172-1), Wilkinson
(RB) 164-10*, Dion (SC) 163-7*, LaFleur (Esco) 161-6, Spates (MoV) 150-0,
Mohadjer (ECam) 142-8, Chandler (MiM) 142-7, Thompson (Hx) 137-11, Jemison
(Cbad) 136-11. B Winner: Weber (ECam) 173-1.

Girls Results

Teams: Division I (Top 5) … 1. Rancho Bernardo 60, 2. Vista 50, 3. Carlsbad
47, 4. Torrey Pines 42, 5. La Costa Canyon 39; Division II (Top 5) … 1. La
Jolla 63, 2. University City 58, 3. Christian 48, 4. Cathedral Catholic 35.5,
5. Kearny 35.

100…(wind: +2.3) Ross (Chr) 12.18*, Stoudenmire (RB) 12.22*, Puterbaugh
(SFC) 12.30*, Hecker (Cbad) 12.32, Player (Coro) 12.35, Spears (SR) 12.38,
Dudley (OG) 12.43, Taijeron (GH) 12.51, Gamble (Pow) 12.57. B winner:
Gillespie (Tri-City) 12.30 (wind: +1.4).

200…(wind: +2.4) Stoudenmire (RB) 24.67*, Houston (Hoov) 24.80*, Puterbaugh
(SFC) 25.05*, Sanchez (Cath) 25.12, Spears (SR) 25.17, Clark (Pow) 25.34,
Hecker (Cbad) 25.58, Dudley (OG) 25.89, Hodges (Os) 25.91. B winner: Bowens
(UC) 25.49 (wind: 1.3).

400…Houston (Ho) 56.95*, Simpson (Ser) 57.42*, Ross (Chr) 57.44*, Yahr (TP)
57.77, Webber (Pow) 58.65, Aurigemma (Cbad) 58.72, Neri (VC) 59.15, Desclos
(UC) 1:00.52, Roberson (K) 1:01.02. B winner: Jordan (UC) 59.07.

800…Cruz (Vi) 2:14.56*, Vitug (UC) 2:14.89*, Moore (TP) 2:15.49*,
Plant-Thomas (LJ) 2:17.78, Consiglio (ECam) 2:17.80, Apgar (Calv Chr) 2:18.75,
Jacobs (Vi) 2:20.82, Throop (VC) 2:25.41, Gillingham (TP) 2:32.93. B winner:
Egense (RB) 2:20.33.

1600…Andrews (LCC) 4:59.21*, Schofield (Cbad) 5:01.26*, Gillingham (TP)
5:03.54*, Kayali (LJ) 5:06.94, Vasquez (MH) 5:08.10, Silva (OLP) 5:08.89, Shea
(UC) 5:08.93, Barajas (Vi) 5:10.74, Osga (PH) 5:19.35. B winner: Rackley (LCC)
5:13.26.

3200…Andrews (LCC) 11:03.28*, Zytkewicz (RBV) 11:07.98*, Morgan (TP)
11:10.33*, Clark (LCC) 11:15.44, Sandoval (Os) 11:20.01, Draper (RB) 11:23.51,
Prim (TP) 11:32.93, Trujillo (WV) 11:34.44, Barajas (Vi) 11:35.37. B winner:
Pischel (LJCD) 11:24.30.

100H…(wind: +1.4) Franklin (Mor) 15.43*, Allen (RBV) 15.80*, Nealy (RB)
15.95*, Anderson (PL) 16.03, Kennedy (Cath) 16.27, Meagher (SP) 16.28, Payne
(East) 16.29, Williams (OR) 16.31, Littleton (Vi) 20.80. B winner: Cooper (Hx)
15.96 (wind: +1.7).

300H…Cooper (Hx) 45.62*, Player (Coro) 45.81*, Black (Os) 46.63*, Anderson
(PL) 46.64, Delarosa (East) 46.89, Nealy (RB) 47.05, Desclos (UC) 47.14,
Blaseio (TP) 48.00, Meagher (SP) DQ. B winner: Idrizaj (SR) 46.73.

4x100R…Poway (Gamble, Thomas, Webber, Clark) 47.93*, Carlsbad 48.86*,
Scripps Ranch 48.87*, Christian 49.11, Rancho Bernardo 49.28, Oceanside 49.40,
Rancho Buena Vista 49.82, Mira Mesa 49.85. B winner: Cathedral Catholic 49.36.

4x400R…University City (Desclos, Vitug, Bowens, Jordan) 3:55.54*, Scripps
Ranch 3:57.62*, Torrey Pines 3:57.67*, Vista 3:57.95, Christian 3:59.53,
Carlsbad 3:59.61, Rancho Bernardo 4:05.78, Eastlake 4:06.91, San Pasqual
4:09.20. B winner: La Jolla 4:02.69.

HJ…Sisler (LCC) 5-11* (section record, old record 5-10 1/4, Sue McNeal,
Carlsbad, 1978 and Jamie Klages, Coronado, 2005), Macey (Vi) 5-6*, Criswell
(Chr) 5-5*, Yahr (TP) 5-4*, Anderson (PL) 5-4*, Player (Coro) 5-4*, Reyes (Cal
Chr) 5-3, Dickerson (Pow) 5-0. B winner: Toomey (LCC) 5-2.

PV…Mattoon (RB) 12-6* (Meet record, old 12-5, Kate Mattoon, Rancho
Bernardo, 2005), Hoolko (LJ) 11-0*, Ross (WV) 10-8*, Kaneshiro (RB) 10-8,
Stamos (Esc) 10-4, Christensen (LJ) 10-0, Evans (Pow) 10-0, Tammer (VC) 10-0,
Eckert (Coro) NH. B winner: Plotkin (LJ) 10-0.

LJ…Langford (Cbad) 18-4 3/4* (wind: +2.2, series: 16-5 1/2, 17-3 3/4, 17-1,
16-1, 16-11, 18-4 3/4), Williams (Esc) 18-4* (+2.3), Maronesy (Hx) 18-2 1/2*
(+1.0), Bennett (OR) 18-1 1/4 (+0.3), Browner (SD) 17-9 1/2 (+2.1), Pankey
(MH) 17-3 (+1.5), Hodges (Os) 16-11 (+1.7), Mohr (TP) 16-7 1/4 (+1.9), Veiga
(Sweet) 16-6 1/2 (+0.0). B winner: Fu (LJ) 17-2 1/2 (+1.2).

TJ…Browner (SD) 37-11 3/4* (wind: +3.1, series: 37-11 3/4, foul, 36-11 1/2,
37-2 1/2, 36-5 1/2, 35-9), Williams (Esc) 37-10 1/2* (+1.7), Maronesy (Hx)
37-4* (+2.0), Langford (Cbad) 37-0 (+2.7), Cardon (Mad) 36-3 3/4 (+2.9),
Roehrkasse (Bish) 36-0 (+2.0), Reddick (Os) 35-6 3/4 (+1.8), Gary (Os) 35-6
1/4 (+2.7), Adley (SR) 34-7 (+2.6). B winner: Nash (Chr Life) 36-9 (+1.9).

SP…Dyer (Vi) 40.2* (series: foul, 40-2, foul, foul, 40-1, foul), Phelps
(ECam) 39-11 1/2*, Aragon (Esc) 39-10 1/2*, Edney (CU) 39-8 3/4, Sherman (Esc)
39-3 1/4, Fesuiai (Vi) 38-0 1/4, Logel (ECap) 37-2, Powell (OR) 35-9, Saavedra
(GH) 35-4. B winner: Harris (K) 37-7 1/2.

DT…Dyer (Vi) 139-7* (series: 139-7, foul, foul, foul, 129-9, 138-6), Laie
(Os) 122-4*, Harris (K) 120-9*, Goodson (Cath) 119-5, Saavedra (GH) 116-7,
Logel (ECap) 111-7, Rogers (K) 106-2, Sherman (Esc) 100-8, Young (Jul) 100-7.
B winner: Walsh (RB) 120-9.

San Diego Section Road to State Meet



For questions or comments about content, contact the editors: Rich Gonzalez and Doug Speck
DyeStat and DyeStatCal are published by Student Sports 1998-2007 copyrighted material