Wednesday's & Thursday's results - San Jose Mercury News

Boys track and field

Santa Clara Valley

De Anza Division

Los Gatos 69, Monta Vista 53

At Los Gatos

4x100 Los Gatos 45.0; 1,600 Geiken (LG) 4:40.0; 110 HH Chui (MV) 15.69; 400 Raju (MV) 52.45; 100 Cusella (LG) 11.55; 800 Beam (LG) 2:03.12; 300 IH Cusella (LG) 42.87; 200 Cameron (LG) 24.65; 3,200 Frazer (LG) 10:25; 4x400 Los Gatos 3:42; Long jump Salazar (LG) 18-7; Triple jump Salazar (LG) 39-81/2; High jump Salazar (LG) 5-4; Shot put Fox (LG) 34-1; Discus Fox (LG) 114-8; Pole vault Berthet (LG) 13-4.

Record Los Gatos 1-1.

West Catholic

St. Francis 77, Bellarmine College Prep 59

At Bellarmine

4x100 St. Francis 43.08; 1,600 Smith (BCP) 4:29.69; 110 HH Butler (SF) 15.71; 400 Davidson (SF) 51.64; 100 Borel (SF) 10.89; 800 Cagwin (SF) 2:05.59; 300 IH DrePond (SF) 41.47; 200 Borel (SF) 22.54; 3,200 Smith (BCP) 9:57.03; 4x400 Bellarmine College Prep 3:36.90; Shot put Butler (SF) 42-2 3/4; Discus Jimenez (BCP) 141-0; High jump Hayden (BCP) 6-4; Pole vault Butler (SF) 14-0; Long jump Anareghetto (SF) 20-10; Triple jump Madu (BCP) 41-9.

Records Bellarmine College Prep 1-2; St. Francis 3-0.

Girls track and field

Santa Clara Valley

De Anza Division

Los Gatos 89, Monta Vista 40

At Los Gatos

4x100 Los Gatos 57.90; 1,600 Castro (LG) 5:25; 400 C.Kimmey (LG) 1:03.16; 100 Crumlin (MV) 12.31; 800 Zimmer (LG) 2:31; 300 LH Shea (MV) 51.08; 200 Crumlin (MV) 25.57; 3,200 Feng (MV) 11:45; 4x400 Los Gatos 4:21; Long jump Nguyen (LG) 13-1; Triple jump Nguyen (LG) 28-10; High jump Philpott (LG) 4-8; Shot put Young (MV) 34-1; Discus K.Guzman (LG) 108-8; Pole vault Stone (LG) 7-6.

Record Los Gatos 2-0.

West Catholic

St. Francis 73, Presentation 62

At Bellarmine

4x100 St. Francis 50.75; 1,600 Tsolis (P) 5:20.92; 110 HH Quaglia (SF) 17.89; 400 Landen (SF) 1:00.22; 100 Wright (P) 12.85; 800 Tsolis (P) 2:24.40; 300 IH Quaglia (SF) 50.74; 200 Landen (SF) 26.10; 3,200 Korpusik (P) 12:10; 4x400 St. Francis 4:19.26; Shot put St. Francis; Discus Nereu (SF) 105-91/2; High jump Sklar (P) 5-2; Pole vault Roche (SF) 9-6; Long jump Sklar (P) 15-21/2; Triple jump Fernandez (P) 35-91/4.

Boys track and field

Blossom Valley

Mount Hamilton Division

Pioneer 71, Silver Creek 65

At Pioneer

4X100 relay Pioneer 45.66; 1600 Strom W. 4:48.4 (P); 100 hurdles McElravey 16.17 (P); 400 Strum N. 53.08 (P); 100 Balena.11.57 (SC); 800 Strum N. 2:07.54 (P); 300 hurdles McElravey 43.80 (P); 200 Villarreal 23.86 (P); 3200 Strum W.10.38.77 (P); 4x400 relay Pioneer 3:38.26; High jump Nwuzi. 5-10 (SC); Long jump Belena 21-21/2 (SC); Triple jump Nwuzi 43-1 (SC); Shotput Miranda 40-21/2 (SC); Discus Nguyen 125-31/2 (SC); Pole vault Crocket 11-0 (SC).

Records Silver Creek 0-2; Pioneer 2-0

Santa Teresa Division

Piedmont Hills 68, Andrew Hill 64

At Andrew Hill

4x100 relay Andrew Hill, 45.75;

1600 Huynh (PH) 4:59.58; 110 hurdles Tang (PH) 18.40; 400 Mannucci (PH) 55.71; 100 Sainion (AH) 11.13; 800 Laihsu (AH) 2:16.40; 300 hurdles Mach (AH) 45.70; 200 Leelin (PH) 24.69; 3200 Huynh (PH) 10:55.00; 4x400 relay Piedmont Hills 3:47.22; Shotput Gabon (PH) 37-3; Discus Capristo (AH) 111-4; High jump Everett (AH) 5-4; Pole vault Dang (AH) 8-6; Long jump Chien (PH) 19-5; Triple jump Chien (PH) 38-09.

Record Andrew Hill 1-2.

Independence 109, Del Mar 15

At Independence

4x100 relay Independence 45.11; 1600 Tosco (I)4:45; 110 hurdles Wang (I) 16.20; 400 Tran (I) 52.11; 800 Nichols (I)2.04; 100 Nguyen (I)11.14; 300 hurdles Robinson (I)41.24; 200 Nguyen (I) 23.91; 3200 Tosco (I)10.51; 4x400 relay Independence 3.34; Shotput Vo (I) 44-111/2; Discus Vo (I) 128-5; Long jump McGrill (DM) 20-51/2; Triple jump Muaava (I) 41-3; High jump Hayer (I) 5-10.

Records Independence 3-0; Del Mar 15.

Sobrato 89, Live Oak 37

At Live Oak

4x100 relay Sobrato 44.7; 1,600 Macial (S) 4:56.4; 110 hurdles Meldrum (S) 15.5; 400 Rios (S) 52.9; 100 Jackson (S) 11.0; 800 Wolfsmith (S) 2:02.3; 300 hurdles Meldrum (S) 41.4; 200 White (LO) 23.1; 4x400 relay Sobrato 3:48; Shot put Rueda (S) 38-2; Discus Rueda (S) 107-7; High jump Cavanaugh (S) 5-6; Pole vault Mancini (S) 10-6; Long jump White (LO) 19-7.5; Triple jump Meldrum (S) 41-6.

Records Sobrato 3-0, Live Oak 0-3.

West Valley Division

Branham 66, Prospect 58

At Prospect

440 x 100 relay Prospect 46.47; 1660 K. Jani (B) 110 hurdles L. Serrano (P) 19.15; 400 Jani (B) 54.43; 100 Caldwell (B) 11.44; 800 Jani (B) 2.01; 300 hurdles Serrano (P) 46.82; 200 Caldwell (B) 23.96; 3200 Correa-Sorich 11.53; 1600 Branham 3:51.53; Discus Cormona (B) 104.5 Shotput Garcia (B) 35-6; High jump Gilmore (P) 5-1; Long jump Caldwell (B) 19-2; Triple jump Heinen (B) 31-3.

San Jose High Academy 93, Yerba Buena 34

At San Jose High Academy

4x100 relay San Jose (Alsagoff, Chavez, Reclusado, Phanthavong) 46.34; 1600 Rojas (SJ) 5:08; 110 hurdles Alsagoff (SJ) 16.07400 Reclusado (SJ) 53.42; ; 100 Phanthavong (SJ) 10.83; 800 Rojas (SJ) 2:23; 300 hurdles Alsagoff (SJ) 41.98; 200 Phanthavong (SJ) 22.55; 3200 Rojas (SJ) 11:48; 4x400 relay San Jose (Phanthavong, Alsagoff, reclusado, Desouki) 3:40; Shotput Gonzalez (YB) 43-6; Discus Gonzalez (YB) 113-3; High jump Flores (SJ) 5-6; Long jump Te (YB) 111/2; Triple jump Desouki (SJ) 38-7.

Record San Jose High Academy 3-0.

Santa Clara Valley

El Camino Division

Wilcox 94, Santa Clara 33

At Wilcox

4x100 relay Wilcox 44.5; 1600 M.Nguyen (W) 4:50.0; 110 hurdles Romo (W) 15.6; 400 K.Johnson (W) 52.5; 100 Zamora (SC) 10.9; 800 M.Nguyen (W) 2:01.7; 300 hurdles Romo (W) 43.6; 200 Zamora (SC) 22.1; 3200 Ngo (W) 10:37.9; 4x400 relay Wilcox 3:54.3; Shotput Pohahau (W) 45-10; Discus Pohahau (W) 41-7; High jump K.Johnson (W) 5-4; Long jump Romo (W) 19-6; Triple jump Strehlow (W) 41-63/4.

Records Wilcox 3-0; Santa Clara 1-2

West Bay

Serra 97, Archbishop Riordan 39

Wednesday at Serra

4x100 relay Archbishop Riordan 45.52; 1600 Schneider (S) 4:46.90; 110 hurdles Rodriguez (S) 17.42; 400 Rosario (S) 51.40; 100 Clark (S) 11.30; 800 Coucil (S) 2:08.49; 300 hurdles Vinal (S) 45.99; 200 Clark (S) 22.77; 3200 Gaddis (S) 10:32.92; 4x400 relay Riordan 3:39.36; Shotput Parodi (S) 43-10; Discus Bevilacqua (S) 125-0; High jump Thompson (AR) 6-2; Pole vault Bet (S) 14-0; Long jump Thompson (AR) 21-6; Triple jump Pacheco (S) 40-101/2.

Records Serra 2-1; Archbishop Riordan 1-2.

West Catholic

Archbishop Mitty 92, Valley Christian 33

Wednesday at Valley Christian

4x100 relay Valley Christian (Cummings, Fiscalini, Marshall B., Marshall C.) 42.5; 1600 Iyer (AM) 4:55.08; 110 hurdles Campbell (AM) 15.08; 400 Garcia (VC) 53.91; 100 Fiscalini (VC) 11.16; 800 Campbell (AM) 2:04.32; 300 hurdles Simon (AM) 44.56; 200 Duterte (AM) 23.38; 3200 Osuna (VC) 11:53.13; Shotput Wright (AM)50-1; Discus Duterte (AM) 143-21/2; High jump Manion (AM) 5-2; Long jump Ruiz (AM) 18-6; Triple jump Ruiz (AM) 41-21/2.

Girls track and field

Blossom Valley

Mount Hamilton Division

Pioneer 89 Silver Creek 46

At Pioneer

4X100 relay Pioneer 56.25; 1600 Collins 5:37 (SC); 100 hurdles Rienecker 15.81 (P); 400 Sarge 1.02.91 (P); 100 Rienecker 12.79 (P); 800 Sarge 2:26.75 (P); 300 hurdles Tang 55.25 (SC); 200 Souza K.28.22 (P); 3200 Pham 12:19 (SC); 4x400 relay Sliver Creek 4:32.25; High jump Rienecker.4-4 (P); Long jump Rienecker15-101/2 (P); Triple jump Pardo 31-43/4 (P); Shotput Pardo M. 33-9 (P); Discus Pardo M. 94-41/2 (P); Pole vault Schaumann 7-6 (P).

Records Silver Creek 0-2; Pioneer 1-1.

Santa Teresa Division

Andrew Hill 75, Piedmont Hills 48

At Andrew Hill

4x100 relay Andrew Hill 54.43; 1600 Twu (PH) 5:52.88; 110 hurdles Nguyen (AH) 17.07; 400 Goodwing (PH) 1:03.58; 100 Sullivan (PH) 13.88; 800 Diaz (PH) 2:42.40; 300 hurdles Nguyen (AH) 52.44; 200 Goodwing (PH) 27.51; 3200 Guerrero (AH) 13:32.74; 4x400 relay Piedmont Hills 4:28.55; Shotput Devine-Magi (AH) 24-8; Discus Devine-Magi (AH) 70; High jump Nguyen (AH) 4-10; Long jump Chen (PH) 15-0; Triple jump Lieu (AH) 29-5.

Record Andrew Hill 1-2.

Independence 77, Del Mar 49

At Independence

4x100 relay Independence 55.46; 1600 Nolasco (I) 5:55; 100 hurdles Nwokike,a (DM) 17.11; 400 Carter (DM) 66.41; 100 Nwokike (DM) 12.41; 800 Nolasco (I) 2:30; 300 hurdles Nguyen (I) 53.51; 200 Nguyen (I) 28.21; 3200 Nolasco (I) 13.20; 4x400 relay (I) 4:37.67; Shotput Berika (DM) 30-63/4; Discus Berika (DM) 95-2; Long jump Dela Pena (DM) 14-61/4; High jump Trong (I) 4-4; Triple jump Dela Pena (DM) 30-63/4.

Records Independence 1-2; Del Mar 0-3.

Sobrato 72, Live Oak 63

At Live Oak

4x100 relay Live Oak 53.5; 1,600 Duran (LO) 5:55; 110 hurdles Armstrong (LO) 17.5; 400 Olsen (LO) 1:01.7; 100 Benjamin (S) 12.6; 800 Olsen (LO) 2:33; 300 hurdles Armstrong (LO) 53.59; 200 Rodriguez (LO) 26.7; 3200 Duran (LO) 12:50; 4x400 relay Sobrato, 4:25; Shot put Dronek (LO) 23-9; Discus Dronek (LO) 72-0; High jump Mosbrucker (S) 4-10; Pole vault Barnes (S) 7-0; Long jump Mosbrucker (S) 14-7; Triple jump Mosbrucker (S) 34-4.

Records Sobrato 3-0, Live Oak 2-1.

West Valley Division

San Jose High Academy 77, Yerba Buena 50

At San Jose High Academy

4x100 relay San Jose (Mendes, Holland, Turn, Turn) 55.98; 1600 Munos (YB) 6:29.58; 110 hurdles Phung (SJ) 18.96; 400 Vizcaya (SJ) 1:16; 100 Mendes (SJ) 13.39; 800 Munos (YB) 2:55; 300 hurdles Phung (SJ) 53.49; 200 Mendes (SJ) 28.81; 3200 Felix (YB) 15:01; 4x400 relay San Jose (Phung, Holland, Vizcaya, Sidhu) 4:50; Shotput Mendes (SJ) 26-10; Discus Phan (YB) 66; High jump Kimani (YB) 4-6; Long jump Loung (YB) 14-5; Triple jump Loung (YB) 31-6.

Record San Jose High Academy 2-1.

Santa Clara Valley

El Camino Division

Wilcox 75, Santa Clara 52

At Wilcox

4x100 relay Wilcox 51.6; 1600 Nazario (SC) 5:52.8; 110 hurdles Gordon (SC) 16.2; 400 I.Hardiman (W) 57.2; 100 Wickliffe (W) 12.4; 800 Dyer (SC) 2:29.0; 300 hurdles Gordon (SC) 47.5; 200 I.Hardiman (W) 25.0; 3200 Watts (W) 13:10.74x400 relay Wilcox 4:14.8; Shotput M.Hardiman (W) 37-113/4 (school record); Discus M.Hardiman (W) 101-5; High jump B.Salvador (SC) 4-4; Long jump Whittaker (SC) 15-41/2; Triple jump Satchell (W) 31-7.

Records Wilcox 3-0; Santa Clara 0-3.

West Catholic

Archbishop Mitty 113, Valley Christian 13

Wednesday at Valley Christian

4x100 relay Archbishop Mitty 49.74; 1600 Archbishop Mitty; 110 hurdles Organ (AM) 17.44; 400 John (AM) 60.19; 100 Duxbury (AM) 12.71; 800 Steel (AM) 2:28.27; 300 hurdles Wood (AM) 49.0; 200 McMillian (AM) 25.90; 3200 Kriege (AM) 12:12.80; Shotput Gordon (AM) 38-111/2; Discus Gordon (AM) 88-2; High jump Mack (AM) 4-4; Long jump Atardi (AM) 15-11; Triple jump Lovely (AM) 32-21/2.

Leland vs Mt. Pleasant  @ LELAND HS

VARSITY BOYS

Mt. Pleasant - 89   Leland - 44

4x100m Relay - Mt. Pleasant (Fernandez, Martinez, Dugall, Bolden) -44.64

1600m - Majid (L) - 4:49.82

110m HH - Shanchez (MP) - 16.13

400m - Martinez (MP) - 52.58

100m - Dugall (MP) - 11.43

800m - Magana (MP) - 2:11.65

300m IH - Chhun (MP) - 42.51

200m - Dugall (MP) - 22.96

3200m - Majid (L) - 11:26.03

4x400m Relay  - Leland ( Hu, Azevedo, Aita, Obuchi) - 3:41.77

High Jump - Sanchez (MP) - 5' 9"

Long Jump - Chhun (MP) - 19' 6"

Triple Jump - Chhun (MP) - 41' 7.25"

Shot Put - M. Santini (L) - 42' 6"

Discus - M. Santini (L) - 122' 10.5"

Pole Vault - Tran (MP) - 14' 1"

Records - (Mt. Pleasant  2 - 0)     (Leland  0 - 2)



VARSITY GIRLS

Mt. Pleasant - 84   Leland - 52

4x100m Relay - Mt. Pleasant (Eslao, To, Nicolas, Murphy) - 53.42

1600m - S. Barnett - 5:52.13

100m HH - Nelms (L) - 14.47

400m - Boxton (MP) - 1:01.32

100m - Nelms (L) - 12.47

800m - S. Barnett (L) - 2:25.96

300m LH - Nelms (L) - 45.82

200m - Nelms (L) - 26.21

3200m - Torres (MP) - 13:15.98

4x400m Relay - Mt. Pleasant (Butler, Walker, Leath, Boxton) - 4:24.58

High Jump - Boxton (MP) - 4' 10"

Long Jump - L. Chin (L) - 16' 4"

Triple Jump - Carter (MP) - 35' 4"

Shot Put - Sialesa (MP) - 28' 7.75"

Discus - Sialesa (MP) - 73' 10"

Pole Vault - Kadam (MP) - 9' 6"

Records:  (Mt. Pleasant 2 - 0)  (Leland  1 - 1)

Westmont at Santa Teresa
BVAL, Santa Teresa Division
3/26/09

BOYS: Santa Teresa 71, Westmont 65
Electronic Timing
Santa Teresa (3-0) Andrew Hill (1-2)
4X100: Westmont 44.98
1600M: Yost (ST) 4:57.96
110HH: ODowd (ST) 16.47
400M: Arbet (W) 53.52
100M: Tataw (W) 11.25
800M: Ingwerson (ST) 2:13
300IH: ODowd (ST) 42.14
200M: Arbet (W) 22.82
3200M: Yost (ST) 10:51.55
4X400: Westmont 3:47.77
Shot Put: Smith (ST) 44
Discus: Parks (ST) 1367
Long Jump: Talley (W) 194
Triple Jump: Talley (W) 428
High Jump: Talley (W) 510
Pole Vault: Dias (ST) 96


GIRLS: Santa Teresa 74, Westmont 62
Electronic Timing
Santa Teresa (3-0) Andrew Hill (2-1)
4X100: Gaspar, Taylor, Holden, Hernandez (ST) 51.95
1600M: Blake (W) 5:44.02
100HH: Messick (ST) 17.36 
400M: Cuevas (ST) 65.28
100M: Ristow (W) 13.09
800M: Saley (W) 2:38.44
300IH: Reed (W) 48.78
200M: Ristow (W) 26.87
3200M: Blake (W) 12:13
4X400: Cruz, R., Cuevas, Hernandez, Cruz, K. (ST) 4:29.24
Shot Put: McKee, M. (ST) 413
Discus: McKee, M. (ST) 1266
Long Jump: Gaspar (ST) 1511
Triple Jump: Langeland (ST) 331
High Jump: Messick (ST) 5
Pole Vault: Langeland (ST) 7


MT. HAMILTON DIVISION (BVAL) 
Varsity girls
Silver Creek 46 vs. Pioneer 89 at Pioneer 03/26/09
4X100R Pioneer 56.25; 1600m Collins 5:37 (SC); 100h Rienecker 15.81 (P); 400m Sarge 1.02.91 (P); 
100m Rienecker 12.79 (P); 800m Sarge 2:26.75 (P); 300H Tang 55.25 (SC); 200m Souza K.28.22 (P); 
3200m Pham 12:19 (SC); 4x400R Sliver Creek 4:32.25; HJ Rienecker.44 (P); LJ Rienecker1510.5 (P); 
TJ Pardo 314.75 (P); SP Pardo M. 33.9 (P); Dis. Pardo M. 944.5 (P); PV Schaumann 76 (P) 
Silver Creek 0-2 Pioneer 1-1

Varsity Boys
Silver Creek 65 vs. Pioneer 71 at Pioneer 03/26/09
4X100R Pioneer 45.66; 1600m Strom W. 4:48.4 (P); 100h McElravey 16.17 (P); 400m Strum N. 53.08 (P); 
100m Balena.11.57 (SC); 800m Strum N. 2:07.54 (P); 300H McElravey 43.80 (P); 200m Villarreal 23.86 (P); 
3200m Strum W.10.38.77 (P); 4x400R Pioneer 3:38.26; HJ Nwuzi. 510 (SC); LJ Belena 212.5(SC); 
TJ Nwuzi 431 (SC); SP Miranda 402.5(SC); Discus Nguyen 1253.5(SC); PV Crocket 110 (SC) 
Silver Creek 0-2 Pioneer 2-0

Frosh Soph Boys
Silver Creek 101 vs. Pioneer 26 at Pioneer 03/26/09
4X100R Siver Creek 47.13; 1600m Duffy 5:19(P); 65h Harado 11.15(SC); 400m Fuentes 58.58(SC); 
100m Balena 11.68(SC); 800m Singh 2:31(SC); 300H Harano 49.50(SC); 200m Castillo 22.3(SC); 
3200m Tang 11.59.39(SC); 4x400R Silver Creek 3:48.90; HJ Chin 50(SC); LJ Ngo182.5(SC); 
TJ Ngo393.75(SC); SP Velasquez J. 407.5(SC); Discus. Desai R. 893 P; PV Singh 90(SC) 
Silver Creek 1-1 Pioneer 0-2