State Finals - 11/26/94

3.1 miles @ Woodward Park, Fresno


Directions to Woodward Park
Woodward Park Course Map
Woodward Park All Time List (Individuals & Teams)
Woodward Park All Time List (By Grade)

State Meet History State.Finals(Top10)

Athletic.Net Results

Goto State Main Page
Goto Boys Division 1 Goto Boys Division 2 Goto Boys Division 3 Goto Boys Division 4 Goto Boys Team Combined (By Time) Goto Girls Division 1 Goto Girls Division 2 Goto Girls Division 3 Goto Girls Division 4 Goto Girls Team Combined (By Time)

Boys Division 1

BOY'S DIVISION I PLACE SEC DIV NAME YR HIGH SCHOOL NO. 1BOYS PACE PLACE SEC DIV NAME YR HIGH SCHOOL NO. 1BOYS PACE ===== === === ==================== == ==================== ==== ===== ===== ===== === === ==================== == ==================== ==== ===== ===== 1 CCS I Jason Balkman SR LYNBROOK 65 15:15 4:55 73 CS I Steve Alves JR CLOVIS 183 16:59 5:28 2 SS I Eleazar Hernandez SR CAMARILLO 935 15:20 4:57 74 CCS I Jean-Paul Tchamourli JR JUNIPERO SERRA 37 16:59 5:28 3 SS I Jeff Fischer SR THOUSAND OAKS 1152 15:29 5:00 75 SDS I Larry Romero SR CHULA VISTA 612 17:00 5:29 4 SS I Jeff McLarty SR AYALA 924 15:29 5:00 76 NCS I Chad Foster SO LOGAN 412 17:00 5:29 5 SS I Adalberto Sanchez SR CAPISTRANO VALLEY 942 15:35 5:01 77 SS I Chris Kelly SR PENINSULA PV 1113 17:01 5:29 6 SS I Keith O'Doherty SR THOUSAND OAKS 1151 15:41 5:03 78 CS I Armando Negrete JR CLOVIS 184 17:03 5:30 7 CCS I Thomas Becker SR BELLARMINE PREP 6 15:44 5:04 79 CS I Jeremy Tullis JR CLOVIS WEST 191 17:03 5:30 8 SDS I Larry Henderson JR MIRA MESA 655 15:44 5:04 80 SJS I Ben Tarne SR LINCOLN.. 862 17:04 5:30 9 SS I Kevin Marsden SR THOUSAND OAKS 1155 15:45 5:05 81 NCS I Mike Schwartz JR SANTA ROSA 469 17:05 5:30 10 SDS I Trevor Sybert SR VISTA 718 15:46 5:05 82 SS I Brendan Purdy JR CAMARILLO 939 17:06 5:31 11 SS I Brett Strahan SR HART 1010 15:46 5:05 83 CS I Mario Zambrano FR MADERA 220 17:06 5:31 12 CCS I Arnold Song SR BELLARMINE PREP 7 15:54 5:08 84 CCS I Kevin Prindiville SR BELLARMINE PREP 11 17:07 5:31 13 SS I Ian Eriquez SR CORONA 944 15:55 5:08 85 SJS I Frank Padilla SO FRANKLIN-STOCKTON 850 17:08 5:31 14 SS I Ken Goodrich SR PENINSULA PV 1111 15:56 5:08 86 LAS I Rafael Escobedo JR GARFIELD 311 17:09 5:32 15 SS I David Lopez SO HOOVER. 1027 15:57 5:09 87 LAS I David Jimenez SR GARFIELD 309 17:09 5:32 16 SDS I Ruben Carrillo SR CHULA VISTA 606 16:03 5:10 88 LAS I Junior Camacho SR GARFIELD 312 17:11 5:32 17 SS I Jeremy Park SR CAMARILLO 936 16:04 5:11 89 LAS I Manuel Lopez SO BELMONT 304 17:12 5:33 18 SDS I Jorge Martinez SR CHULA VISTA 610 16:04 5:11 90 CS I Andres Bazante SO MADERA 221 17:12 5:33 19 CS I Michael Kasahun SO FRESNO 210 16:04 5:11 91 NCS I Ben Vandenheuvel SR SANTA ROSA 467 17:12 5:33 20 SS I Josh Carolan JR THOUSAND OAKS 1153 16:05 5:11 92 SJS I Kevin Yamamura SR DEL CAMPO 816 17:13 5:33 21 SS I John Duarte JR HART 1011 16:06 5:11 93 CS I Mauricio Rodriquez SR MADERA 226 17:13 5:33 22 CCS I Enrique Torres JR SILVER CREEK 110 16:08 5:12 94 SJS I Jason Almon JR DEL CAMPO 815 17:15 5:34 23 SS I Todd Disney JR THOUSAND OAKS 1154 16:09 5:12 95 SDS I Steve Ketcham SO VISTA 722 17:15 5:34 24 SS I Katsu Sano SR PENINSULA PV 1112 16:12 5:13 96 LAS I Eddie Sanchez JR GARFIELD 310 17:16 5:34 25 SS I Ryan Deane SO PENINSULA PV 1115 16:15 5:14 97 SDS I Joe Briceno JR VISTA 721 17:16 5:34 26 NCS I Zach Barrett SR SANTA ROSA 466 16:15 5:14 98 SS I Jim Cosley SR HART 1015 17:18 5:35 27 SDS I Jason Land JR VISTA 719 16:16 5:15 99 SFS I Paul Choi SO LOWELL 744 17:18 5:35 28 SS I Francisco Sandoval SR CHANNEL ISLANDS 943 16:16 5:15 100 LAS I Alejandro Tinajero SR BIRMINGHAM 307 17:19 5:35 29 SDS I Jason White SR CHULA VISTA 607 16:17 5:15 101 CCS I Mike Banulescu SR BELLARMINE PREP 9 17:19 5:35 30 CCS I Andrew Wulf SO BELLARMINE PREP 8 16:18 5:15 102 CS I Jeremy Jameson SO WEST BAKERSFIELD 295 17:20 5:35 31 SJS I Jason Yonan SR BEYER 780 16:19 5:16 103 CCS I Adam Perez FR JUNIPERO SERRA 36 17:22 5:36 32 NCS I Peter Egerton SR SANTA ROSA 465 16:20 5:16 104 CCS I Brad Stapleton SO JUNIPERO SERRA 38 17:22 5:36 33 SJS I Chris Oudegeest SR BEYER 781 16:20 5:16 105 SFS I Jerry Lee JR LOWELL 745 17:24 5:37 34 LAS I Richard Martinez SR GARFIELD 308 16:21 5:16 106 NCS I Aaron Richberg SR LOGAN 414 17:24 5:37 35 CCS I Jesse Robinette SR EL CAMINO 16 16:24 5:17 107 SDS I Marco Huerta SO CHULA VISTA 611 17:24 5:37 36 SJS I Justin Buenrostro SR STAGG 908 16:24 5:17 108 SS I Tom Gaul JR PENINSULA PV 1114 17:25 5:37 37 SDS I Chris Gabriel JR SAN DIEGUITO 684 16:24 5:17 109 NCS I Mekonnen Fekadu JR SANTA ROSA 468 17:25 5:37 38 SS I Joel Givens SR HART 1012 16:26 5:18 110 CS I Mike Buckley FR CLOVIS 186 17:28 5:38 39 CS I Steve Barrus SO CLOVIS 185 16:28 5:18 111 SS I Hugo Solano SR HART 1016 17:29 5:38 40 SDS I Gregg Nett SR MT. CARMEL 658 16:29 5:19 112 CS I Elpidio Leyva JR MADERA 222 17:29 5:38 41 SDS I Matt Dunn SR CHULA VISTA 609 16:29 5:19 113 SS I Brad Kirsch JR PENINSULA PV 1116 17:31 5:39 42 SJS I Dave Crass JR DEL CAMPO 814 16:30 5:19 114 SS I Neil Malesich JR CAMARILLO 940 17:34 5:40 43 SS I Jason Neese SR PENINSULA PV 1110 16:31 5:19 115 CS I Jesus Navarro SO MADERA 223 17:35 5:40 44 SDS I Jeff Meisner SR RANCHO BERNARDO 683 16:35 5:21 116 LAS I Raul Cabrera JR GARFIELD 314 17:36 5:40 45 SS I Alberto Carmona SR CAMARILLO 937 16:36 5:21 117 SJS I Kyle Mizuno SR DEL CAMPO 817 17:38 5:41 46 CS I Arthur Negrete SO CLOVIS 182 16:38 5:22 118 SS I Todd Larson SR THOUSAND OAKS 1157 17:38 5:41 47 SJS I Jose Pimentel JR FRANKLIN-STOCKTON 848 16:39 5:22 119 SS I Wade Malesich JR CAMARILLO 941 17:38 5:41 48 CS I Adan Perea SR MADERA 225 16:39 5:22 120 OS I Andrew Ohren SR SKYLINE 576 17:40 5:42 49 CCS I Adrian Webb JR BELLARMINE PREP 12 16:40 5:22 121 SFS I Grael Norton JR LOWELL 746 17:41 5:42 50 CCS I Nathan Woodside JR JUNIPERO SERRA 35 16:40 5:22 122 SJS I Dan Monk SR DEL CAMPO 819 17:46 5:44 51 SJS I Matt Moore JR DEL CAMPO 813 16:41 5:23 123 CCS I Jerome Madigan SO JUNIPERO SERRA 41 17:46 5:44 52 CCS I Steve Buelow SR BURLINGAME 13 16:42 5:23 124 LAS I Armando Morales SR GARFIELD 313 17:52 5:46 53 SDS I Alejandro Villa JR VISTA 720 16:42 5:23 125 SJS I David Paniagua JR FRANKLIN-STOCKTON 851 17:53 5:46 54 LAS I Jose Torres SR BIRMINGHAM 306 16:42 5:23 126 OS I Cory Dixon SO SKYLINE 580 17:53 5:46 55 OS I Senai Kidane SR SKYLINE 574 16:43 5:23 127 OS I Michael Pryzybylski SO SKYLINE 579 17:55 5:46 56 SDS I Jose Ramirez JR CHULA VISTA 608 16:44 5:24 128 OS I David Diggs JR SKYLINE 577 18:00 5:48 57 SDS I Travis Kirtley JR POWAY 661 16:44 5:24 129 NCS I Ishma Asmatey SR LOGAN 413 18:01 5:48 58 SS I Jeff Stewart SO HART 1014 16:44 5:24 130 NCS I Danial Embaye JR LOGAN 415 18:01 5:48 59 CCS I Chris D'Anjou JR LIVE OAK 56 16:45 5:24 131 SJS I Vincent Alcaraz SR FRANKLIN-STOCKTON 852 18:25 5:56 60 SS I Sandro Soler JR HART 1013 16:45 5:24 132 NCS I Ken Leef SR SANTA ROSA 470 18:26 5:56 61 SJS I Rudy Huerta SO FRANKLIN-STOCKTON 849 16:47 5:25 133 SDS I Cesar Rodriquez SO VISTA 724 18:34 5:59 62 SS I Tony Smith SR THOUSAND OAKS 1156 16:47 5:25 134 CS I C. T. Nakayama SO CLOVIS 188 18:39 6:01 63 SS I Mario Hernandez SR CAMARILLO 938 16:48 5:25 135 CCS I Tony Lorber SO JUNIPERO SERRA 39 18:48 6:04 64 CCS I Casey Immel JR BELLARMINE PREP 10 16:49 5:25 136 CS I Miguel Perez FR CLOVIS 187 18:49 6:04 65 CS I Alfredo Garcia SR FRESNO 211 16:51 5:26 137 NCS I Ermias Yohannes SR ALAMEDA 343 18:52 6:05 66 CS I Frankie Sanchez SR WEST BAKERSFIELD 294 16:52 5:26 138 SJS I Alberto Perez FR FRANKLIN-STOCKTON 853 19:01 6:08 67 OS I Jesus Enriquez JR SKYLINE 575 16:52 5:26 139 OS I Tra Tang SR OAKLAND 573 19:05 6:09 68 LAS I Uzzrel Gray JR POLYTECHNIC 333 16:54 5:27 140 OS I Marlon Urbina SO SKYLINE 578 19:06 6:09 69 SDS I Gonzalo Garcia SO VISTA 723 16:54 5:27 141 NCS I Matt Condron SR SANTA ROSA 471 19:20 6:14 70 CS I Mauricio Morquecho SR MADERA 224 16:55 5:27 142 CCS I Manuel Berg JR JUNIPERO SERRA 40 19:22 6:15 71 SJS I Llam Clemons JR DEL CAMPO 818 16:55 5:27 143 SJS I Jaime Ordez SO FRANKLIN-STOCKTON 854 20:12 6:31 72 SJS I Michael Roach SR TOKAY 909 16:58 5:28 144 NS I Eric Momberg SO MT. SHASTA 527 24:53 8:01 ------------------------------------------------------------------------------- BOY'S DIVISION I ------------------------------------------------------------------------------- 1. THOUSAND OAKS 2 3 5 13 15 (42) (85) = 38 SS I Jeff Fischer SR, SS I Keith O'Doherty SR, SS I Kevin Marsden SR, SS I Josh Carolan JR, SS I Todd Disney JR, SS I Tony Smith SR, SS I Todd Larson SR 2. CHULA VISTA 10 12 20 26 38 (51) (74) = 106 SDS I Ruben Carrillo SR, SDS I Jorge Martinez SR, SDS I Jason White SR, SDS I Matt Dunn SR, SDS I Jose Ramirez JR, SDS I Larry Romero SR, SDS I Marco Huerta SO 3. BELLARMINE PREP 4 8 21 33 44 (57) (71) = 110 CCS I Thomas Becker SR, CCS I Arnold Song SR, CCS I Andrew Wulf SO, CCS I Adrian Webb JR, CCS I Casey Immel JR, CCS I Kevin Prindiville SR, CCS I Mike Banulescu SR 4. PENINSULA PV 9 16 17 28 52 (75) (80) = 122 SS I Ken Goodrich SR, SS I Katsu Sano SR, SS I Ryan Deane SO, SS I Jason Neese SR, SS I Chris Kelly SR, SS I Tom Gaul JR, SS I Brad Kirsch JR 5. HART 7 14 24 39 40 (70) (78) = 124 SS I Brett Strahan SR, SS I John Duarte JR, SS I Joel Givens SR, SS I Jeff Stewart SO, SS I Sandro Soler JR, SS I Jim Cosley SR, SS I Hugo Solano SR 6. CAMARILLO 1 11 29 43 55 (81) (86) = 139 SS I Eleazar Hernandez SR, SS I Jeremy Park SR, SS I Alberto Carmona SR, SS I Mario Hernandez SR, SS I Brendan Purdy JR, SS I Neil Malesich JR, SS I Wade Malesich JR 7. VISTA 6 19 36 46 67 (69) (97) = 174 SDS I Trevor Sybert SR, SDS I Jason Land JR, SDS I Alejandro Villa JR, SDS I Gonzalo Garcia SO, SDS I Steve Ketcham SO, SDS I Joe Briceno JR, SDS I Cesar Rodriquez SO 8. SANTA ROSA 18 22 54 63 76 (96)(103) = 233 NCS I Zach Barrett SR, NCS I Peter Egerton SR, NCS I Mike Schwartz JR, NCS I Ben Vandenheuvel SR, NCS I Mekonnen Fekadu JR, NCS I Ken Leef SR, NCS I Matt Condron SR 9. CLOVIS 25 30 49 53 77 (98)(100) = 234 CS I Steve Barrus SO, CS I Arthur Negrete SO, CS I Steve Alves JR, CS I Armando Negrete JR, CS I Mike Buckley FR, CS I C. T. Nakayama SO, CS I Miguel Perez FR 10. DEL CAMPO 27 35 48 64 66 (84) (88) = 240 SJS I Dave Crass JR, SJS I Matt Moore JR, SJS I Llam Clemons JR, SJS I Kevin Yamamura SR, SJS I Jason Almon JR, SJS I Kyle Mizuno SR, SJS I Dan Monk SR 11. MADERA 32 47 56 62 65 (79) (82) = 262 CS I Adan Perea SR, CS I Mauricio Morquecho SR, CS I Mario Zambrano FR, CS I Andres Bazante SO, CS I Mauricio Rodriquez SR, CS I Elpidio Leyva JR, CS I Jesus Navarro SO 12. GARFIELD 23 59 60 61 68 (83) (90) = 271 LAS I Richard Martinez SR, LAS I Rafael Escobedo JR, LAS I David Jimenez SR, LAS I Junior Camacho SR, LAS I Eddie Sanchez JR, LAS I Raul Cabrera JR, LAS I Armando Morales SR 13. FRANKLIN-STOCKTON 31 41 58 91 95 (101)(105) = 316 SJS I Jose Pimentel JR, SJS I Rudy Huerta SO, SJS I Frank Padilla SO, SJS I David Paniagua JR, SJS I Vincent Alcaraz SR, SJS I Alberto Perez FR, SJS I Jaime Ordez SO 14. JUNIPERO SERRA 34 50 72 73 89 (99)(104) = 318 CCS I Nathan Woodside JR, CCS I Jean-Paul Tchamourlian JR, CCS I Adam Perez FR, CCS I Brad Stapleton SO, CCS I Jerome Madigan SO, CCS I Tony Lorber SO, CCS I Manuel Berg JR 15. SKYLINE 37 45 87 92 93 (94)(102) = 354 OS I Senai Kidane SR, OS I Jesus Enriquez JR, OS I Andrew Ohren SR, OS I Cory Dixon SO, OS I Michael Pryzybylski SO, OS I David Diggs JR, OS I Marlon Urbina SO

Boys Division 2

State Finals (11/26/94) @ Woodward Park (3.1 miles) D2-VB Results Results created by www.LynbrookSports.com -
These individual results are correct but are not the officially released results. Ovrll TEAM Unnofficial Individual Results (but correct) PLACE Plce Name (Age) Team Time Pace Div ===== ==== =============================== ======================== ======= ==== === 1 1 Antonio Arce (12) PALMDALE 15:25.0 4:58 SS 2 2 Peter Gilmore (12) PALISADES 15:31.0 5:00 LAS 3 John Greene (12) AGOURA 15:36.0 5:01 SS 4 3 Michael Stember (11) JESUIT 15:39.0 5:02 SJS 5 James Liu (12) TEMPLE CITY 15:40.0 5:03 SS 6 Ayub Abdusalam (11) HOOVER.. 15:48.0 5:05 SDS 7 4 Tom Prindiville (10) DE LASALLE 15:53.0 5:07 NCS 8 Garrett Jensen (12) SUNNY HILLS 15:53.0 5:07 SS 9 Tom Kloos (12) EL CAMINO. 15:54.0 5:07 SDS 10 5 Jorge Castro (11) ARVIN 15:55.0 5:08 CS 11 Ricardo Villalobos (12) RAMONA 15:56.0 5:08 SS 12 Greg Phister (12) DAVIS 15:59.0 5:09 SJS 13 6 Randy Maestretti (11) DE LASALLE 15:59.0 5:09 NCS 14 7 Scott Abbott (11) JESUIT 15:59.0 5:09 SJS 15 8 Luis Herrera (11) ARVIN 16:02.0 5:10 CS 16 David McQuitty (11) GROSSMONT 16:02.0 5:10 SDS 17 9 Kevin Bowes (12) SCRIPPS RANCH 16:04.0 5:10 SDS 18 10 Daniel Sikiric (11) LELAND 16:05.0 5:11 CCS 19 11 Daniel Gonzalez (12) MATER DEI 16:07.0 5:11 SS 20 12 Steve Hansen (12) NAPA 16:08.0 5:12 SJS 21 13 Ty Stewert (12) SCRIPPS RANCH 16:11.0 5:13 SDS 22 Gerardo Guevara (12) SAN MARCOS 16:12.0 5:13 SDS 23 14 Matt Wickersham (11) MATER DEI 16:12.0 5:13 SS 24 Steven Moreno (12) NORTH SALINAS 16:13.0 5:13 CCS 25 15 Chad Livesay (12) SCRIPPS RANCH 16:13.0 5:13 SDS 26 Ricardo Dominguez (11) W. C. OVERFELT 16:14.0 5:14 CCS 27 16 Erik Larsen (11) PALISADES 16:15.0 5:14 LAS 28 17 Mario Arce (11) PALMDALE 16:15.0 5:14 SS 29 18 Manuel Romero (12) SAN PASQUAL 16:16.0 5:14 SDS 30 19 Spencer Bohaty (12) JESUIT 16:17.0 5:15 SJS 31 20 Brian Murphy (12) LELAND 16:17.0 5:15 CCS 32 21 Dan Welsh (12) JESUIT 16:18.0 5:15 SJS 33 Rey Sanchez (12) DELANO 16:19.0 5:15 CS 34 22 David Valencia (11) JESUIT 16:19.0 5:15 SJS 35 23 Brad Hansen (10) ST. IGNATIUS 16:20.0 5:16 CCS 36 Martin Geggs (12) MONTE VISTA 16:21.0 5:16 NCS 37 24 Juan Alfano (11) SAN PASQUAL 16:22.0 5:16 SDS 38 Tony Trueba (10) HUNTINGTON BEACH 16:23.0 5:17 SS 39 25 Doug Frichtel (12) HEMET 16:25.0 5:17 SS 40 26 Paul Wellman (11) ST. IGNATIUS 16:27.0 5:18 CCS 41 27 Matt Kimball (10) JESUIT 16:27.0 5:18 SJS 42 28 Pat O'Leary (11) MISSION SAN JOSE 16:29.0 5:19 NCS 43 29 Jim Nelson (11) NAPA 16:29.0 5:19 SJS 44 30 Afran Abutin (12) SCRIPPS RANCH 16:30.0 5:19 SDS 45 31 Victor Medina (12) ARVIN 16:31.0 5:19 CS 46 32 Jose Godinez (10) REEDLEY 16:31.0 5:19 CS 47 Geoff Fleming (10) ROSEVILLE 16:31.0 5:19 SJS 48 Jesus Villvicencio (12) SOUTH BAKERSFIELD 16:31.0 5:19 CS 49 33 Paul Vincent (12) PALISADES 16:32.0 5:20 LAS 50 34 Nicholas Jacques (10) HEMET 16:32.0 5:20 SS 51 Noel Nelson (10) REDWOOD-C 16:32.0 5:20 CS 52 35 Sean Clendaniel (11) YUCAIPA 16:33.0 5:20 SS 53 Adam Grubbs (12) EUREKA 16:34.0 5:20 NCS 54 36 Fabian Castro (10) PALISADES 16:34.0 5:20 LAS 55 Kevin White (11) EUREKA 16:34.0 5:20 NCS 56 Leonardo Leon (12) NORTH MONTEREY 16:36.0 5:21 CCS 57 37 Robert Frichtel (11) HEMET 16:37.0 5:21 SS 58 38 Dan Kozak (12) MATER DEI 16:38.0 5:21 SS 59 39 David Romero (12) SCRIPPS RANCH 16:40.0 5:22 SDS 60 40 Roy Johnston (12) PALMDALE 16:41.0 5:22 SS 61 41 Cliff Roberts (12) LELAND 16:42.0 5:23 CCS 62 42 Jon Stevens (9) MISSION SAN JOSE 16:43.0 5:23 NCS 63 Brian Dorgan (12) ANDREW HILL 16:43.0 5:23 CCS 64 Rory Clarke (12) DEL ORO 16:45.0 5:24 SJS 65 43 Amendeep Singh (12) MISSION SAN JOSE 16:45.0 5:24 NCS 66 44 Chris Lore (12) MATER DEI 16:47.0 5:24 SS 67 45 Brent Edson (10) YUCAIPA 16:47.0 5:24 SS 68 46 Andrew Fondacaro (11) PALMDALE 16:48.0 5:25 SS 69 47 Jeremiah Moody (12) PLEASANT VALLEY 16:48.0 5:25 NS 70 48 Jacob Geyer (10) PALMDALE 16:49.0 5:25 SS 71 Julius Amicho (12) HOOVER.. 16:50.0 5:25 SDS 72 49 Michael Holmes (12) HEMET 16:52.0 5:26 SS 73 Brian Pruyn (11) VINTAGE 16:53.0 5:26 SJS 74 50 Robert Frost (11) HEMET 16:56.0 5:27 SS 75 51 Mike Blair (12) NAPA 16:57.0 5:28 SJS 76 52 Ben Rogers (12) LELAND 16:57.0 5:28 CCS 77 Shane Dulaney (10) CASTRO VALLEY 16:57.0 5:28 NCS 78 53 Fernando Rodriquez (12) SAN PASQUAL 16:58.0 5:28 SDS 79 54 Mike Zepeda (10) MATER DEI 16:58.0 5:28 SS 80 55 Michael Lujan (9) REEDLEY 16:58.0 5:28 CS 81 56 David Myers (12) JESUIT 16:59.0 5:28 SJS 82 57 Hamed Aryafar (12) YUCAIPA 16:59.0 5:28 SS 83 58 Brendan Fitzgibbon (10) ST. IGNATIUS 17:00.0 5:29 CCS 84 59 Tim Alford (10) YUCAIPA 17:01.0 5:29 SS 85 60 Dave Rodriguez (10) MISSION SAN JOSE 17:01.0 5:29 NCS 86 61 David Flores (11) ARVIN 17:02.0 5:29 CS 87 62 Nick Piellusch (10) LELAND 17:02.0 5:29 CCS 88 Juan Cortes (12) RESEDA 17:05.0 5:30 LAS 89 63 Brent Bolton (11) SCRIPPS RANCH 17:06.0 5:30 SDS 90 64 Matt Talbott (12) ST. IGNATIUS 17:08.0 5:31 CCS 91 65 Sylverio Osorio (11) REEDLEY 17:09.0 5:31 CS 92 66 Eduardo Cuevas (12) HEMET 17:10.0 5:32 SS 93 67 Luis Ortega (11) PALMDALE 17:10.0 5:32 SS 94 68 Joe DeFalco (12) DE LASALLE 17:11.0 5:32 NCS 95 Damarcus Thomas (12) LINCOLN SF 17:13.0 5:33 SFS 96 69 Enrique Navarrette (12) ARVIN 17:13.0 5:33 CS 97 Jeff Norman (12) STOCKDALE 17:14.0 5:33 CS 98 70 Evan Wride (10) MATER DEI 17:14.0 5:33 SS 99 71 John Harnagel (11) LELAND 17:14.0 5:33 CCS 100 72 Ismael Pena (10) SAN PASQUAL 17:17.0 5:34 SDS 101 73 Alex Sanchez (10) DE LASALLE 17:18.0 5:34 NCS 102 Brian Batchelder (12) DEL ORO 17:19.0 5:35 SJS 103 74 Jeff Middleton (12) DE LASALLE 17:20.0 5:35 NCS 104 75 Ron Anderson (10) SCRIPPS RANCH 17:21.0 5:35 SDS 105 76 Greg Hintz (11) DE LASALLE 17:23.0 5:36 NCS 106 77 Jerry Padilla (11) REEDLEY 17:23.0 5:36 CS 107 78 Miles Neisser (12) PLEASANT VALLEY 17:24.0 5:36 NS 108 Chuck Hallbauer (9) CHICO 17:26.0 5:37 NS 109 79 Chris Fortier (12) LELAND 17:29.0 5:38 CCS 110 80 Robert Bacon (12) PALMDALE 17:31.0 5:39 SS 111 81 Diego Ash (12) SAN PASQUAL 17:31.0 5:39 SDS 112 82 Michael Creason (12) HEMET 17:32.0 5:39 SS 113 83 Aaron Gonzalez (10) PALISADES 17:34.0 5:40 LAS 114 Alvaro Cardoza (12) LINCOLN SF 17:35.0 5:40 SFS 115 84 Adam Brown (10) SAN PASQUAL 17:39.0 5:41 SDS 116 85 Miguel Garcia (11) ARVIN 17:40.0 5:41 CS 117 Adrian DeWald (11) EUREKA 17:41.0 5:42 NCS 118 86 Jeremiah Strom (12) MISSION SAN JOSE 17:44.0 5:43 NCS 119 87 Pat Caurant (12) ST. IGNATIUS 17:44.0 5:43 CCS 120 88 Derek Drummond (10) ST. IGNATIUS 17:45.0 5:43 CCS 121 89 Ryan Hayes (11) PLEASANT VALLEY 17:46.0 5:43 NS 122 90 Bryan Posner (10) MISSION SAN JOSE 17:49.0 5:44 NCS 123 91 Mike Fender (12) PLEASANT VALLEY 17:50.0 5:45 NS 124 92 Ezra Ash (10) SAN PASQUAL 17:51.0 5:45 SDS 125 93 Kevin Coe (12) ST. IGNATIUS 17:52.0 5:45 CCS 126 94 Kevin Waterhouse (10) YUCAIPA 17:57.0 5:47 SS 127 95 Ricardo Huipe (12) PALISADES 17:58.0 5:47 LAS 128 96 Victor Silva (10) REEDLEY 18:01.0 5:48 CS 129 97 Miguel Vasquez (10) REEDLEY 18:01.0 5:48 CS 130 98 Jeff George (10) DE LASALLE 18:02.0 5:49 NCS 131 99 Everardo Pantoja (12) ARVIN 18:09.0 5:51 CS 132 100 Mike Bradley (11) PLEASANT VALLEY 18:10.0 5:51 NS 133 101 John Chase (11) YUCAIPA 18:12.0 5:52 SS 134 Simon Hase (12) CHICO 18:20.0 5:54 NS 135 102 Clint Wattenberg (9) PLEASANT VALLEY 18:22.0 5:55 NS 136 103 Steve Sorensen (11) YUCAIPA 18:27.0 5:57 SS 137 104 Doug Berrios (12) PALISADES 18:29.0 5:57 LAS 138 105 Eric Cortez (10) NAPA 18:32.0 5:58 SJS 139 106 Mark Stingley (11) NAPA 18:36.0 6:00 SJS 140 Dan Russom (12) CHICO 18:40.0 6:01 NS 141 107 Angel Vargas (10) REEDLEY 18:41.0 6:01 CS 142 108 Brian Mitzel (12) MATER DEI 18:41.0 6:01 SS 143 Yamach Hernandez (12) SHASTA 18:43.0 6:02 NS 144 109 Roberto Torres (9) NAPA 18:50.0 6:04 SJS 145 110 Mike Dean (12) PLEASANT VALLEY 19:02.0 6:08 NS 146 Chad Schmidt (11) NORTH BAKERSFIELD 19:06.0 6:09 CS 147 111 Quoya Tehee (10) NAPA 20:08.0 6:29 SJS 148 112 Drew Ostler (10) MISSION SAN JOSE 20:31.0 6:37 NCS TEAM RESULTS (D2-VB) ============ These team results agree with the OFFICIAL Team results found below. Pl School Point Team Score Order Time Avg Spread == ====================== ===== ==================================== ========= ======= ======= 1 JESUIT 72 3 - 7 - 19 - 21 - 22 [27-56] 1:20:32.0 16:06.4 00:40.0 2 SCRIPPS RANCH 106 9 - 13 - 15 - 30 - 39 [63-75] 1:21:38.0 16:19.6 00:36.0 3 PALMDALE 152 1 - 17 - 40 - 46 - 48 [67-80] 1:21:58.0 16:23.6 01:24.0 4 MATER DEI 161 11 - 14 - 38 - 44 - 54 [70-108] 1:22:42.0 16:32.4 00:51.0 5 PALISADES 170 2 - 16 - 33 - 36 - 83 [95-104] 1:22:26.0 16:29.2 02:03.0 6 ARVIN 174 5 - 8 - 31 - 61 - 69 [85-99] 1:22:43.0 16:32.6 01:18.0 7 LELAND 185 10 - 20 - 41 - 52 - 62 [71-79] 1:23:03.0 16:36.6 00:57.0 8 HEMET 195 25 - 34 - 37 - 49 - 50 [66-82] 1:23:22.0 16:40.4 00:31.0 9 DE LASALLE 225 4 - 6 - 68 - 73 - 74 [76-98] 1:23:41.0 16:44.2 01:27.0 10 SAN PASQUAL 248 18 - 24 - 53 - 72 - 81 [84-92] 1:24:24.0 16:52.8 01:15.0 11 ST. IGNATIUS 258 23 - 26 - 58 - 64 - 87 [88-93] 1:24:39.0 16:55.8 01:24.0 12 MISSION SAN JOSE 259 28 - 42 - 43 - 60 - 86 [90-112] 1:24:42.0 16:56.4 01:15.0 13 YUCAIPA 290 35 - 45 - 57 - 59 - 94 [101-103] 1:25:17.0 17:03.4 01:24.0 14 NAPA 303 12 - 29 - 51 - 105 - 106 [109-111] 1:26:42.0 17:20.4 02:28.0 15 REEDLEY 325 32 - 55 - 65 - 77 - 96 [97-107] 1:26:02.0 17:12.4 01:30.0 16 PLEASANT VALLEY 405 47 - 78 - 89 - 91 - 100 [102-110] 1:27:58.0 17:35.6 01:22.0 These individual results are incorrect but were released as the official results - correct results can be found above. BOY'S DIVISION II PLACE NAME YR AFFILIATION 2BOYS PACE PLACE NAME YR AFFILIATION 2BOYS PACE ===== ===================== == ======================= ===== ===== ===== ===================== == ======================= ===== ===== 1 Tom Prindiville SO DE LA SALLE 16:14 5:14 85 Wender Hwang JR HELIX 18:37 6:00 2 John Greene SR AGOURA 16:22 5:17 86 Mark Fritz JR SAN RAMON 18:38 6:00 3 Kevin Bowes SR SCRIPPS RANCH 16:25 5:18 87 Cliff Roberts SR LELAND 18:40 6:01 4 Byron Hardie SR BISHOP AMAT 16:29 5:19 88 Jeremy Martinez JR ROSEMEAD 18:42 6:02 5 Randy Maestretti JR DE LA SALLE 16:34 5:20 89 Ethan Friend SO ALISO NIGUEL 18:46 6:03 6 Kent Roberts JR EDISON/HB 16:41 5:23 90 Mukul Jain SR DAVIS 18:47 6:03 7 Greg Phister SR DAVIS 16:44 5:24 91 Brandon Heiken SO AGOURA 18:49 6:04 8 Steve Hansen SR NAPA 16:46 5:24 92 Adam Huckell JR DEL ORO 18:51 6:05 9 Ronnie Buchanan FR RIGHETTI 16:46 5:24 93 Kenny Hetzner SR MONTE VISTA-DANVILLE 18:51 6:05 10 Jim Nelson JR NAPA 16:55 5:27 94 Nick Bostrom JR BURLINGAME 18:52 6:05 11 Brian Murphy SR LELAND 16:55 5:27 95 Jessup Ferris SR SAN LUIS OBISPO 18:53 6:05 12 Nat Chadwick SR DAVIS 17:04 5:30 96 Visavath Chanpenxi SR PIEDMONT HILLS 18:54 6:05 13 Rory Clarke SR DEL ORO 17:05 5:30 97 Brent Coe SR HELIX 18:55 6:06 14 Chad Livesay SR SCRIPPS RANCH 17:06 5:31 98 Jose Acosta FR PIEDMONT HILLS 18:55 6:06 15 Ryan Miller SR LAGUNA HILLS 17:08 5:31 99 David Demmin SO ALISO NIGUEL 18:56 6:06 16 Afran Abutin SR SCRIPPS RANCH 17:10 5:32 100 James Lawrence SO RIGHETTI 18:57 6:06 17 Mike Blair SR NAPA 17:13 5:33 101 Rashad Itani SR PIEDMONT HILLS 18:57 6:06 18 Danny Minx JR LAGUNA HILLS 17:13 5:33 102 Jason Fox SO DEL ORO 18:58 6:07 19 Mat Hunnicutt JR AMADOR VALLEY 17:13 5:33 103 Ivan Hair SR DAVIS 19:00 6:07 20 Dean Treuhaft SR AMADOR VALLEY 17:14 5:33 104 Ryan Offield SR BURLINGAME 19:02 6:08 21 David Romero SR SCRIPPS RANCH 17:14 5:33 105 Nathan Ryerson-bisig SR DEL ORO 19:03 6:08 22 Dylan Glatt JR EDISON/HB 17:15 5:34 106 Patrick Carrie SO ALISO NIGUEL 19:03 6:08 23 Ty Stewart SR SCRIPPS RANCH 17:15 5:34 107 Matt Romero SR PIEDMONT HILLS 19:04 6:09 24 Brent Bolton JR SCRIPPS RANCH 17:16 5:34 108 Andrew Perez SR DEL ORO 19:05 6:09 25 Amendeep Singh SR MISSION SAN JOSE 17:17 5:34 109 Ryan Yohn JR EDISON/HB 19:07 6:10 26 Peter Carter SO LOS GATOS 17:19 5:35 110 Jeremy Toumala SO ALISO NIGUEL 19:07 6:10 27 Eric Wersching SR OCEAN VIEW 17:20 5:35 111 George Garcia SO RIGHETTI 19:10 6:11 28 James Perez SO ROSEMEAD 17:23 5:36 112 David Reska SR BISHOP AMAT 19:10 6:11 29 Ryan Haight JR EDISON/HB 17:24 5:37 113 Brodie Thomas SR APTOS 19:12 6:11 30 Chad Schmidt JR NORTH-BAKERSFIELD 17:26 5:37 114 Ryan Miller SO PONDEROSA 19:13 6:12 31 Adam Blanks SR NORTH-BAKERSFIELD 17:27 5:37 115 Oscar Franco SO ROSEMEAD 19:15 6:12 32 Avery Blackwell SO SAN LUIS OBISPO 17:27 5:37 116 Jeff George SO DE LA SALLE 19:18 6:13 33 Kevin Kelly FR LAGUNA HILLS 17:29 5:38 117 Jason Williams SR OCEAN VIEW 19:23 6:15 34 Kevin Chappell SR HELIX 17:31 5:39 118 Tony Aguilar JR OCEAN VIEW 19:24 6:15 35 Martin Beggs SR MONTE VISTA-DANVILLE 17:32 5:39 119 Steve Taylor SR PONDEROSA 19:25 6:15 36 Brad Deitch SO SAN RAMON 17:33 5:39 120 George Jensen JR BURLINGAME 19:26 6:16 37 Greg Williams SR ROSEMEAD 17:35 5:40 121 Matt Johnson JR LOS GATOS 19:27 6:16 38 Pat O'Leary SR MISSION SAN JOSE 17:35 5:40 122 Don-Paul Keith SO NORTH-BAKERSFIELD 19:27 6:16 39 Will Cota SR BISHOP AMAT 17:36 5:40 123 Bryn Forbes SR SAN LUIS OBISPO 19:28 6:16 40 Brent Younger SR LAGUNA HILLS 17:36 5:40 124 Erik Skow SR SAN LUIS OBISPO 19:29 6:17 41 Jeremy Milton JR EDISON/HB 17:37 5:41 125 Armen Vartanian SO BURLINGAME 19:30 6:17 42 Jon Stevens FR MISSION SAN JOSE 17:38 5:41 126 Chase Wimberly SR CANYON 19:32 6:18 43 Greg Hintz JR DE LA SALLE 17:40 5:42 127 Chris Gerardi SO ALISO NIGUEL 19:32 6:18 44 Brian Maul JR DAVIS 17:40 5:42 128 Jarrell Marcos JR SAN LUIS OBISPO 19:32 6:18 45 Brien Sullivan JR AGOURA 17:41 5:42 129 Jelani Kimble SO BISHOP AMAT 19:37 6:19 46 Brian Henstorf SO AMADOR VALLEY 17:42 5:42 130 Dan Ambrose SO SAN RAMON 19:38 6:20 47 Brian O'Bannon SR OCEAN VIEW 17:43 5:43 131 Jeff Storhdal FR SAN RAMON 19:42 6:21 48 Ben Abeln JR LOS GATOS 17:44 5:43 132 Greg Roach SO ALISO NIGUEL 19:44 6:22 49 Brian Batchelder SR DEL ORO 17:46 5:44 133 Albert Exparza SR BISHOP AMAT 19:46 6:22 50 Ryan Freeman JR AMADOR VALLEY 17:48 5:44 134 Mark Stingley JR NAPA 19:49 6:23 51 James Smith SR EDISON/HB 17:48 5:44 135 Jon Kahton JR RIGHETTI 19:50 6:24 52 Jim Britts SR DAVIS 17:49 5:45 136 Jeremy Threat SR NAPA 19:51 6:24 53 Beebe Rutledge JR LOS GATOS 17:50 5:45 137 Anibal Perez SR RIGHETTI 19:56 6:25 54 Alex Sanchez SO DE LA SALLE 17:51 5:45 138 Geof Davis JR SAN RAMON 20:00 6:27 55 Bob Muckey SR HELIX 17:54 5:46 139 Kent Ngo SR ROSEMEAD 20:02 6:27 56 Brian Pfaff JR LAGUNA HILLS 17:55 5:46 140 Eric Leite FR APTOS 20:02 6:27 57 Joe DeFalco SR DE LA SALLE 17:56 5:47 141 Dan Dejager SR PONDEROSA 20:03 6:28 58 Donny Brown SR AMADOR VALLEY 17:58 5:47 142 Adam Glimme SR MONTE VISTA-DANVILLE 20:06 6:29 59 Cameron Watts SR LOS GATOS 17:58 5:47 143 Eli Smith JR PONDEROSA 20:06 6:29 60 Brain Killeen SR DAVIS 18:01 5:48 144 Brian Cooke SO BURLINGAME 20:08 6:29 61 John Harnagel JR LELAND 18:01 5:48 145 Mark Whitney JR MONTE VISTA-DANVILLE 20:11 6:30 62 Mike Scott SR AMADOR VALLEY 18:02 5:49 146 Steve Buelow SR BURLINGAME 20:11 6:30 63 Louis Nava JR HELIX 18:04 5:49 147 Ronnie Ramirez SO ROSEMEAD 20:12 6:31 64 Dan Sikiric SR LELAND 18:06 5:50 148 Ben Witkowski JR SAN RAMON 20:12 6:31 65 Ben Rogers SR LELAND 18:07 5:50 149 Mark Martinez SO ROSEMEAD 20:13 6:31 66 Nick Piellusch SO LELAND 18:08 5:51 150 Jeremy Martin SO NORTH-BAKERSFIELD 20:17 6:32 67 Dave Rodriquez SO MISSION SAN JOSE 18:08 5:51 151 Fred Jabbor JR LELAND 20:20 6:33 68 Vince Nguyen SR LAGUNA HILLS 18:09 5:51 152 Quoya Tehee SO NAPA 20:21 6:33 69 Steve Minx SR LAGUNA HILLS 18:11 5:52 153 Tim MacIsaac SO MONTE VISTA-DANVILLE 20:24 6:34 70 Mike Gamboa FR RIGHETTI 18:12 5:52 154 Brett Tighe SO ALISO NIGUEL 20:27 6:35 71 Chris Kobyra SO AMADOR VALLEY 18:14 5:53 155 Nick Hiraro SR PIEDMONT HILLS 20:37 6:39 72 Gabe Aguilar SR BISHOP AMAT 18:15 5:53 156 Thad Davis SO MONTE VISTA-DANVILLE 20:51 6:43 73 Steve Riggs JR AGOURA 18:17 5:54 157 Matt McCoy JR DEL ORO 20:56 6:45 74 Chris Lyon SR AGOURA 18:17 5:54 158 Brian Osborn SR LOS GATOS 20:58 6:45 75 Matt Leighton SR SCRIPPS RANCH 18:18 5:54 159 Austin Glemme SR MONTE VISTA-DANVILLE 20:58 6:45 76 Greg Butler JR SAN LUIS OBISPO 18:19 5:54 160 Jeremy Olson SR PONDEROSA 21:01 6:46 77 Chris Brown SR SAN LUIS OBISPO 18:22 5:55 161 Kevin Doyle SO NAPA 21:02 6:47 78 Mike Del Muro JR BISHOP AMAT 18:23 5:56 162 Steven Garza FR PIEDMONT HILLS 21:09 6:49 79 Chris Coffee JR DE LA SALLE 18:23 5:56 163 Andy Scarry SR PONDEROSA 21:15 6:51 80 Alex Gamboa SR RIGHETTI 18:25 5:56 164 Kingston Wu JR BURLINGAME 21:22 6:53 81 Jeremiah Strom SR MISSION SAN JOSE 18:26 5:56 165 Brad Roberts SR NORTH-BAKERSFIELD 21:23 6:53 82 Keiji Takamori JR EDISON/HB 18:28 5:57 166 James Willey SO NORTH-BAKERSFIELD 21:24 6:54 83 Andrew Ostler SO MISSION SAN JOSE 18:32 5:58 167 Anthony Mistry NEWARK 21:31 6:56 84 Mike Katzoff SR AGOURA 18:35 5:59 168 Steve Quast NEWARK 21:31 6:56 These Team results are correct. ------------------------------------------------------------------------------- BOY'S DIVISION II ------------------------------------------------------------------------------- 1. JESUIT 3 7 19 21 22 (27) (56) = 72 SJS II Michael Stember JR, SJS II Scott Abbott JR, SJS II Spencer Bohaty SR, SJS II Dan Welsh SR, SJS II David Valencia JR, SJS II Matt Kimball SO, SJS II David Myers SR 2. SCRIPPS RANCH 9 13 15 30 39 (63) (75) = 106 SDS II Kevin Bowes SR, SDS II Ty Stewert SR, SDS II Chad Livesay SR, SDS II Afran Abutin SR, SDS II David Romero SR, SDS II Brent Bolton JR, SDS II Ron Anderson SO 3. PALMDALE 1 17 40 46 48 (67) (80) = 152 SS II Antonio Arce SR, SS II Mario Arce JR, SS II Roy Johnston SR, SS II Andrew Fondacaro JR, SS II Jacob Geyer SO, SS II Luis Ortega JR, SS II Robert Bacon SR 4. MATER DEI 11 14 38 44 54 (70)(108) = 161 SS II Daniel Gonzalez SR, SS II Matt Wickersham JR, SS II Dan Kozak SR, SS II Chris Lore SR, SS II Mike Zepeda SO, SS II Evan Wride SO, SS II Brian Mitzel SR 5. PALISADES 2 16 33 36 83 (95)(104) = 170 LAS II Peter Gilmore SR, LAS II Erik Larsen JR, LAS II Paul Vincent SR, LAS II Fabian Castro SO, LAS II Aaron Gonzalez SO, LAS II Ricardo Huipe SR, LAS II Doug Berrios SR 6. ARVIN 5 8 31 61 69 (85) (99) = 174 CS II Jorge Castro JR, CS II Luis Herrera JR, CS II Victor Medina SR, CS II David Flores JR, CS II Enrique Navarrette SR, CS II Miguel Garcia JR, CS II Everardo Pantoja SR 7. LELAND 10 20 41 52 62 (71) (79) = 185 CCS II Daniel Sikiric JR, CCS II Brian Murphy SR, CCS II Cliff Roberts SR, CCS II Ben Rogers SR, CCS II Nick Piellusch SO, CCS II John Harnagel JR, CCS II Chris Fortier SR 8. HEMET 25 34 37 49 50 (66) (82) = 195 SS II Doug Frichtel SR, SS II Nicholas Jacques SO, SS II Robert Frichtel JR, SS II Michael Holmes SR, SS II Robert Frost JR, SS II Eduardo Cuevas SR, SS II Michael Creason SR 9. DE LASALLE 4 6 68 73 74 (76) (98) = 225 NCS II Tom Prindiville SO, NCS II Randy Maestretti JR, NCS II Joe DeFalco SR, NCS II Alex Sanchez SO, NCS II Jeff Middleton SR, NCS II Greg Hintz JR, NCS II Jeff George SO 10. SAN PASQUAL 18 24 53 72 81 (84) (92) = 248 SDS II Manuel Romero SR, SDS II Juan Alfano JR, SDS II Fernando Rodriquez SR, SDS II Ismael Pena SO, SDS II Diego Ash SR, SDS II Adam Brown SO, SDS II Ezra Ash SO 11. ST. IGNATIUS 23 26 58 64 87 (88) (93) = 258 CCS II Brad Hansen SO, CCS II Paul Wellman JR, CCS II Brendan Fitzgibbon SO, CCS II Matt Talbott SR, CCS II Pat Caurant SR, CCS II Derek Drummond SO, CCS II Kevin Coe SR 12. MISSION SAN JOSE 28 42 43 60 86 (90)(112) = 259 NCS II Pat O'Leary JR, NCS II Jon Stevens FR, NCS II Amendeep Singh SR, NCS II Dave Rodriguez SO, NCS II Jeremiah Strom SR, NCS II Bryan Posner SO, NCS II Drew Ostler SO 13. YUCAIPA 35 45 57 59 94 (101)(103) = 290 SS II Sean Clendaniel JR, SS II Brent Edson SO, SS II Hamed Aryafar SR, SS II Tim Alford SO, SS II Kevin Waterhouse SO, SS II John Chase JR, SS II Steve Sorensen JR 14. NAPA 12 29 51 105 106 (109)(111) = 303 SJS II Steve Hansen SR, SJS II Jim Nelson JR, SJS II Mike Blair SR, SJS II Eric Cortez SO, SJS II Mark Stingley JR, SJS II Roberto Torres FR, SJS II Quoya Tehee SO 15. REEDLEY 32 55 65 77 96 (97)(107) = 325 CS II Jose Godinez SO, CS II Michael Lujan FR, CS II Sylverio Osorio JR, CS II Jerry Padilla JR, CS II Victor Silva SO, CS II Miguel Vasquez SO, CS II Angel Vargas SO 16. PLEASANT VALLEY 47 78 89 91 100 (102)(110) = 405 NS II Jeremiah Moody SR, NS II Miles Neisser SR, NS II Ryan Hayes JR, NS II Mike Fender SR, NS II Mike Bradley JR, NS II Clint Wattenberg FR, NS II Mike Dean SR

Boys Division 3

BOY'S DIVISION III PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 3BOYS PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 3BOYS PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 NCS III Micheil Jones JR JR LIVERMORE 15:25 4:58 74 SJS III Joe Wolp JR JR SONORA 17:13 5:33 2 SS III Javier Ramirez SR SR NORDHOFF 15:32 5:00 75 CCS III John Boniface SR SR ST. FRANCIS MV 17:13 5:33 3 NCS III Steve Immel SR SR LIVERMORE 15:33 5:01 76 SFS III Jerome Morton JR JR MCATEER 17:15 5:34 4 SJS III Darren Holman SR SR SONORA 15:39 5:03 77 CS III Tim Padilla SR SR YOSEMITE 17:15 5:34 5 NCS III Alex Teekell SR SR BISHOP O'DOWD 15:46 5:05 78 NCS III Chris Clausen SR SR CLAYTON VALLEY 17:16 5:34 6 SS III Will Bernaldo JR JR NORDHOFF 15:50 5:06 79 SDS III David Shofstall SO SO RAMONA 17:17 5:34 7 SS III Richard Chisholm SR SR SAN MARINO 15:51 5:07 80 CCS III Brian Stevens SR SR ST. FRANCIS MV 17:18 5:35 8 NCS III Mike Wojciechowski JR JR CLAYTON VALLEY 15:58 5:09 81 SS III Jarom Sauble SR SR LA HABRA 17:18 5:35 9 SS III Kevin Koeper JR JR ST. FRANCIS L C 16:00 5:09 82 SS III Victor Ochoa FR FR NORDHOFF 17:21 5:36 10 SS III Michael Murray SO SO SANTA MARGARITA 16:00 5:09 83 NCS III Luke Leininger JR JR CLAYTON VALLEY 17:24 5:37 11 NS III Aaron Harris SO SO LASSEN 16:03 5:10 84 SS III David Long SO SO CORONA DEL MAR 17:24 5:37 12 NS III Gabe Szody SR SR FOOTHILL 16:04 5:11 85 NCS III Adrian Eimerl JR JR LIVERMORE 17:28 5:38 13 SS III Omar Vega JR JR NORDHOFF 16:05 5:11 86 SS III Ryan Murrietta JR JR EL MODENA 17:28 5:38 14 SDS III Shilo Glass SR SR RAMONA 16:09 5:12 87 SJS III Jason Hart SO SO SONORA 17:29 5:38 15 SS III Richard Aguilar SR SR LA PUENTE 16:11 5:13 88 SS III Octaviano Romero SR SR LA HABRA 17:30 5:38 16 SS III Brian Slingsby SR SR CORONA DEL MAR 16:11 5:13 89 SJS III Oscar Denogen JR JR EAST UNION 17:30 5:38 17 SJS III Daniel Gohlke JR JR EAST UNION 16:12 5:13 90 NS III Pete Bymers SR SR LAS PLUMAS 17:31 5:39 18 CCS III David McDonough SR SR CUPERTINO 16:14 5:14 91 CCS III Ben Abeln JR JR LOS GATOS 17:31 5:39 19 CCS III Jeremy Riddle SR SR GUNN 16:14 5:14 92 NS III Niall Lewis SR SR LASSEN 17:32 5:39 20 SDS III Ross Damman SR SR U SAN DIEGO 16:14 5:14 93 NS III Keith Avant SR SR LASSEN 17:32 5:39 21 NCS III Geoffrey Brigham SR SR CLAYTON VALLEY 16:19 5:16 94 NS III Jason Weaver SR SR PARADISE 17:32 5:39 22 SS III Chuck Gatchell SR SR LA HABRA 16:21 5:16 95 SS III Brian Coombe FR FR CORONA DEL MAR 17:32 5:39 23 SFS III Yonathan Osmerom SR SR MCATEER 16:23 5:17 96 SJS III Gavin Chamberlain JR JR OAK RIDGE 17:33 5:39 24 CCS III Amerigo Rossi SR SR HARBOR 16:24 5:17 97 CCS III Brian Foster JR JR ST. FRANCIS MV 17:34 5:40 25 SJS III Dan D'Ottavlo JR JR PLACER 16:25 5:18 98 NCS III Chris Nebo SO SO LIVERMORE 17:35 5:40 26 NCS III Danny Brecht JR JR PETALUMA 16:25 5:18 99 CCS III Sean Fallon SR SR ST. FRANCIS MV 17:37 5:41 27 SDS III Stewart Blain SR SR WEST HILLS 16:26 5:18 100 SJS III Casey Delcour SR SR PLACER 17:39 5:41 28 SS III Don Kennedy SR SR EL MODENA 16:26 5:18 101 SDS III Bob Denny SO SO RAMONA 17:39 5:41 29 NCS III Keith Kennedy SR SR SAN LEANDRO 16:26 5:18 102 SJS III Barrett Christiansen JR JR PLACER 17:41 5:42 30 SS III Ryan Emenaker JR JR EL MODENA 16:27 5:18 103 CS III Jeremiah Hunt SR SR LEMOORE 17:42 5:42 31 SS III Bryan Mahon SR SR LA HABRA 16:30 5:19 104 NS III Aaron Norman SR SR FOOTHILL 17:43 5:43 32 SS III Mike Thatcher SR SR LA CANADA 16:31 5:19 105 SS III David Morris SR SR LA HABRA 17:44 5:43 33 SS III Jason Kolb SR SR LA HABRA 16:32 5:20 106 NCS III Tony Munch SR SR CLAYTON VALLEY 17:46 5:44 34 SS III Zach Amos SO SO EL MODENA 16:33 5:20 107 SDS III Dustin Diaz FR FR WEST HILLS 17:48 5:44 35 CCS III Michael Cheung SO SO ST. FRANCIS MV 16:35 5:21 108 SJS III Josh Mortan SR SR SONORA 17:48 5:44 36 SS III Jason Shook SR SR EL MODENA 16:36 5:21 109 NS III Travis Draper SO SO PARADISE 17:52 5:46 37 SS III Mason Moore JR JR NORDHOFF 16:36 5:21 110 CCS III Jason Hervey SR SR LOS GATOS 17:54 5:46 38 NCS III Joe Smith JR JR LIVERMORE 16:39 5:22 111 SDS III Jorge Ramos SO SO RAMONA 17:55 5:46 39 SDS III Galen Reid JR JR RAMONA 16:43 5:23 112 CS III Alejandro Palacios SO SO CORCORAN 17:55 5:46 40 SS III Shawn Syphers SR SR EL MODENA 16:43 5:23 113 SS III Cameron Conover FR FR CORONA DEL MAR 17:56 5:47 41 NS III Sherman Moore SR SR LASSEN 16:43 5:23 114 SJS III Adam Henderson JR JR VACAVILLE 17:57 5:47 42 SDS III Jonathan Holmes SR SR MISSION BAY 16:43 5:23 115 SDS III Chris Nagao SO SO WEST HILLS 18:00 5:48 43 NS III Isaac Harris SR SR LASSEN 16:45 5:24 116 SS III Yaro Canchola SO SO NORDHOFF 18:06 5:50 44 CCS III Cameron Watts SR SR LOS GATOS 16:45 5:24 117 CCS III Brian Osborn SR SR LOS GATOS 18:15 5:53 45 CCS III Onofre Navarro SR SR JAMES LICK 16:46 5:24 118 CS III Lauriano Alvarez SO SO CORCORAN 18:16 5:53 46 NS III Paul Smith SR SR LASSEN 16:47 5:25 119 SDS III George Escobar SO SO RAMONA 18:18 5:54 47 NCS III Rolf Kvalvik JR JR NORTHGATE 16:47 5:25 120 SDS III Matt Stuart JR JR WEST HILLS 18:20 5:55 48 SS III Jesse Davis JR JR NORDHOFF 16:47 5:25 121 CS III Luis Olivares SO SO CENTENNIAL-B 18:22 5:55 49 SDS III Nick H. Hamlin SO SO MADISON 16:48 5:25 122 SJS III Nathan Tanner JR JR PLACER 18:23 5:56 50 CCS III Peter Carter SO SO LOS GATOS 16:49 5:25 123 SDS III Tom Corbin SO SO WEST HILLS 18:28 5:57 51 CS III Jose Palacios SR SR CORCORAN 16:51 5:26 124 CS III Eduardo Ochoa SO SO CORCORAN 18:28 5:57 52 CCS III Brian Leong SR SR MILLS 16:52 5:26 125 NCS III Jim Freeman SR SR CLAYTON VALLEY 18:30 5:58 53 CCS III Beebe Rutledge JR JR LOS GATOS 16:52 5:26 126 SDS III Tim Miller SO SO RAMONA 18:34 5:59 54 SJS III David Oleachea SR SR SAN JUAN 16:53 5:27 127 SDS III Randy Bennett SR SR WEST HILLS 18:35 5:59 55 NCS III Justin Carter SO SO CLAYTON VALLEY 16:55 5:27 128 SFS III Francisco Garcia SR SR MCATEER 18:35 5:59 56 SS III Tyler Beardslee SO SO CORONA DEL MAR 16:58 5:28 129 SJS III Brendon Shaw SR SR PLACER 18:36 6:00 57 CS III Freddie Ramirez JR JR WASCO 16:58 5:28 130 SJS III Kalen Thompson SO SO SONORA 18:37 6:00 58 SFS III Bolota Asmerom JR JR MCATEER 16:58 5:28 131 CS III Tristan Gonzales SO SO CENTENNIAL-B 18:37 6:00 59 SDS III Aaron Blood SR SR WEST HILLS 16:59 5:28 132 SJS III Maurice Uenuma SR SR PLACER 18:50 6:04 60 SDS III Sean Bottego SR SR MISSION BAY 16:59 5:28 133 CS III Andrew Mattson JR JR CENTENNIAL-B 18:51 6:05 61 SS III Kohci Tsujimoko SR SR CORONA DEL MAR 17:01 5:29 134 CS III Jorge Gonzalez SR SR CORCORAN 18:54 6:05 62 SS III Andy Gwin JR JR CORONA DEL MAR 17:01 5:29 135 SFS III Christoph Zurbrugg JR JR MCATEER 18:58 6:07 63 SS III Tim Allen SO SO EL MODENA 17:02 5:29 136 SS III Matt Lenton SR SR LA HABRA 19:00 6:07 64 NCS III Enrique Henriquez SO SO SAN LEANDRO 17:03 5:30 137 SFS III Jose Garcia SR SR MCATEER 19:02 6:08 65 SDS III Titus Chawech SO SO CRAWFORD 17:04 5:30 138 CS III Brian Molina SR SR CORCORAN 19:12 6:11 66 NCS III Peter Nichols SR SR LIVERMORE 17:05 5:30 139 CCS III Matt Johnson JR JR LOS GATOS 19:16 6:13 67 SJS III Crosby Moreton SR SR SONORA 17:05 5:30 140 CS III Zeke Jaramillo SO SO CORCORAN 19:16 6:13 68 CCS III John Collin JR JR ST. FRANCIS MV 17:06 5:31 141 SJS III Jeremy Abner SR SR PLACER 19:22 6:15 69 CCS III Quinn Walker SR SR ST. FRANCIS MV 17:07 5:31 142 CS III Japeth Long FR FR CENTENNIAL-B 19:23 6:15 70 CS III Matt Gonzales JR JR CENTENNIAL-B 17:07 5:31 143 SFS III Brock Adams SR SR MCATEER 19:56 6:25 71 NCS III Tim Ricard SO SO LIVERMORE 17:09 5:32 144 CS III Nick Ramirez SO SO CENTENNIAL-B 20:12 6:31 72 NS III Nathan Brosius SR SR LASSEN 17:12 5:33 145 CS III Jeff Jones SO SO CENTENNIAL-B 20:47 6:42 73 SJS III Tom Hurst JR JR SONORA 17:12 5:33 ------------------------------------------------------------------------------- BOY'S DIVISION III ------------------------------------------------------------------------------- 1. NORDHOFF 2 5 8 23 31 (57) (83) = 69 SS III Javier Ramirez SR, SS III Will Bernaldo JR, SS III Omar Vega JR, SS III Mason Moore JR, SS III Jesse Davis JR, SS III Victor Ochoa FR, SS III Yaro Canchola SO 2. EL MODENA 16 17 20 22 26 (41) (61) = 101 SS III Don Kennedy SR, SS III Ryan Emenaker JR, SS III Zach Amos SO, SS III Jason Shook SR, SS III Shawn Syphers SR, SS III Tim Allen SO, SS III Ryan Murrietta JR 3. LIVERMORE 1 3 24 42 47 (60) (69) = 117 NCS III Micheil Jones JR, NCS III Steve Immel SR, NCS III Joe Smith JR, NCS III Peter Nichols SR, NCS III Tim Ricard SO, NCS III Adrian Eimerl JR, NCS III Chris Nebo SO 4. LASSEN 7 27 28 30 48 (65) (66) = 140 NS III Aaron Harris SO, NS III Sherman Moore SR, NS III Isaac Harris SR, NS III Paul Smith SR, NS III Nathan Brosius SR, NS III Niall Lewis SR, NS III Keith Avant SR 5. CLAYTON VALLEY 6 11 35 53 58 (75) (92) = 163 NCS III Mike Wojciechowski JR, NCS III Geoffrey Brigham SR, NCS III Justin Carter SO, NCS III Chris Clausen SR, NCS III Luke Leininger JR, NCS III Tony Munch SR, NCS III Jim Freeman SR 6. LA HABRA 12 18 19 56 63 (74)(103) = 168 SS III Chuck Gatchell SR, SS III Bryan Mahon SR, SS III Jason Kolb SR, SS III Jarom Sauble SR, SS III Octaviano Romero SR, SS III David Morris SR, SS III Matt Lenton SR 7. CORONA DEL MAR 10 36 39 40 59 (67) (81) = 184 SS III Brian Slingsby SR, SS III Tyler Beardslee SO, SS III Kohci Tsujimoko SR, SS III Andy Gwin JR, SS III David Long SO, SS III Brian Coombe FR, SS III Cameron Conover FR 8. SONORA 4 43 49 50 62 (77) (97) = 208 SJS III Darren Holman SR, SJS III Crosby Moreton SR, SJS III Tom Hurst JR, SJS III Joe Wolp JR, SJS III Jason Hart SO, SJS III Josh Mortan SR, SJS III Kalen Thompson SO 9. ST. FRANCIS MV 21 44 45 51 55 (68) (70) = 216 CCS III Michael Cheung SO, CCS III John Collin JR, CCS III Quinn Walker SR, CCS III John Boniface SR, CCS III Brian Stevens SR, CCS III Brian Foster JR, CCS III Sean Fallon SR 10. LOS GATOS 29 32 34 64 78 (84)(106) = 237 CCS III Cameron Watts SR, CCS III Peter Carter SO, CCS III Beebe Rutledge JR, CCS III Ben Abeln JR, CCS III Jason Hervey SR, CCS III Brian Osborn SR, CCS III Matt Johnson JR 11. RAMONA 9 25 54 72 79 (86) (93) = 239 SDS III Shilo Glass SR, SDS III Galen Reid JR, SDS III David Shofstall SO, SDS III Bob Denny SO, SDS III Jorge Ramos SO, SDS III George Escobar SO, SDS III Tim Miller SO 12. WEST HILLS 15 38 76 82 87 (90) (94) = 298 SDS III Stewart Blain SR, SDS III Aaron Blood SR, SDS III Dustin Diaz FR, SDS III Chris Nagao SO, SDS III Matt Stuart JR, SDS III Tom Corbin SO, SDS III Randy Bennett SR 13. MCATEER 13 37 52 95 102 (104)(110) = 299 SFS III Yonathan Osmerom SR, SFS III Bolota Asmerom JR, SFS III Jerome Morton JR, SFS III Francisco Garcia SR, SFS III Christoph Zurbrugg JR, SFS III Jose Garcia SR, SFS III Brock Adams SR 14. PLACER 14 71 73 89 96 (99)(108) = 343 SJS III Dan D'Ottavlo JR, SJS III Casey Delcour SR, SJS III Barrett Christiansen JR, SJS III Nathan Tanner JR, SJS III Brendon Shaw SR, SJS III Maurice Uenuma SR, SJS III Jeremy Abner SR 15. CORCORAN 33 80 85 91 101 (105)(107) = 390 CS III Jose Palacios SR, CS III Alejandro Palacios SO, CS III Lauriano Alvarez SO, CS III Eduardo Ochoa SO, CS III Jorge Gonzalez SR, CS III Brian Molina SR, CS III Zeke Jaramillo SO 16. CENTENNIAL-B 46 88 98 100 109 (111)(112) = 441 CS III Matt Gonzales JR, CS III Luis Olivares SO, CS III Tristan Gonzales SO, CS III Andrew Mattson JR, CS III Japeth Long FR, CS III Nick Ramirez SO, CS III Jeff Jones SO

Boys Division 4

BOY'S DIVISION IV PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 4BOYS PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 4BOYS PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 CS IV Galvin Gonzalez SR SR MCFARLAND 15:31 5:00 75 SS IV Moises Flores SR SR SALESIAN 17:47 5:44 2 CS IV Kenny Rhoan JR JR SIERRA 15:37 5:02 76 NS IV Ronnie Farrar JR JR CORNING 17:47 5:44 3 SS IV Dave Mitchell SR SR MORRO BAY 15:47 5:05 77 SS IV Pat Farley SR SR FLINTRIDGE PREP 17:48 5:44 4 NS IV Aaron Gillen JR JR YREKA 15:49 5:06 78 NCS IV James Robertson SR SR CAMPOLINDO 17:49 5:45 5 NCS IV Ryan Gallagher SR SR CAMPOLINDO 16:00 5:09 79 NS IV Mark Ferlatte SR SR YREKA 17:49 5:45 6 SS IV Joaquin Pierce SR SR MIDLAND 16:13 5:14 80 NCS IV Kurtis Nakamura SR SR CAMPOLINDO 17:52 5:46 7 SS IV Isaiah Festa FR FR MORRO BAY 16:14 5:14 81 SJS IV Matthlas Vomheede JR JR RIVERBANK 17:52 5:46 8 SJS IV Dave Brackett SR SR CALAVERAS 16:16 5:15 82 SS IV Roman Barragan JR JR FILLMORE 17:53 5:46 9 CCS IV Justin Stern SR SR HALF MOON BAY 16:16 5:15 83 CCS IV Sam Schecter SR SR HALF MOON BAY 17:54 5:46 10 SS IV Steve Miller SR SR MARANATHA 16:18 5:15 84 SJS IV Joe White JR JR BRET HARTE 17:54 5:46 11 SDS IV Trevor Clarke JR JR CORONODO 16:23 5:17 85 CCS IV Lawrence Chan SR SR SARATOGA 17:54 5:46 12 SS IV Brandon Pacheco SR SR BRETHREN CHRISTIAN 16:26 5:18 86 CCS IV Victor Cortes SO SO SAN JOSE ACADEMY 17:55 5:46 13 NCS IV Jon Evan Hornsby SR SR ST MARY'S. 16:31 5:19 87 CS IV Joel Lopez SO SO MCFARLAND 17:56 5:47 14 SS IV Trevor Strohman SR SR MORRO BAY 16:33 5:20 88 CS IV Roy Ruelas SR SR TAFT 17:57 5:47 15 SDS IV Miguel Ramirez FR FR HOLTVILLE 16:35 5:21 89 CCS IV Aaron Thornton JR JR PALMA 17:57 5:47 16 NCS IV Cody Clark-Thompson SR SR ARCATA 16:36 5:21 90 SS IV David Moreno JR JR SALESIAN 17:59 5:48 17 SS IV Eduardo Santillan SR SR SALESIAN 16:36 5:21 91 SJS IV Dusty Kodet JR JR COLFAX 17:59 5:48 18 SS IV Hilton Robinson SR SR FLINTRIDGE PREP 16:38 5:22 92 SJS IV Gary Long JR JR ST. HELENA 18:00 5:48 19 NCS IV Dave Rhodes SR SR PIEDMONT 16:39 5:22 93 SS IV Jose Villareal SR SR SALESIAN 18:00 5:48 20 CS IV Jose Galvan JR JR MCFARLAND 16:43 5:23 94 NS IV Saul Alvarado JR JR CORNING 18:01 5:48 21 CS IV Micah Fuson JR JR TAFT 16:44 5:24 95 NCS IV Greg Kunkel JR JR PIEDMONT 18:02 5:49 22 NCS IV Adrian Gutierrez SR SR MT DIABLO 16:49 5:25 96 CCS IV Frank Palacios JR JR PALMA 18:05 5:50 23 SS IV Jared James JR JR BORON 16:51 5:26 97 SS IV Javier Garcia SO SO SALESIAN 18:05 5:50 24 NS IV Ryan Wade SO SO CENTRAL VALLEY 16:53 5:27 98 CCS IV Hank Nothhaft SO SO SARATOGA 18:05 5:50 25 CS IV Rudy Cavazos SO SO MCFARLAND 16:53 5:27 99 CS IV Mike Ellison SR SR SAN JOAQUIN MEM. 18:06 5:50 26 CS IV Jose Arambula FR FR MCFARLAND 16:55 5:27 100 NS IV Jason Rice SR SR WEST VALLEY 18:06 5:50 27 CS IV Gerardo Soto JR JR MCFARLAND 16:58 5:28 101 SS IV Enriquez Rodriquez SR SR FILLMORE 18:08 5:51 28 SDS IV Ajani Brown JR JR GOMPERS 16:59 5:28 102 SS IV Scott Crumrine JR JR FLINTRIDGE PREP 18:10 5:51 29 NCS IV Jason Hardy SR SR CAL SCHOOL DEAF 16:59 5:28 103 CS IV Eusebio Herrera SO SO KINGSBURG 18:12 5:52 30 SDS IV Mike Aguilar SR SR CORONODO 17:00 5:29 104 SJS IV Mike Beaudoin FR FR CALAVERAS 18:15 5:53 31 SS IV Doug Henning SR SR WOODCREST 17:00 5:29 105 NCS IV Todd Stup JR JR CAMPOLINDO 18:17 5:54 32 SJS IV Dylan Renn SR SR BRET HARTE 17:03 5:30 106 NCS IV Matt Wise FR FR CAMPOLINDO 18:18 5:54 33 SDS IV Todd Lewis SR SR JULIAN 17:04 5:30 107 SS IV Roman Torres SO SO FILLMORE 18:22 5:55 34 SS IV Rico Gomez JR JR MORRO BAY 17:05 5:30 108 SDS IV Terry Loerch SR SR CORONODO 18:27 5:57 35 SS IV Jared Frost SR SR FLINTRIDGE PREP 17:06 5:31 109 NCS IV David Lam JR JR PIEDMONT 18:27 5:57 36 CCS IV Peter West SR SR R.L. STEVENSON 17:08 5:31 110 SJS IV Silas Graves JR JR BRET HARTE 18:29 5:57 37 SS IV Efrain Garcia SO SO FILLMORE 17:09 5:32 111 SDS IV Ryan Boney JR JR CORONODO 18:30 5:58 38 SS IV Marcos Aguirre FR FR SALESIAN 17:09 5:32 112 SS IV Doug Hall FR FR FLINTRIDGE PREP 18:31 5:58 39 CS IV Todd Jordan JR JR TAFT 17:09 5:32 113 CCS IV Zach Perkins SO SO HALF MOON BAY 18:32 5:58 40 CS IV John Campise SR SR SAN JOAQUIN MEM. 17:10 5:32 114 SS IV Martin Arrendondo SO SO FILLMORE 18:36 6:00 41 SS IV Dave Robison JR JR FLINTRIDGE PREP 17:11 5:32 115 CCS IV Toby Hoffpauir SO SO PALMA 18:39 6:01 42 SS IV Josh Hillis SR SR MORRO BAY 17:13 5:33 116 SS IV George Tamara JR JR FLINTRIDGE PREP 18:42 6:02 43 NCS IV Andy Malick JR JR PIEDMONT 17:16 5:34 117 CCS IV Marco Camargo SR SR PALMA 18:43 6:02 44 NCS IV Keith Trimble JR JR PIEDMONT 17:16 5:34 118 CCS IV Bryan Villegas FR FR PALMA 18:44 6:02 45 CCS IV Noel Tendick SR SR HALF MOON BAY 17:17 5:34 119 SDS IV Jacob Young SO SO CALVIN CHRISTIAN 18:46 6:03 46 SS IV Andy Cortez FR FR SALESIAN 17:18 5:35 120 CS IV Travis Kenney FR FR TAFT 18:46 6:03 47 CCS IV Louie White FR FR HALF MOON BAY 17:19 5:35 121 CS IV Mike Bullis JR JR TAFT 18:47 6:03 48 CCS IV Ryan Drobnick SO SO PALMA 17:20 5:35 122 NS IV Ryan Martin SR SR CORNING 18:51 6:05 49 NCS IV Cisco Schaff SR SR ST. MARY'S 17:21 5:36 123 SS IV Rafael Laureano SO SO FILLMORE 18:56 6:06 50 NCS IV Kyle Wong SR SR CAMPOLINDO 17:22 5:36 124 NS IV Robert Wilson JR JR MODOC 18:58 6:07 51 NCS IV Carl Moren FR FR PIEDMONT 17:23 5:36 125 NS IV John Rossiter JR JR YREKA 18:59 6:07 52 NS IV Josh Keyes FR FR MODOC 17:26 5:37 126 NS IV Brett Henry JR JR CORNING 19:10 6:11 53 CS IV Gabriel Diaz SR SR MCFARLAND 17:26 5:37 127 SJS IV Tim Brackett SO SO CALAVERAS 19:12 6:11 54 SDS IV Tilihan Fessehai SO SO LINCOLN PREP 17:27 5:37 128 NS IV Matt Mueller SR SR CORNING 19:16 6:13 55 NS IV Gregg Neitsch SR SR YREKA 17:27 5:37 129 SJS IV Gus Alton JR JR BRET HARTE 19:25 6:15 56 SDS IV Jason Talbott JR JR CORONODO 17:30 5:38 130 SDS IV Matt Gailey FR FR CALVIN CHRISTIAN 19:25 6:15 57 NS IV Daniel Moller SR SR CORNING 17:31 5:39 131 NS IV Keith Mack JR JR CORNING 19:29 6:17 58 CCS IV Jason Richardson SR SR REDWOOD CHRISTIAN 17:31 5:39 132 SJS IV Jeff Franklin JR JR BRET HARTE 19:35 6:19 59 CCS IV David Dines SO SO HALF MOON BAY 17:31 5:39 133 SJS IV Gary Arvin JR JR BRET HARTE 19:35 6:19 60 SS IV Marcos Suarez SR SR FILLMORE 17:32 5:39 134 NS IV Sean Comstock FR FR YREKA 19:36 6:19 61 CCS IV James Harrison JR JR HALF MOON BAY 17:35 5:40 135 SDS IV Will Wilgenburg FR FR CALVIN CHRISTIAN 19:42 6:21 62 SS IV T.W. Birchmore JR JR MORRO BAY 17:36 5:40 136 CS IV Jeremy Gregory SR SR TAFT 19:43 6:21 63 CS IV George Navarro SR SR COALINGA 17:37 5:41 137 SDS IV Nathen Hall JR JR CALVIN CHRISTIAN 19:46 6:22 64 SS IV Todd Gailey JR JR MORRO BAY 17:38 5:41 138 CS IV Ryan Dyer FR FR TAFT 19:48 6:23 65 NS IV Ken Yates SR SR YREKA 17:38 5:41 139 CCS IV Mike Shim SO SO PALMA 20:09 6:30 66 SDS IV Derrick Davis JR JR CLAIRMONT 17:39 5:41 140 SJS IV Brian Fry SO SO BRET HARTE 20:09 6:30 67 NCS IV Ryan Mattonen FR FR CAMPOLINDO 17:40 5:42 141 SDS IV Jon Silva JR JR CALVIN CHRISTIAN 20:10 6:30 68 NS IV Loren Crabtree JR JR MODOC 17:42 5:42 142 SDS IV Jeff Memmelaar JR JR CALVIN CHRISTIAN 20:11 6:30 69 NCS IV Dave Hobstetter JR JR PIEDMONT 17:42 5:42 143 SJS IV Johny McFarland SO SO CALAVERAS 20:36 6:38 70 SDS IV Patrick Loerch SR SR CORONODO 17:42 5:42 144 SJS IV Tyler James SO SO CALAVERAS 20:47 6:42 71 NS IV Damon Shields SR SR YREKA 17:42 5:42 145 SJS IV Tyler Williams JR JR CALAVERAS 21:00 6:46 72 SJS IV Zack Stovall SR SR RIVERBANK 17:45 5:43 146 SDS IV Jayson Phillips SO SO CALVIN CHRISTIAN 21:18 6:52 73 SDS IV Cheyne Jones SO SO CORONODO 17:46 5:44 147 SJS IV Nick Winebrenner SR SR CALAVERAS 22:13 7:10 74 SJS IV Robert Rocha JR JR VANDEN 17:46 5:44 ------------------------------------------------------------------------------- BOY'S DIVISION IV ------------------------------------------------------------------------------- 1. MCFARLAND 1 13 15 16 17 (35) (59) = 62 CS IV Galvin Gonzalez SR, CS IV Jose Galvan JR, CS IV Rudy Cavazos SO, CS IV Jose Arambula FR, CS IV Gerardo Soto JR, CS IV Gabriel Diaz SR, CS IV Joel Lopez SO 2. MORRO BAY 2 5 9 20 26 (42) (43) = 62 SS IV Dave Mitchell SR, SS IV Isaiah Festa FR, SS IV Trevor Strohman SR, SS IV Rico Gomez JR, SS IV Josh Hillis SR, SS IV T.W. Birchmore JR, SS IV Todd Gailey JR 3. HALF MOON BAY 7 29 31 39 41 (57) (79) = 147 CCS IV Justin Stern SR, CCS IV Noel Tendick SR, CCS IV Louie White FR, CCS IV David Dines SO, CCS IV James Harrison JR, CCS IV Sam Schecter SR, CCS IV Zach Perkins SO 4. PIEDMONT 12 27 28 34 46 (65) (75) = 147 NCS IV Dave Rhodes SR, NCS IV Andy Malick JR, NCS IV Keith Trimble JR, NCS IV Carl Moren FR, NCS IV Dave Hobstetter JR, NCS IV Greg Kunkel JR, NCS IV David Lam JR 5. CORONODO 8 18 37 47 49 (74) (77) = 159 SDS IV Trevor Clarke JR, SDS IV Mike Aguilar SR, SDS IV Jason Talbott JR, SDS IV Patrick Loerch SR, SDS IV Cheyne Jones SO, SDS IV Terry Loerch SR, SDS IV Ryan Boney JR 6. SALESIAN 10 23 30 50 62 (63) (67) = 175 SS IV Eduardo Santillan SR, SS IV Marcos Aguirre FR, SS IV Andy Cortez FR, SS IV Moises Flores SR, SS IV David Moreno JR, SS IV Jose Villareal SR, SS IV Javier Garcia SO 7. FLINTRIDGE PREP 11 21 25 52 69 (78) (82) = 178 SS IV Hilton Robinson SR, SS IV Jared Frost SR, SS IV Dave Robison JR, SS IV Pat Farley SR, SS IV Scott Crumrine JR, SS IV Doug Hall FR, SS IV George Tamara JR 8. YREKA 3 36 44 48 54 (90) (99) = 185 NS IV Aaron Gillen JR, NS IV Gregg Neitsch SR, NS IV Ken Yates SR, NS IV Damon Shields SR, NS IV Mark Ferlatte SR, NS IV John Rossiter JR, NS IV Sean Comstock FR 9. CAMPOLINDO 4 33 45 53 55 (71) (72) = 190 NCS IV Ryan Gallagher SR, NCS IV Kyle Wong SR, NCS IV Ryan Mattonen FR, NCS IV James Robertson SR, NCS IV Kurtis Nakamura SR, NCS IV Todd Stup JR, NCS IV Matt Wise FR 10. FILLMORE 22 40 56 68 73 (80) (89) = 259 SS IV Efrain Garcia SO, SS IV Marcos Suarez SR, SS IV Roman Barragan JR, SS IV Enriquez Rodriquez SR, SS IV Roman Torres SO, SS IV Martin Arrendondo SO, SS IV Rafael Laureano SO 11. TAFT 14 24 60 86 87 (101)(103) = 271 CS IV Micah Fuson JR, CS IV Todd Jordan JR, CS IV Roy Ruelas SR, CS IV Travis Kenney FR, CS IV Mike Bullis JR, CS IV Jeremy Gregory SR, CS IV Ryan Dyer FR 12. PALMA 32 61 66 81 83 (84)(104) = 323 CCS IV Ryan Drobnick SO, CCS IV Aaron Thornton JR, CCS IV Frank Palacios JR, CCS IV Toby Hoffpauir SO, CCS IV Marco Camargo SR, CCS IV Bryan Villegas FR, CCS IV Mike Shim SO 13. CORNING 38 51 64 88 91 (93) (96) = 332 NS IV Daniel Moller SR, NS IV Ronnie Farrar JR, NS IV Saul Alvarado JR, NS IV Ryan Martin SR, NS IV Brett Henry JR, NS IV Matt Mueller SR, NS IV Keith Mack JR 14. BRET HARTE 19 58 76 94 97 (98)(105) = 344 SJS IV Dylan Renn SR, SJS IV Joe White JR, SJS IV Silas Graves JR, SJS IV Gus Alton JR, SJS IV Jeff Franklin JR, SJS IV Gary Arvin JR, SJS IV Brian Fry SO 15. CALAVERAS 6 70 92 108 109 (110)(112) = 385 SJS IV Dave Brackett SR, SJS IV Mike Beaudoin FR, SJS IV Tim Brackett SO, SJS IV Johny McFarland SO, SJS IV Tyler James SO, SJS IV Tyler Williams JR, SJS IV Nick Winebrenner SR 16. CALVIN CHRISTIAN 85 95 100 102 106 (107)(111) = 488 SDS IV Jacob Young SO, SDS IV Matt Gailey FR, SDS IV Will Wilgenburg FR, SDS IV Nathen Hall JR, SDS IV Jon Silva JR, SDS IV Jeff Memmelaar JR, SDS IV Jayson Phillips SO

Boys Team Combined (By Time)

CALIFORNIA INTERSCHOLASTIC FEDERATION/TOYOTA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS DIVISION________________ November 26, 1994 Woodward Park 3.1 Mile Course Fresno, CA Weather: Cold-Wet **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(415) 595-3619***** PLACE SEC DIV NAME YR YR AFFILIATION timeb PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 CCS I Jason Balkman SR SR LYNBROOK 15:15 4:55 2 SS I Eleazar Hernandez SR SR CAMARILLO 15:20 4:57 3 SS II Antonio Arce SR SR PALMDALE 15:25 4:58 4 NCS III Micheil Jones JR JR LIVERMORE 15:25 4:58 5 SS I Jeff Fischer SR SR THOUSAND OAKS 15:29 5:00 6 SS I Jeff McLarty SR SR AYALA 15:29 5:00 7 LAS II Peter Gilmore SR SR PALISADES 15:31 5:00 8 CS IV Galvin Gonzalez SR SR MCFARLAND 15:31 5:00 9 SS III Javier Ramirez SR SR NORDHOFF 15:32 5:00 10 NCS III Steve Immel SR SR LIVERMORE 15:33 5:01 11 SS I Adalberto Sanchez SR SR CAPISTRANO VALLEY 15:35 5:01 12 SS II John Greene SR SR AGOURA 15:36 5:02 13 CS IV Kenny Rhoan JR JR SIERRA 15:37 5:02 14 SJS II Michael Stember JR JR JESUIT 15:39 5:03 15 SJS III Darren Holman SR SR SONORA 15:39 5:03 16 SS II James Liu SR SR TEMPLE CITY 15:40 5:03 17 SS I Keith O'Doherty SR SR THOUSAND OAKS 15:41 5:03 18 CCS I Thomas Becker SR SR BELLARMINE PREP 15:44 5:04 19 SDS I Larry Henderson JR JR MIRA MESA 15:44 5:04 20 SS I Kevin Marsden SR SR THOUSAND OAKS 15:45 5:05 21 SDS I Trevor Sybert SR SR VISTA 15:46 5:05 22 SS I Brett Strahan SR SR HART 15:46 5:05 23 NCS III Alex Teekell SR SR BISHOP O'DOWD 15:46 5:05 24 SS IV Dave Mitchell SR SR MORRO BAY 15:47 5:05 25 SDS II Ayub Abdusalam JR JR HOOVER.. 15:48 5:06 26 NS IV Aaron Gillen JR JR YREKA 15:49 5:06 27 SS III Will Bernaldo JR JR NORDHOFF 15:50 5:06 28 SS III Richard Chisholm SR SR SAN MARINO 15:51 5:07 29 NCS II Tom Prindiville SO SO DE LASALLE 15:53 5:07 30 SS II Garrett Jensen SR SR SUNNY HILLS 15:53 5:07 31 CCS I Arnold Song SR SR BELLARMINE PREP 15:54 5:08 32 SDS II Tom Kloos SR SR EL CAMINO. 15:54 5:08 33 SS I Ian Eriquez SR SR CORONA 15:55 5:08 34 CS II Jorge Castro JR JR ARVIN 15:55 5:08 35 SS I Ken Goodrich SR SR PENINSULA PV 15:56 5:08 36 SS II Ricardo Villalobos SR SR RAMONA 15:56 5:08 37 SS I David Lopez SO SO HOOVER. 15:57 5:09 38 NCS III Mike Wojciechowski JR JR CLAYTON VALLEY 15:58 5:09 39 SJS II Greg Phister SR SR DAVIS 15:59 5:09 40 NCS II Randy Maestretti JR JR DE LASALLE 15:59 5:09 41 SJS II Scott Abbott JR JR JESUIT 15:59 5:09 42 SS III Kevin Koeper JR JR ST. FRANCIS L C 16:00 5:09 43 SS III Michael Murray SO SO SANTA MARGARITA 16:00 5:09 44 NCS IV Ryan Gallagher SR SR CAMPOLINDO 16:00 5:09 45 CS II Luis Herrera JR JR ARVIN 16:02 5:10 46 SDS II David McQuitty JR JR GROSSMONT 16:02 5:10 47 SDS I Ruben Carrillo SR SR CHULA VISTA 16:03 5:10 48 NS III Aaron Harris SO SO LASSEN 16:03 5:10 49 SS I Jeremy Park SR SR CAMARILLO 16:04 5:11 50 SDS I Jorge Martinez SR SR CHULA VISTA 16:04 5:11 51 CS I Michael Kasahun SO SO FRESNO 16:04 5:11 52 SDS II Kevin Bowes SR SR SCRIPPS RANCH 16:04 5:11 53 NS III Gabe Szody SR SR FOOTHILL 16:04 5:11 54 SS I Josh Carolan JR JR THOUSAND OAKS 16:05 5:11 55 CCS II Daniel Sikiric JR JR LELAND 16:05 5:11 56 SS III Omar Vega JR JR NORDHOFF 16:05 5:11 57 SS I John Duarte JR JR HART 16:06 5:11 58 SS II Daniel Gonzalez SR SR MATER DEI 16:07 5:12 59 CCS I Enrique Torres JR JR SILVER CREEK 16:08 5:12 60 SJS II Steve Hansen SR SR NAPA 16:08 5:12 61 SS I Todd Disney JR JR THOUSAND OAKS 16:09 5:12 62 SDS III Shilo Glass SR SR RAMONA 16:09 5:12 63 SDS II Ty Stewert SR SR SCRIPPS RANCH 16:11 5:13 64 SS III Richard Aguilar SR SR LA PUENTE 16:11 5:13 65 SS III Brian Slingsby SR SR CORONA DEL MAR 16:11 5:13 66 SS I Katsu Sano SR SR PENINSULA PV 16:12 5:13 67 SDS II Gerardo Guevara SR SR SAN MARCOS 16:12 5:13 68 SS II Matt Wickersham JR JR MATER DEI 16:12 5:13 69 SJS III Daniel Gohlke JR JR EAST UNION 16:12 5:13 70 CCS II Steven Moreno SR SR NORTH SALINAS 16:13 5:14 71 SDS II Chad Livesay SR SR SCRIPPS RANCH 16:13 5:14 72 SS IV Joaquin Pierce SR SR MIDLAND 16:13 5:14 73 CCS II Ricardo Dominguez JR JR W. C. OVERFELT 16:14 5:14 74 CCS III David McDonough SR SR CUPERTINO 16:14 5:14 75 CCS III Jeremy Riddle SR SR GUNN 16:14 5:14 76 SDS III Ross Damman SR SR U SAN DIEGO 16:14 5:14 77 SS IV Isaiah Festa FR FR MORRO BAY 16:14 5:14 78 SS I Ryan Deane SO SO PENINSULA PV 16:15 5:14 79 NCS I Zach Barrett SR SR SANTA ROSA 16:15 5:14 80 LAS II Erik Larsen JR JR PALISADES 16:15 5:14 81 SS II Mario Arce JR JR PALMDALE 16:15 5:14 82 SDS I Jason Land JR JR VISTA 16:16 5:15 83 SS I Francisco Sandoval SR SR CHANNEL ISLANDS 16:16 5:15 84 SDS II Manuel Romero SR SR SAN PASQUAL 16:16 5:15 85 SJS IV Dave Brackett SR SR CALAVERAS 16:16 5:15 86 CCS IV Justin Stern SR SR HALF MOON BAY 16:16 5:15 87 SDS I Jason White SR SR CHULA VISTA 16:17 5:15 88 SJS II Spencer Bohaty SR SR JESUIT 16:17 5:15 89 CCS II Brian Murphy SR SR LELAND 16:17 5:15 90 CCS I Andrew Wulf SO SO BELLARMINE PREP 16:18 5:15 91 SJS II Dan Welsh SR SR JESUIT 16:18 5:15 92 SS IV Steve Miller SR SR MARANATHA 16:18 5:15 93 SJS I Jason Yonan SR SR BEYER 16:19 5:16 94 CS II Rey Sanchez SR SR DELANO 16:19 5:16 95 SJS II David Valencia JR JR JESUIT 16:19 5:16 96 NCS III Geoffrey Brigham SR SR CLAYTON VALLEY 16:19 5:16 97 NCS I Peter Egerton SR SR SANTA ROSA 16:20 5:16 98 SJS I Chris Oudegeest SR SR BEYER 16:20 5:16 99 CCS II Brad Hansen SO SO ST. IGNATIUS 16:20 5:16 100 LAS I Richard Martinez SR SR GARFIELD 16:21 5:16 101 NCS II Martin Geggs SR SR MONTE VISTA 16:21 5:16 102 SS III Chuck Gatchell SR SR LA HABRA 16:21 5:16 103 SDS II Juan Alfano JR JR SAN PASQUAL 16:22 5:17 104 SS II Tony Trueba SO SO HUNTINGTON BEACH 16:23 5:17 105 SFS III Yonathan Osmerom SR SR MCATEER 16:23 5:17 106 SDS IV Trevor Clarke JR JR CORONODO 16:23 5:17 107 CCS I Jesse Robinette SR SR EL CAMINO 16:24 5:17 108 SJS I Justin Buenrostro SR SR STAGG 16:24 5:17 109 SDS I Chris Gabriel JR JR SAN DIEGUITO 16:24 5:17 110 CCS III Amerigo Rossi SR SR HARBOR 16:24 5:17 111 SS II Doug Frichtel SR SR HEMET 16:25 5:18 112 SJS III Dan D'Ottavlo JR JR PLACER 16:25 5:18 113 NCS III Danny Brecht JR JR PETALUMA 16:25 5:18 114 SS I Joel Givens SR SR HART 16:26 5:18 115 SDS III Stewart Blain SR SR WEST HILLS 16:26 5:18 116 SS III Don Kennedy SR SR EL MODENA 16:26 5:18 117 NCS III Keith Kennedy SR SR SAN LEANDRO 16:26 5:18 118 SS IV Brandon Pacheco SR SR BRETHREN CHRISTIAN 16:26 5:18 119 CCS II Paul Wellman JR JR ST. IGNATIUS 16:27 5:18 120 SJS II Matt Kimball SO SO JESUIT 16:27 5:18 121 SS III Ryan Emenaker JR JR EL MODENA 16:27 5:18 122 CS I Steve Barrus SO SO CLOVIS 16:28 5:18 123 SDS I Gregg Nett SR SR MT. CARMEL 16:29 5:19 124 SDS I Matt Dunn SR SR CHULA VISTA 16:29 5:19 125 NCS II Pat O'Leary JR JR MISSION SAN JOSE 16:29 5:19 126 SJS II Jim Nelson JR JR NAPA 16:29 5:19 127 SJS I Dave Crass JR JR DEL CAMPO 16:30 5:19 128 SDS II Afran Abutin SR SR SCRIPPS RANCH 16:30 5:19 129 SS III Bryan Mahon SR SR LA HABRA 16:30 5:19 130 SS I Jason Neese SR SR PENINSULA PV 16:31 5:19 131 CS II Victor Medina SR SR ARVIN 16:31 5:19 132 CS II Jose Godinez SO SO REEDLEY 16:31 5:19 133 SJS II Geoff Fleming SO SO ROSEVILLE 16:31 5:19 134 CS II Jesus Villvicencio SR SR SOUTH BAKERSFIELD 16:31 5:19 135 SS III Mike Thatcher SR SR LA CANADA 16:31 5:19 136 NCS IV Jon Evan Hornsby SR SR ST MARY'S. 16:31 5:19 137 LAS II Paul Vincent SR SR PALISADES 16:32 5:20 138 SS II Nicholas Jacques SO SO HEMET 16:32 5:20 139 CS II Noel Nelson SO SO REDWOOD-C 16:32 5:20 140 SS III Jason Kolb SR SR LA HABRA 16:32 5:20 141 SS II Sean Clendaniel JR JR YUCAIPA 16:33 5:20 142 SS III Zach Amos SO SO EL MODENA 16:33 5:20 143 SS IV Trevor Strohman SR SR MORRO BAY 16:33 5:20 144 NCS II Adam Grubbs SR SR EUREKA 16:34 5:20 145 LAS II Fabian Castro SO SO PALISADES 16:34 5:20 146 NCS II Kevin White JR JR EUREKA 16:34 5:20 147 SDS I Jeff Meisner SR SR RANCHO BERNARDO 16:35 5:21 148 CCS III Michael Cheung SO SO ST. FRANCIS MV 16:35 5:21 149 SDS IV Miguel Ramirez FR FR HOLTVILLE 16:35 5:21 150 SS I Alberto Carmona SR SR CAMARILLO 16:36 5:21 151 CCS II Leonardo Leon SR SR NORTH MONTEREY 16:36 5:21 152 SS III Jason Shook SR SR EL MODENA 16:36 5:21 153 SS III Mason Moore JR JR NORDHOFF 16:36 5:21 154 NCS IV Cody Clark-Thompson SR SR ARCATA 16:36 5:21 155 SS IV Eduardo Santillan SR SR SALESIAN 16:36 5:21 156 SS II Robert Frichtel JR JR HEMET 16:37 5:21 157 CS I Arthur Negrete SO SO CLOVIS 16:38 5:22 158 SS II Dan Kozak SR SR MATER DEI 16:38 5:22 159 SS IV Hilton Robinson SR SR FLINTRIDGE PREP 16:38 5:22 160 SJS I Jose Pimentel JR JR FRANKLIN-STOCKTON 16:39 5:22 161 CS I Adan Perea SR SR MADERA 16:39 5:22 162 NCS III Joe Smith JR JR LIVERMORE 16:39 5:22 163 NCS IV Dave Rhodes SR SR PIEDMONT 16:39 5:22 164 CCS I Adrian Webb JR JR BELLARMINE PREP 16:40 5:22 165 CCS I Nathan Woodside JR JR JUNIPERO SERRA 16:40 5:22 166 SDS II David Romero SR SR SCRIPPS RANCH 16:40 5:22 167 SJS I Matt Moore JR JR DEL CAMPO 16:41 5:23 168 SS II Roy Johnston SR SR PALMDALE 16:41 5:23 169 CCS I Steve Buelow SR SR BURLINGAME 16:42 5:23 170 SDS I Alejandro Villa JR JR VISTA 16:42 5:23 171 LAS I Jose Torres SR SR BIRMINGHAM 16:42 5:23 172 CCS II Cliff Roberts SR SR LELAND 16:42 5:23 173 OS I Senai Kidane SR SR SKYLINE 16:43 5:23 174 NCS II Jon Stevens FR FR MISSION SAN JOSE 16:43 5:23 175 CCS II Brian Dorgan SR SR ANDREW HILL 16:43 5:23 176 SDS III Galen Reid JR JR RAMONA 16:43 5:23 177 SS III Shawn Syphers SR SR EL MODENA 16:43 5:23 178 NS III Sherman Moore SR SR LASSEN 16:43 5:23 179 SDS III Jonathan Holmes SR SR MISSION BAY 16:43 5:23 180 CS IV Jose Galvan JR JR MCFARLAND 16:43 5:23 181 SDS I Jose Ramirez JR JR CHULA VISTA 16:44 5:24 182 SDS I Travis Kirtley JR JR POWAY 16:44 5:24 183 SS I Jeff Stewart SO SO HART 16:44 5:24 184 CS IV Micah Fuson JR JR TAFT 16:44 5:24 185 CCS I Chris D'Anjou JR JR LIVE OAK 16:45 5:24 186 SS I Sandro Soler JR JR HART 16:45 5:24 187 SJS II Rory Clarke SR SR DEL ORO 16:45 5:24 188 NCS II Amendeep Singh SR SR MISSION SAN JOSE 16:45 5:24 189 NS III Isaac Harris SR SR LASSEN 16:45 5:24 190 CCS III Cameron Watts SR SR LOS GATOS 16:45 5:24 191 CCS III Onofre Navarro SR SR JAMES LICK 16:46 5:24 192 SJS I Rudy Huerta SO SO FRANKLIN-STOCKTON 16:47 5:25 193 SS I Tony Smith SR SR THOUSAND OAKS 16:47 5:25 194 SS II Chris Lore SR SR MATER DEI 16:47 5:25 195 SS II Brent Edson SO SO YUCAIPA 16:47 5:25 196 NS III Paul Smith SR SR LASSEN 16:47 5:25 197 NCS III Rolf Kvalvik JR JR NORTHGATE 16:47 5:25 198 SS III Jesse Davis JR JR NORDHOFF 16:47 5:25 199 SS I Mario Hernandez SR SR CAMARILLO 16:48 5:25 200 SS II Andrew Fondacaro JR JR PALMDALE 16:48 5:25 201 NS II Jeremiah Moody SR SR PLEASANT VALLEY 16:48 5:25 202 SDS III Nick H. Hamlin SO SO MADISON 16:48 5:25 203 CCS I Casey Immel JR JR BELLARMINE PREP 16:49 5:25 204 SS II Jacob Geyer SO SO PALMDALE 16:49 5:25 205 CCS III Peter Carter SO SO LOS GATOS 16:49 5:25 206 NCS IV Adrian Gutierrez SR SR MT DIABLO 16:49 5:25 207 SDS II Julius Amicho SR SR HOOVER.. 16:50 5:26 208 CS I Alfredo Garcia SR SR FRESNO 16:51 5:26 209 CS III Jose Palacios SR SR CORCORAN 16:51 5:26 210 SS IV Jared James JR JR BORON 16:51 5:26 211 CS I Frankie Sanchez SR SR WEST BAKERSFIELD 16:52 5:26 212 OS I Jesus Enriquez JR JR SKYLINE 16:52 5:26 213 SS II Michael Holmes SR SR HEMET 16:52 5:26 214 CCS III Brian Leong SR SR MILLS 16:52 5:26 215 CCS III Beebe Rutledge JR JR LOS GATOS 16:52 5:26 216 SJS II Brian Pruyn JR JR VINTAGE 16:53 5:27 217 SJS III David Oleachea SR SR SAN JUAN 16:53 5:27 218 NS IV Ryan Wade SO SO CENTRAL VALLEY 16:53 5:27 219 CS IV Rudy Cavazos SO SO MCFARLAND 16:53 5:27 220 LAS I Uzzrel Gray JR JR POLYTECHNIC 16:54 5:27 221 SDS I Gonzalo Garcia SO SO VISTA 16:54 5:27 222 CS I Mauricio Morquecho SR SR MADERA 16:55 5:27 223 SJS I Llam Clemons JR JR DEL CAMPO 16:55 5:27 224 NCS III Justin Carter SO SO CLAYTON VALLEY 16:55 5:27 225 CS IV Jose Arambula FR FR MCFARLAND 16:55 5:27 226 SS II Robert Frost JR JR HEMET 16:56 5:28 227 SJS II Mike Blair SR SR NAPA 16:57 5:28 228 CCS II Ben Rogers SR SR LELAND 16:57 5:28 229 NCS II Shane Dulaney SO SO CASTRO VALLEY 16:57 5:28 230 SJS I Michael Roach SR SR TOKAY 16:58 5:28 231 SDS II Fernando Rodriquez SR SR SAN PASQUAL 16:58 5:28 232 SS II Mike Zepeda SO SO MATER DEI 16:58 5:28 233 CS II Michael Lujan FR FR REEDLEY 16:58 5:28 234 SS III Tyler Beardslee SO SO CORONA DEL MAR 16:58 5:28 235 CS III Freddie Ramirez JR JR WASCO 16:58 5:28 236 SFS III Bolota Asmerom JR JR MCATEER 16:58 5:28 237 CS IV Gerardo Soto JR JR MCFARLAND 16:58 5:28 238 CS I Steve Alves JR JR CLOVIS 16:59 5:28 239 CCS I Jean-Paul Tchamourli JR JR JUNIPERO SERRA 16:59 5:28 240 SJS II David Myers SR SR JESUIT 16:59 5:28 241 SS II Hamed Aryafar SR SR YUCAIPA 16:59 5:28 242 SDS III Aaron Blood SR SR WEST HILLS 16:59 5:28 243 SDS III Sean Bottego SR SR MISSION BAY 16:59 5:28 244 SDS IV Ajani Brown JR JR GOMPERS 16:59 5:28 245 NCS IV Jason Hardy SR SR CAL SCHOOL DEAF 16:59 5:28 246 SDS I Larry Romero SR SR CHULA VISTA 17:00 5:29 247 NCS I Chad Foster SO SO LOGAN 17:00 5:29 248 CCS II Brendan Fitzgibbon SO SO ST. IGNATIUS 17:00 5:29 249 SDS IV Mike Aguilar SR SR CORONODO 17:00 5:29 250 SS IV Doug Henning SR SR WOODCREST 17:00 5:29 251 SS I Chris Kelly SR SR PENINSULA PV 17:01 5:29 252 SS II Tim Alford SO SO YUCAIPA 17:01 5:29 253 NCS II Dave Rodriguez SO SO MISSION SAN JOSE 17:01 5:29 254 SS III Kohci Tsujimoko SR SR CORONA DEL MAR 17:01 5:29 255 SS III Andy Gwin JR JR CORONA DEL MAR 17:01 5:29 256 CS II David Flores JR JR ARVIN 17:02 5:29 257 CCS II Nick Piellusch SO SO LELAND 17:02 5:29 258 SS III Tim Allen SO SO EL MODENA 17:02 5:29 259 CS I Armando Negrete JR JR CLOVIS 17:03 5:30 260 CS I Jeremy Tullis JR JR CLOVIS WEST 17:03 5:30 261 NCS III Enrique Henriquez SO SO SAN LEANDRO 17:03 5:30 262 SJS IV Dylan Renn SR SR BRET HARTE 17:03 5:30 263 SJS I Ben Tarne SR SR LINCOLN.. 17:04 5:30 264 SDS III Titus Chawech SO SO CRAWFORD 17:04 5:30 265 SDS IV Todd Lewis SR SR JULIAN 17:04 5:30 266 NCS I Mike Schwartz JR JR SANTA ROSA 17:05 5:30 267 LAS II Juan Cortes SR SR RESEDA 17:05 5:30 268 NCS III Peter Nichols SR SR LIVERMORE 17:05 5:30 269 SJS III Crosby Moreton SR SR SONORA 17:05 5:30 270 SS IV Rico Gomez JR JR MORRO BAY 17:05 5:30 271 SS I Brendan Purdy JR JR CAMARILLO 17:06 5:31 272 CS I Mario Zambrano FR FR MADERA 17:06 5:31 273 SDS II Brent Bolton JR JR SCRIPPS RANCH 17:06 5:31 274 CCS III John Collin JR JR ST. FRANCIS MV 17:06 5:31 275 SS IV Jared Frost SR SR FLINTRIDGE PREP 17:06 5:31 276 CCS I Kevin Prindiville SR SR BELLARMINE PREP 17:07 5:31 277 CCS III Quinn Walker SR SR ST. FRANCIS MV 17:07 5:31 278 CS III Matt Gonzales JR JR CENTENNIAL-B 17:07 5:31 279 SJS I Frank Padilla SO SO FRANKLIN-STOCKTON 17:08 5:31 280 CCS II Matt Talbott SR SR ST. IGNATIUS 17:08 5:31 281 CCS IV Peter West SR SR R.L. STEVENSON 17:08 5:31 282 LAS I Rafael Escobedo JR JR GARFIELD 17:09 5:32 283 LAS I David Jimenez SR SR GARFIELD 17:09 5:32 284 CS II Sylverio Osorio JR JR REEDLEY 17:09 5:32 285 NCS III Tim Ricard SO SO LIVERMORE 17:09 5:32 286 SS IV Efrain Garcia SO SO FILLMORE 17:09 5:32 287 SS IV Marcos Aguirre FR FR SALESIAN 17:09 5:32 288 CS IV Todd Jordan JR JR TAFT 17:09 5:32 289 SS II Eduardo Cuevas SR SR HEMET 17:10 5:32 290 SS II Luis Ortega JR JR PALMDALE 17:10 5:32 291 CS IV John Campise SR SR SAN JOAQUIN MEM. 17:10 5:32 292 LAS I Junior Camacho SR SR GARFIELD 17:11 5:32 293 NCS II Joe DeFalco SR SR DE LASALLE 17:11 5:32 294 SS IV Dave Robison JR JR FLINTRIDGE PREP 17:11 5:32 295 LAS I Manuel Lopez SO SO BELMONT 17:12 5:33 296 CS I Andres Bazante SO SO MADERA 17:12 5:33 297 NCS I Ben Vandenheuvel SR SR SANTA ROSA 17:12 5:33 298 NS III Nathan Brosius SR SR LASSEN 17:12 5:33 299 SJS III Tom Hurst JR JR SONORA 17:12 5:33 300 SJS I Kevin Yamamura SR SR DEL CAMPO 17:13 5:33 301 CS I Mauricio Rodriquez SR SR MADERA 17:13 5:33 302 SFS II Damarcus Thomas SR SR LINCOLN SF 17:13 5:33 303 CS II Enrique Navarrette SR SR ARVIN 17:13 5:33 304 SJS III Joe Wolp JR JR SONORA 17:13 5:33 305 CCS III John Boniface SR SR ST. FRANCIS MV 17:13 5:33 306 SS IV Josh Hillis SR SR MORRO BAY 17:13 5:33 307 CS II Jeff Norman SR SR STOCKDALE 17:14 5:33 308 SS II Evan Wride SO SO MATER DEI 17:14 5:33 309 CCS II John Harnagel JR JR LELAND 17:14 5:33 310 SJS I Jason Almon JR JR DEL CAMPO 17:15 5:34 311 SDS I Steve Ketcham SO SO VISTA 17:15 5:34 312 SFS III Jerome Morton JR JR MCATEER 17:15 5:34 313 CS III Tim Padilla SR SR YOSEMITE 17:15 5:34 314 LAS I Eddie Sanchez JR JR GARFIELD 17:16 5:34 315 SDS I Joe Briceno JR JR VISTA 17:16 5:34 316 NCS III Chris Clausen SR SR CLAYTON VALLEY 17:16 5:34 317 NCS IV Andy Malick JR JR PIEDMONT 17:16 5:34 318 NCS IV Keith Trimble JR JR PIEDMONT 17:16 5:34 319 SDS II Ismael Pena SO SO SAN PASQUAL 17:17 5:34 320 SDS III David Shofstall SO SO RAMONA 17:17 5:34 321 CCS IV Noel Tendick SR SR HALF MOON BAY 17:17 5:34 322 SS I Jim Cosley SR SR HART 17:18 5:35 323 SFS I Paul Choi SO SO LOWELL 17:18 5:35 324 NCS II Alex Sanchez SO SO DE LASALLE 17:18 5:35 325 CCS III Brian Stevens SR SR ST. FRANCIS MV 17:18 5:35 326 SS III Jarom Sauble SR SR LA HABRA 17:18 5:35 327 SS IV Andy Cortez FR FR SALESIAN 17:18 5:35 328 LAS I Alejandro Tinajero SR SR BIRMINGHAM 17:19 5:35 329 CCS I Mike Banulescu SR SR BELLARMINE PREP 17:19 5:35 330 SJS II Brian Batchelder SR SR DEL ORO 17:19 5:35 331 CCS IV Louie White FR FR HALF MOON BAY 17:19 5:35 332 CS I Jeremy Jameson SO SO WEST BAKERSFIELD 17:20 5:35 333 NCS II Jeff Middleton SR SR DE LASALLE 17:20 5:35 334 CCS IV Ryan Drobnick SO SO PALMA 17:20 5:35 335 SDS II Ron Anderson SO SO SCRIPPS RANCH 17:21 5:36 336 SS III Victor Ochoa FR FR NORDHOFF 17:21 5:36 337 NCS IV Cisco Schaff SR SR ST. MARY'S 17:21 5:36 338 CCS I Adam Perez FR FR JUNIPERO SERRA 17:22 5:36 339 CCS I Brad Stapleton SO SO JUNIPERO SERRA 17:22 5:36 340 NCS IV Kyle Wong SR SR CAMPOLINDO 17:22 5:36 341 NCS II Greg Hintz JR JR DE LASALLE 17:23 5:36 342 CS II Jerry Padilla JR JR REEDLEY 17:23 5:36 343 NCS IV Carl Moren FR FR PIEDMONT 17:23 5:36 344 SFS I Jerry Lee JR JR LOWELL 17:24 5:37 345 NCS I Aaron Richberg SR SR LOGAN 17:24 5:37 346 SDS I Marco Huerta SO SO CHULA VISTA 17:24 5:37 347 NS II Miles Neisser SR SR PLEASANT VALLEY 17:24 5:37 348 NCS III Luke Leininger JR JR CLAYTON VALLEY 17:24 5:37 349 SS III David Long SO SO CORONA DEL MAR 17:24 5:37 350 SS I Tom Gaul JR JR PENINSULA PV 17:25 5:37 351 NCS I Mekonnen Fekadu JR JR SANTA ROSA 17:25 5:37 352 NS II Chuck Hallbauer FR FR CHICO 17:26 5:37 353 NS IV Josh Keyes FR FR MODOC 17:26 5:37 354 CS IV Gabriel Diaz SR SR MCFARLAND 17:26 5:37 355 SDS IV Tilihan Fessehai SO SO LINCOLN PREP 17:27 5:37 356 NS IV Gregg Neitsch SR SR YREKA 17:27 5:37 357 CS I Mike Buckley FR FR CLOVIS 17:28 5:38 358 NCS III Adrian Eimerl JR JR LIVERMORE 17:28 5:38 359 SS III Ryan Murrietta JR JR EL MODENA 17:28 5:38 360 SS I Hugo Solano SR SR HART 17:29 5:38 361 CS I Elpidio Leyva JR JR MADERA 17:29 5:38 362 CCS II Chris Fortier SR SR LELAND 17:29 5:38 363 SJS III Jason Hart SO SO SONORA 17:29 5:38 364 SS III Octaviano Romero SR SR LA HABRA 17:30 5:38 365 SJS III Oscar Denogen JR JR EAST UNION 17:30 5:38 366 SDS IV Jason Talbott JR JR CORONODO 17:30 5:38 367 SS I Brad Kirsch JR JR PENINSULA PV 17:31 5:39 368 SS II Robert Bacon SR SR PALMDALE 17:31 5:39 369 SDS II Diego Ash SR SR SAN PASQUAL 17:31 5:39 370 NS III Pete Bymers SR SR LAS PLUMAS 17:31 5:39 371 CCS III Ben Abeln JR JR LOS GATOS 17:31 5:39 372 NS IV Daniel Moller SR SR CORNING 17:31 5:39 373 CCS IV Jason Richardson SR SR REDWOOD CHRISTIAN 17:31 5:39 374 CCS IV David Dines SO SO HALF MOON BAY 17:31 5:39 375 SS II Michael Creason SR SR HEMET 17:32 5:39 376 NS III Niall Lewis SR SR LASSEN 17:32 5:39 377 NS III Keith Avant SR SR LASSEN 17:32 5:39 378 NS III Jason Weaver SR SR PARADISE 17:32 5:39 379 SS III Brian Coombe FR FR CORONA DEL MAR 17:32 5:39 380 SS IV Marcos Suarez SR SR FILLMORE 17:32 5:39 381 SJS III Gavin Chamberlain JR JR OAK RIDGE 17:33 5:39 382 SS I Neil Malesich JR JR CAMARILLO 17:34 5:40 383 LAS II Aaron Gonzalez SO SO PALISADES 17:34 5:40 384 CCS III Brian Foster JR JR ST. FRANCIS MV 17:34 5:40 385 CS I Jesus Navarro SO SO MADERA 17:35 5:40 386 SFS II Alvaro Cardoza SR SR LINCOLN SF 17:35 5:40 387 NCS III Chris Nebo SO SO LIVERMORE 17:35 5:40 388 CCS IV James Harrison JR JR HALF MOON BAY 17:35 5:40 389 LAS I Raul Cabrera JR JR GARFIELD 17:36 5:40 390 SS IV T.W. Birchmore JR JR MORRO BAY 17:36 5:40 391 CCS III Sean Fallon SR SR ST. FRANCIS MV 17:37 5:41 392 CS IV George Navarro SR SR COALINGA 17:37 5:41 393 SJS I Kyle Mizuno SR SR DEL CAMPO 17:38 5:41 394 SS I Todd Larson SR SR THOUSAND OAKS 17:38 5:41 395 SS I Wade Malesich JR JR CAMARILLO 17:38 5:41 396 SS IV Todd Gailey JR JR MORRO BAY 17:38 5:41 397 NS IV Ken Yates SR SR YREKA 17:38 5:41 398 SDS II Adam Brown SO SO SAN PASQUAL 17:39 5:41 399 SJS III Casey Delcour SR SR PLACER 17:39 5:41 400 SDS III Bob Denny SO SO RAMONA 17:39 5:41  CALIFORNIA INTERSCHOLASTIC FEDERATION/TOYOTA  CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS  DIVISION________________ November 26, 1994 Woodward Park 3.1 Mile Course Fresno, CA Weather: Cold-Wet **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(415) 595-3619***** PLACE SEC DIV NAME YR YR AFFILIATION timeb PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 401 SDS IV Derrick Davis JR JR CLAIRMONT 17:39 5:41 402 OS I Andrew Ohren SR SR SKYLINE 17:40 5:42 403 CS II Miguel Garcia JR JR ARVIN 17:40 5:42 404 NCS IV Ryan Mattonen FR FR CAMPOLINDO 17:40 5:42 405 SFS I Grael Norton JR JR LOWELL 17:41 5:42 406 NCS II Adrian DeWald JR JR EUREKA 17:41 5:42 407 SJS III Barrett Christiansen JR JR PLACER 17:41 5:42 408 CS III Jeremiah Hunt SR SR LEMOORE 17:42 5:42 409 NS IV Loren Crabtree JR JR MODOC 17:42 5:42 410 NCS IV Dave Hobstetter JR JR PIEDMONT 17:42 5:42 411 SDS IV Patrick Loerch SR SR CORONODO 17:42 5:42 412 NS IV Damon Shields SR SR YREKA 17:42 5:42 413 NS III Aaron Norman SR SR FOOTHILL 17:43 5:43 414 NCS II Jeremiah Strom SR SR MISSION SAN JOSE 17:44 5:43 415 CCS II Pat Caurant SR SR ST. IGNATIUS 17:44 5:43 416 SS III David Morris SR SR LA HABRA 17:44 5:43 417 CCS II Derek Drummond SO SO ST. IGNATIUS 17:45 5:43 418 SJS IV Zack Stovall SR SR RIVERBANK 17:45 5:43 419 SJS I Dan Monk SR SR DEL CAMPO 17:46 5:44 420 CCS I Jerome Madigan SO SO JUNIPERO SERRA 17:46 5:44 421 NS II Ryan Hayes JR JR PLEASANT VALLEY 17:46 5:44 422 NCS III Tony Munch SR SR CLAYTON VALLEY 17:46 5:44 423 SDS IV Cheyne Jones SO SO CORONODO 17:46 5:44 424 SJS IV Robert Rocha JR JR VANDEN 17:46 5:44 425 SS IV Moises Flores SR SR SALESIAN 17:47 5:44 426 NS IV Ronnie Farrar JR JR CORNING 17:47 5:44 427 SDS III Dustin Diaz FR FR WEST HILLS 17:48 5:44 428 SJS III Josh Mortan SR SR SONORA 17:48 5:44 429 SS IV Pat Farley SR SR FLINTRIDGE PREP 17:48 5:44 430 NCS II Bryan Posner SO SO MISSION SAN JOSE 17:49 5:45 431 NCS IV James Robertson SR SR CAMPOLINDO 17:49 5:45 432 NS IV Mark Ferlatte SR SR YREKA 17:49 5:45 433 NS II Mike Fender SR SR PLEASANT VALLEY 17:50 5:45 434 SDS II Ezra Ash SO SO SAN PASQUAL 17:51 5:45 435 LAS I Armando Morales SR SR GARFIELD 17:52 5:46 436 CCS II Kevin Coe SR SR ST. IGNATIUS 17:52 5:46 437 NS III Travis Draper SO SO PARADISE 17:52 5:46 438 NCS IV Kurtis Nakamura SR SR CAMPOLINDO 17:52 5:46 439 SJS IV Matthlas Vomheede JR JR RIVERBANK 17:52 5:46 440 SJS I David Paniagua JR JR FRANKLIN-STOCKTON 17:53 5:46 441 OS I Cory Dixon SO SO SKYLINE 17:53 5:46 442 SS IV Roman Barragan JR JR FILLMORE 17:53 5:46 443 CCS III Jason Hervey SR SR LOS GATOS 17:54 5:46 444 CCS IV Sam Schecter SR SR HALF MOON BAY 17:54 5:46 445 SJS IV Joe White JR JR BRET HARTE 17:54 5:46 446 CCS IV Lawrence Chan SR SR SARATOGA 17:54 5:46 447 OS I Michael Pryzybylski SO SO SKYLINE 17:55 5:46 448 SDS III Jorge Ramos SO SO RAMONA 17:55 5:46 449 CS III Alejandro Palacios SO SO CORCORAN 17:55 5:46 450 CCS IV Victor Cortes SO SO SAN JOSE ACADEMY 17:55 5:46 451 SS III Cameron Conover FR FR CORONA DEL MAR 17:56 5:47 452 CS IV Joel Lopez SO SO MCFARLAND 17:56 5:47 453 SS II Kevin Waterhouse SO SO YUCAIPA 17:57 5:47 454 SJS III Adam Henderson JR JR VACAVILLE 17:57 5:47 455 CS IV Roy Ruelas SR SR TAFT 17:57 5:47 456 CCS IV Aaron Thornton JR JR PALMA 17:57 5:47 457 LAS II Ricardo Huipe SR SR PALISADES 17:58 5:47 458 SS IV David Moreno JR JR SALESIAN 17:59 5:48 459 SJS IV Dusty Kodet JR JR COLFAX 17:59 5:48 460 OS I David Diggs JR JR SKYLINE 18:00 5:48 461 SDS III Chris Nagao SO SO WEST HILLS 18:00 5:48 462 SJS IV Gary Long JR JR ST. HELENA 18:00 5:48 463 SS IV Jose Villareal SR SR SALESIAN 18:00 5:48 464 NCS I Ishma Asmatey SR SR LOGAN 18:01 5:48 465 NCS I Danial Embaye JR JR LOGAN 18:01 5:48 466 CS II Victor Silva SO SO REEDLEY 18:01 5:48 467 CS II Miguel Vasquez SO SO REEDLEY 18:01 5:48 468 NS IV Saul Alvarado JR JR CORNING 18:01 5:48 469 NCS II Jeff George SO SO DE LASALLE 18:02 5:49 470 NCS IV Greg Kunkel JR JR PIEDMONT 18:02 5:49 471 CCS IV Frank Palacios JR JR PALMA 18:05 5:50 472 SS IV Javier Garcia SO SO SALESIAN 18:05 5:50 473 CCS IV Hank Nothhaft SO SO SARATOGA 18:05 5:50 474 SS III Yaro Canchola SO SO NORDHOFF 18:06 5:50 475 CS IV Mike Ellison SR SR SAN JOAQUIN MEM. 18:06 5:50 476 NS IV Jason Rice SR SR WEST VALLEY 18:06 5:50 477 SS IV Enriquez Rodriquez SR SR FILLMORE 18:08 5:51 478 CS II Everardo Pantoja SR SR ARVIN 18:09 5:51 479 NS II Mike Bradley JR JR PLEASANT VALLEY 18:10 5:51 480 SS IV Scott Crumrine JR JR FLINTRIDGE PREP 18:10 5:51 481 SS II John Chase JR JR YUCAIPA 18:12 5:52 482 CS IV Eusebio Herrera SO SO KINGSBURG 18:12 5:52 483 CCS III Brian Osborn SR SR LOS GATOS 18:15 5:53 484 SJS IV Mike Beaudoin FR FR CALAVERAS 18:15 5:53 485 CS III Lauriano Alvarez SO SO CORCORAN 18:16 5:53 486 NCS IV Todd Stup JR JR CAMPOLINDO 18:17 5:54 487 SDS III George Escobar SO SO RAMONA 18:18 5:54 488 NCS IV Matt Wise FR FR CAMPOLINDO 18:18 5:54 489 NS II Simon Hase SR SR CHICO 18:20 5:55 490 SDS III Matt Stuart JR JR WEST HILLS 18:20 5:55 491 NS II Clint Wattenberg FR FR PLEASANT VALLEY 18:22 5:55 492 CS III Luis Olivares SO SO CENTENNIAL-B 18:22 5:55 493 SS IV Roman Torres SO SO FILLMORE 18:22 5:55 494 SJS III Nathan Tanner JR JR PLACER 18:23 5:56 495 SJS I Vincent Alcaraz SR SR FRANKLIN-STOCKTON 18:25 5:56 496 NCS I Ken Leef SR SR SANTA ROSA 18:26 5:56 497 SS II Steve Sorensen JR JR YUCAIPA 18:27 5:57 498 SDS IV Terry Loerch SR SR CORONODO 18:27 5:57 499 NCS IV David Lam JR JR PIEDMONT 18:27 5:57 500 SDS III Tom Corbin SO SO WEST HILLS 18:28 5:57 501 CS III Eduardo Ochoa SO SO CORCORAN 18:28 5:57 502 LAS II Doug Berrios SR SR PALISADES 18:29 5:57 503 SJS IV Silas Graves JR JR BRET HARTE 18:29 5:57 504 NCS III Jim Freeman SR SR CLAYTON VALLEY 18:30 5:58 505 SDS IV Ryan Boney JR JR CORONODO 18:30 5:58 506 SS IV Doug Hall FR FR FLINTRIDGE PREP 18:31 5:58 507 SJS II Eric Cortez SO SO NAPA 18:32 5:58 508 CCS IV Zach Perkins SO SO HALF MOON BAY 18:32 5:58 509 SDS I Cesar Rodriquez SO SO VISTA 18:34 5:59 510 SDS III Tim Miller SO SO RAMONA 18:34 5:59 511 SDS III Randy Bennett SR SR WEST HILLS 18:35 5:59 512 SFS III Francisco Garcia SR SR MCATEER 18:35 5:59 513 SJS II Mark Stingley JR JR NAPA 18:36 6:00 514 SJS III Brendon Shaw SR SR PLACER 18:36 6:00 515 SS IV Martin Arrendondo SO SO FILLMORE 18:36 6:00 516 SJS III Kalen Thompson SO SO SONORA 18:37 6:00 517 CS III Tristan Gonzales SO SO CENTENNIAL-B 18:37 6:00 518 CS I C. T. Nakayama SO SO CLOVIS 18:39 6:01 519 CCS IV Toby Hoffpauir SO SO PALMA 18:39 6:01 520 NS II Dan Russom SR SR CHICO 18:40 6:01 521 CS II Angel Vargas SO SO REEDLEY 18:41 6:01 522 SS II Brian Mitzel SR SR MATER DEI 18:41 6:01 523 SS IV George Tamara JR JR FLINTRIDGE PREP 18:42 6:02 524 NS II Yamach Hernandez SR SR SHASTA 18:43 6:02 525 CCS IV Marco Camargo SR SR PALMA 18:43 6:02 526 CCS IV Bryan Villegas FR FR PALMA 18:44 6:02 527 SDS IV Jacob Young SO SO CALVIN CHRISTIAN 18:46 6:03 528 CS IV Travis Kenney FR FR TAFT 18:46 6:03 529 CS IV Mike Bullis JR JR TAFT 18:47 6:03 530 CCS I Tony Lorber SO SO JUNIPERO SERRA 18:48 6:04 531 CS I Miguel Perez FR FR CLOVIS 18:49 6:04 532 SJS II Roberto Torres FR FR NAPA 18:50 6:04 533 SJS III Maurice Uenuma SR SR PLACER 18:50 6:04 534 CS III Andrew Mattson JR JR CENTENNIAL-B 18:51 6:05 535 NS IV Ryan Martin SR SR CORNING 18:51 6:05 536 NCS I Ermias Yohannes SR SR ALAMEDA 18:52 6:05 537 CS III Jorge Gonzalez SR SR CORCORAN 18:54 6:05 538 SS IV Rafael Laureano SO SO FILLMORE 18:56 6:06 539 SFS III Christoph Zurbrugg JR JR MCATEER 18:58 6:07 540 NS IV Robert Wilson JR JR MODOC 18:58 6:07 541 NS IV John Rossiter JR JR YREKA 18:59 6:07 542 SS III Matt Lenton SR SR LA HABRA 19:00 6:07 543 SJS I Alberto Perez FR FR FRANKLIN-STOCKTON 19:01 6:08 544 NS II Mike Dean SR SR PLEASANT VALLEY 19:02 6:08 545 SFS III Jose Garcia SR SR MCATEER 19:02 6:08 546 OS I Tra Tang SR SR OAKLAND 19:05 6:09 547 OS I Marlon Urbina SO SO SKYLINE 19:06 6:09 548 CS II Chad Schmidt JR JR NORTH BAKERSFIELD 19:06 6:09 549 NS IV Brett Henry JR JR CORNING 19:10 6:11 550 CS III Brian Molina SR SR CORCORAN 19:12 6:11 551 SJS IV Tim Brackett SO SO CALAVERAS 19:12 6:11 552 CCS III Matt Johnson JR JR LOS GATOS 19:16 6:13 553 CS III Zeke Jaramillo SO SO CORCORAN 19:16 6:13 554 NS IV Matt Mueller SR SR CORNING 19:16 6:13 555 NCS I Matt Condron SR SR SANTA ROSA 19:20 6:14 556 CCS I Manuel Berg JR JR JUNIPERO SERRA 19:22 6:15 557 SJS III Jeremy Abner SR SR PLACER 19:22 6:15 558 CS III Japeth Long FR FR CENTENNIAL-B 19:23 6:15 559 SJS IV Gus Alton JR JR BRET HARTE 19:25 6:15 560 SDS IV Matt Gailey FR FR CALVIN CHRISTIAN 19:25 6:15 561 NS IV Keith Mack JR JR CORNING 19:29 6:17 562 SJS IV Jeff Franklin JR JR BRET HARTE 19:35 6:19 563 SJS IV Gary Arvin JR JR BRET HARTE 19:35 6:19 564 NS IV Sean Comstock FR FR YREKA 19:36 6:19 565 SDS IV Will Wilgenburg FR FR CALVIN CHRISTIAN 19:42 6:21 566 CS IV Jeremy Gregory SR SR TAFT 19:43 6:21 567 SDS IV Nathen Hall JR JR CALVIN CHRISTIAN 19:46 6:22 568 CS IV Ryan Dyer FR FR TAFT 19:48 6:23 569 SFS III Brock Adams SR SR MCATEER 19:56 6:25 570 SJS II Quoya Tehee SO SO NAPA 20:08 6:29 571 CCS IV Mike Shim SO SO PALMA 20:09 6:30 572 SJS IV Brian Fry SO SO BRET HARTE 20:09 6:30 573 SDS IV Jon Silva JR JR CALVIN CHRISTIAN 20:10 6:30 574 SDS IV Jeff Memmelaar JR JR CALVIN CHRISTIAN 20:11 6:30 575 SJS I Jaime Ordez SO SO FRANKLIN-STOCKTON 20:12 6:31 576 CS III Nick Ramirez SO SO CENTENNIAL-B 20:12 6:31 577 NCS II Drew Ostler SO SO MISSION SAN JOSE 20:31 6:37 578 SJS IV Johny McFarland SO SO CALAVERAS 20:36 6:38 579 CS III Jeff Jones SO SO CENTENNIAL-B 20:47 6:42 580 SJS IV Tyler James SO SO CALAVERAS 20:47 6:42 581 SJS IV Tyler Williams JR JR CALAVERAS 21:00 6:46 582 SDS IV Jayson Phillips SO SO CALVIN CHRISTIAN 21:18 6:52 583 SJS IV Nick Winebrenner SR SR CALAVERAS 22:13 7:10 584 NS I Eric Momberg SO SO MT. SHASTA 24:53 8:01 ------------------------------------------------------------------------------- BOY'S DIVISION I THROUGH IV COMBINED ------------------------------------------------------------------------------- 1. THOUSAND OAKS 4 11 13 34 40 (129)(281) = 102 2. JESUIT 9 26 57 60 61 (76)(161) = 213 3. NORDHOFF 7 18 36 98 133 (236)(343) = 292 4. SCRIPPS RANCH 33 42 46 83 110 (183)(235) = 314 5. CHULA VISTA 29 32 56 79 121 (164)(243) = 317 6. BELLARMINE PREP 12 20 59 108 137 (186)(231) = 336 7. PENINSULA PV 22 44 48 85 167 (247)(260) = 366 8. HART 15 37 72 122 124 (226)(254) = 370 9. PALMDALE 2 51 112 135 138 (199)(261) = 438 10. CAMARILLO 1 31 96 134 181 (271)(282) = 443 11. EL MODENA 74 77 92 97 118 (174)(253) = 458 12. MATER DEI 38 45 102 130 154 (213)(385) = 469 13. LIVERMORE 3 8 106 178 194 (252)(275) = 489 14. PALISADES 5 50 88 94 272 (331)(367) = 509 15. ARVIN 21 28 86 172 209 (289)(345) = 516 16. LELAND 35 58 114 152 173 (214)(256) = 532 17. VISTA 14 52 113 145 216 (219)(374) = 540 18. MORRO BAY 16 47 93 180 212 (278)(283) = 548 19. HEMET 70 89 100 142 150 (198)(266) = 551 20. MCFARLAND 6 120 144 149 158 (249)(327) = 577 21. LASSEN 30 119 126 132 205 (267)(268) = 612 22. RAMONA 23 41 117 224 287 (324)(353) = 692 23. CLAYTON VALLEY 24 62 148 220 245 (302)(369) = 699 24. DE LASALLE 19 25 201 227 233 (240)(339) = 705 25. LA HABRA 66 84 90 229 258 (297)(402) = 727 26. SANTA ROSA 49 63 177 204 248 (361)(413) = 741 27. SAN PASQUAL 53 67 153 223 262 (285)(313) = 758 28. DEL CAMPO 82 111 147 207 215 (280)(299) = 762 29. CLOVIS 78 101 159 175 251 (382)(393) = 764 30. MISSION SAN JOSE 80 116 125 169 295 (309)(435) = 785 31. CORONA DEL MAR 43 156 170 171 246 (269)(326) = 786 32. ST. IGNATIUS 64 75 165 190 296 (298)(315) = 790 33. MADERA 105 146 182 203 208 (255)(274) = 844 34. SONORA 10 179 206 210 257 (307)(380) = 862 35. GARFIELD 65 191 192 200 218 (277)(314) = 866 36. YUCAIPA 91 131 162 168 328 (348)(362) = 880 37. ST. FRANCIS MV 95 184 187 211 228 (273)(279) = 905 38. LOS GATOS 127 139 143 263 320 (349)(410) = 992 39. REEDLEY 87 155 193 241 336 (337)(384) = 1012 40. NAPA 39 81 151 372 377 (394)(428) = 1020 41. JUNIPERO SERRA 109 160 237 238 300 (392)(414) = 1044 42. HALF MOON BAY 55 225 232 265 276 (321)(373) = 1053 43. PIEDMONT 107 221 222 242 292 (340)(364) = 1084 44. CORONODO 69 166 259 293 303 (363)(370) = 1090 45. FRANKLIN-STOCKTON 104 128 189 317 360 (403)(433) = 1098 46. FLINTRIDGE PREP 103 185 202 308 347 (371)(386) = 1145 47. YREKA 17 250 284 294 311 (401)(422) = 1156 48. SALESIAN 99 196 230 304 332 (335)(342) = 1161 49. CAMPOLINDO 27 239 290 310 316 (352)(354) = 1182 50. SKYLINE 115 141 288 318 323 (333)(406) = 1185 CALIFORNIA INTERSCHOLASTIC FEDERATION/TOYOTA CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS DIVISION________________ November 26, 1994 Woodward Park 3.1 Mile Course Fresno, CA Weather: Cold-Wet **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(415) 595-3619***** ------------------------------------------------------------------------------- COMBINED DIV. I-IV BOY'S UNOFFICIAL TEAM SCORES BY TIME ------------------------------------------------------------------------------- 1. THOUSAND OAKS 15:29 15:41 15:45 16:05 16:09 (16:47) (17:38) = 79:09 SS I Jeff Fischer SR, SS I Keith O'Doherty SR, SS I Kevin Marsden SR, SS I Josh Carolan JR, SS I Todd Disney JR, SS I Tony Smith SR, SS I Todd Larson SR 2. JESUIT 15:39 15:59 16:17 16:18 16:19 (16:27) (16:59) = 80:32 SJS II Michael Stember JR, SJS II Scott Abbott JR, SJS II Spencer Bohaty SR, SJS II Dan Welsh SR, SJS II David Valencia JR, SJS II Matt Kimball SO, SJS II David Myers SR 3. NORDHOFF 15:32 15:50 16:05 16:36 16:47 (17:21) (18:06) = 80:50 SS III Javier Ramirez SR, SS III Will Bernaldo JR, SS III Omar Vega JR, SS III Mason Moore JR, SS III Jesse Davis JR, SS III Victor Ochoa FR, SS III Yaro Canchola SO 4. BELLARMINE PREP 15:44 15:54 16:18 16:40 16:49 (17:07) (17:19) = 81:25 CCS I Thomas Becker SR, CCS I Arnold Song SR, CCS I Andrew Wulf SO, CCS I Adrian Webb JR, CCS I Casey Immel JR, CCS I Kevin Prindiville SR, CCS I Mike Banulescu SR 5. CHULA VISTA 16:03 16:04 16:17 16:29 16:44 (17:00) (17:24) = 81:37 SDS I Ruben Carrillo SR, SDS I Jorge Martinez SR, SDS I Jason White SR, SDS I Matt Dunn SR, SDS I Jose Ramirez JR, SDS I Larry Romero SR, SDS I Marco Huerta SO 6. SCRIPPS RANCH 16:04 16:11 16:13 16:30 16:40 (17:06) (17:21) = 81:38 SDS II Kevin Bowes SR, SDS II Ty Stewert SR, SDS II Chad Livesay SR, SDS II Afran Abutin SR, SDS II David Romero SR, SDS II Brent Bolton JR, SDS II Ron Anderson SO 7. HART 15:46 16:06 16:26 16:44 16:45 (17:18) (17:29) = 81:47 SS I Brett Strahan SR, SS I John Duarte JR, SS I Joel Givens SR, SS I Jeff Stewart SO, SS I Sandro Soler JR, SS I Jim Cosley SR, SS I Hugo Solano SR 8. LIVERMORE 15:25 15:33 16:39 17:05 17:09 (17:28) (17:35) = 81:51 NCS III Micheil Jones JR, NCS III Steve Immel SR, NCS III Joe Smith JR, NCS III Peter Nichols SR, NCS III Tim Ricard SO, NCS III Adrian Eimerl JR, NCS III Chris Nebo SO 9. CAMARILLO 15:20 16:04 16:36 16:48 17:06 (17:34) (17:38) = 81:54 SS I Eleazar Hernandez SR, SS I Jeremy Park SR, SS I Alberto Carmona SR, SS I Mario Hernandez SR, SS I Brendan Purdy JR, SS I Neil Malesich JR, SS I Wade Malesich JR 10. PENINSULA PV 15:56 16:12 16:15 16:31 17:01 (17:25) (17:31) = 81:55 SS I Ken Goodrich SR, SS I Katsu Sano SR, SS I Ryan Deane SO, SS I Jason Neese SR, SS I Chris Kelly SR, SS I Tom Gaul JR, SS I Brad Kirsch JR 11. PALMDALE 15:25 16:15 16:41 16:48 16:49 (17:10) (17:31) = 81:58 SS II Antonio Arce SR, SS II Mario Arce JR, SS II Roy Johnston SR, SS II Andrew Fondacaro JR, SS II Jacob Geyer SO, SS II Luis Ortega JR, SS II Robert Bacon SR 12. PALISADES 15:31 16:15 16:32 16:34 17:34 (17:58) (18:29) = 82:26 LAS II Peter Gilmore SR, LAS II Erik Larsen JR, LAS II Paul Vincent SR, LAS II Fabian Castro SO, LAS II Aaron Gonzalez SO, LAS II Ricardo Huipe SR, LAS II Doug Berrios SR 13. MATER DEI 16:07 16:12 16:38 16:47 16:58 (17:14) (18:41) = 82:42 SS II Daniel Gonzalez SR, SS II Matt Wickersham JR, SS II Dan Kozak SR, SS II Chris Lore SR, SS II Mike Zepeda SO, SS II Evan Wride SO, SS II Brian Mitzel SR 14. ARVIN 15:55 16:02 16:31 17:02 17:13 (17:40) (18:09) = 82:43 CS II Jorge Castro JR, CS II Luis Herrera JR, CS II Victor Medina SR, CS II David Flores JR, CS II Enrique Navarrette SR, CS II Miguel Garcia JR, CS II Everardo Pantoja SR 15. EL MODENA 16:26 16:27 16:33 16:36 16:43 (17:02) (17:28) = 82:45 SS III Don Kennedy SR, SS III Ryan Emenaker JR, SS III Zach Amos SO, SS III Jason Shook SR, SS III Shawn Syphers SR, SS III Tim Allen SO, SS III Ryan Murrietta JR 16. MORRO BAY 15:47 16:14 16:33 17:05 17:13 (17:36) (17:38) = 82:52 SS IV Dave Mitchell SR, SS IV Isaiah Festa FR, SS IV Trevor Strohman SR, SS IV Rico Gomez JR, SS IV Josh Hillis SR, SS IV T.W. Birchmore JR, SS IV Todd Gailey JR 17. VISTA 15:46 16:16 16:42 16:54 17:15 (17:16) (18:34) = 82:53 SDS I Trevor Sybert SR, SDS I Jason Land JR, SDS I Alejandro Villa JR, SDS I Gonzalo Garcia SO, SDS I Steve Ketcham SO, SDS I Joe Briceno JR, SDS I Cesar Rodriquez SO 18. MCFARLAND 15:31 16:43 16:53 16:55 16:58 (17:26) (17:56) = 83:00 CS IV Galvin Gonzalez SR, CS IV Jose Galvan JR, CS IV Rudy Cavazos SO, CS IV Jose Arambula FR, CS IV Gerardo Soto JR, CS IV Gabriel Diaz SR, CS IV Joel Lopez SO 19. LELAND 16:05 16:17 16:42 16:57 17:02 (17:14) (17:29) = 83:03 CCS II Daniel Sikiric JR, CCS II Brian Murphy SR, CCS II Cliff Roberts SR, CCS II Ben Rogers SR, CCS II Nick Piellusch SO, CCS II John Harnagel JR, CCS II Chris Fortier SR 20. HEMET 16:25 16:32 16:37 16:52 16:56 (17:10) (17:32) = 83:22 SS II Doug Frichtel SR, SS II Nicholas Jacques SO, SS II Robert Frichtel JR, SS II Michael Holmes SR, SS II Robert Frost JR, SS II Eduardo Cuevas SR, SS II Michael Creason SR 21. LASSEN 16:03 16:43 16:45 16:47 17:12 (17:32) (17:32) = 83:30 NS III Aaron Harris SO, NS III Sherman Moore SR, NS III Isaac Harris SR, NS III Paul Smith SR, NS III Nathan Brosius SR, NS III Niall Lewis SR, NS III Keith Avant SR 22. DE LASALLE 15:53 15:59 17:11 17:18 17:20 (17:23) (18:02) = 83:41 NCS II Tom Prindiville SO, NCS II Randy Maestretti JR, NCS II Joe DeFalco SR, NCS II Alex Sanchez SO, NCS II Jeff Middleton SR, NCS II Greg Hintz JR, NCS II Jeff George SO 23. RAMONA 15:56 16:09 16:43 17:17 17:39 (17:55) (18:18) = 83:44 SS II Ricardo Villalobos SR, SDS III Shilo Glass SR, SDS III Galen Reid JR, SDS III David Shofstall SO, SDS III Bob Denny SO, SDS III Jorge Ramos SO, SDS III George Escobar SO 24. CLAYTON VALLEY 15:58 16:19 16:55 17:16 17:24 (17:46) (18:30) = 83:52 NCS III Mike Wojciechowski JR, NCS III Geoffrey Brigham SR, NCS III Justin Carter SO, NCS III Chris Clausen SR, NCS III Luke Leininger JR, NCS III Tony Munch SR, NCS III Jim Freeman SR 25. LA HABRA 16:21 16:30 16:32 17:18 17:30 (17:44) (19:00) = 84:11 SS III Chuck Gatchell SR, SS III Bryan Mahon SR, SS III Jason Kolb SR, SS III Jarom Sauble SR, SS III Octaviano Romero SR, SS III David Morris SR, SS III Matt Lenton SR 26. SANTA ROSA 16:15 16:20 17:05 17:12 17:25 (18:26) (19:20) = 84:17 NCS I Zach Barrett SR, NCS I Peter Egerton SR, NCS I Mike Schwartz JR, NCS I Ben Vandenheuvel SR, NCS I Mekonnen Fekadu JR, NCS I Ken Leef SR, NCS I Matt Condron SR 27. SAN PASQUAL 16:16 16:22 16:58 17:17 17:31 (17:39) (17:51) = 84:24 SDS II Manuel Romero SR, SDS II Juan Alfano JR, SDS II Fernando Rodriquez SR, SDS II Ismael Pena SO, SDS II Diego Ash SR, SDS II Adam Brown SO, SDS II Ezra Ash SO 28. DEL CAMPO 16:30 16:41 16:55 17:13 17:15 (17:38) (17:46) = 84:34 SJS I Dave Crass JR, SJS I Matt Moore JR, SJS I Llam Clemons JR, SJS I Kevin Yamamura SR, SJS I Jason Almon JR, SJS I Kyle Mizuno SR, SJS I Dan Monk SR 29. CORONA DEL MAR 16:11 16:58 17:01 17:01 17:24 (17:32) (17:56) = 84:35 SS III Brian Slingsby SR, SS III Tyler Beardslee SO, SS III Kohci Tsujimoko SR, SS III Andy Gwin JR, SS III David Long SO, SS III Brian Coombe FR, SS III Cameron Conover FR 30. CLOVIS 16:28 16:38 16:59 17:03 17:28 (18:39) (18:49) = 84:36 CS I Steve Barrus SO, CS I Arthur Negrete SO, CS I Steve Alves JR, CS I Armando Negrete JR, CS I Mike Buckley FR, CS I C. T. Nakayama SO, CS I Miguel Perez FR 31. SONORA 15:39 17:05 17:12 17:13 17:29 (17:48) (18:37) = 84:38 SJS III Darren Holman SR, SJS III Crosby Moreton SR, SJS III Tom Hurst JR, SJS III Joe Wolp JR, SJS III Jason Hart SO, SJS III Josh Mortan SR, SJS III Kalen Thompson SO 32. ST. IGNATIUS 16:20 16:27 17:00 17:08 17:44 (17:45) (17:52) = 84:39 CCS II Brad Hansen SO, CCS II Paul Wellman JR, CCS II Brendan Fitzgibbon SO, CCS II Matt Talbott SR, CCS II Pat Caurant SR, CCS II Derek Drummond SO, CCS II Kevin Coe SR 33. MISSION SAN JOSE 16:29 16:43 16:45 17:01 17:44 (17:49) (20:31) = 84:42 NCS II Pat O'Leary JR, NCS II Jon Stevens FR, NCS II Amendeep Singh SR, NCS II Dave Rodriguez SO, NCS II Jeremiah Strom SR, NCS II Bryan Posner SO, NCS II Drew Ostler SO 34. MADERA 16:39 16:55 17:06 17:12 17:13 (17:29) (17:35) = 85:05 CS I Adan Perea SR, CS I Mauricio Morquecho SR, CS I Mario Zambrano FR, CS I Andres Bazante SO, CS I Mauricio Rodriquez SR, CS I Elpidio Leyva JR, CS I Jesus Navarro SO 35. GARFIELD 16:21 17:09 17:09 17:11 17:16 (17:36) (17:52) = 85:06 LAS I Richard Martinez SR, LAS I Rafael Escobedo JR, LAS I David Jimenez SR, LAS I Junior Camacho SR, LAS I Eddie Sanchez JR, LAS I Raul Cabrera JR, LAS I Armando Morales SR 36. YUCAIPA 16:33 16:47 16:59 17:01 17:57 (18:12) (18:27) = 85:17 SS II Sean Clendaniel JR, SS II Brent Edson SO, SS II Hamed Aryafar SR, SS II Tim Alford SO, SS II Kevin Waterhouse SO, SS II John Chase JR, SS II Steve Sorensen JR 37. ST. FRANCIS MV 16:35 17:06 17:07 17:13 17:18 (17:34) (17:37) = 85:19 CCS III Michael Cheung SO, CCS III John Collin JR, CCS III Quinn Walker SR, CCS III John Boniface SR, CCS III Brian Stevens SR, CCS III Brian Foster JR, CCS III Sean Fallon SR 38. LOS GATOS 16:45 16:49 16:52 17:31 17:54 (18:15) (19:16) = 85:51 CCS III Cameron Watts SR, CCS III Peter Carter SO, CCS III Beebe Rutledge JR, CCS III Ben Abeln JR, CCS III Jason Hervey SR, CCS III Brian Osborn SR, CCS III Matt Johnson JR 39. HALF MOON BAY 16:16 17:17 17:19 17:31 17:35 (17:54) (18:32) = 85:58 CCS IV Justin Stern SR, CCS IV Noel Tendick SR, CCS IV Louie White FR, CCS IV David Dines SO, CCS IV James Harrison JR, CCS IV Sam Schecter SR, CCS IV Zach Perkins SO 40. REEDLEY 16:31 16:58 17:09 17:23 18:01 (18:01) (18:41) = 86:02 CS II Jose Godinez SO, CS II Michael Lujan FR, CS II Sylverio Osorio JR, CS II Jerry Padilla JR, CS II Victor Silva SO, CS II Miguel Vasquez SO, CS II Angel Vargas SO 41. JUNIPERO SERRA 16:40 16:59 17:22 17:22 17:46 (18:48) (19:22) = 86:09 CCS I Nathan Woodside JR, CCS I Jean-Paul Tchamourlian JR, CCS I Adam Perez FR, CCS I Brad Stapleton SO, CCS I Jerome Madigan SO, CCS I Tony Lorber SO, CCS I Manuel Berg JR 42. PIEDMONT 16:39 17:16 17:16 17:23 17:42 (18:02) (18:27) = 86:16 NCS IV Dave Rhodes SR, NCS IV Andy Malick JR, NCS IV Keith Trimble JR, NCS IV Carl Moren FR, NCS IV Dave Hobstetter JR, NCS IV Greg Kunkel JR, NCS IV David Lam JR 43. CORONODO 16:23 17:00 17:30 17:42 17:46 (18:27) (18:30) = 86:21 SDS IV Trevor Clarke JR, SDS IV Mike Aguilar SR, SDS IV Jason Talbott JR, SDS IV Patrick Loerch SR, SDS IV Cheyne Jones SO, SDS IV Terry Loerch SR, SDS IV Ryan Boney JR 44. YREKA 15:49 17:27 17:38 17:42 17:49 (18:59) (19:36) = 86:25 NS IV Aaron Gillen JR, NS IV Gregg Neitsch SR, NS IV Ken Yates SR, NS IV Damon Shields SR, NS IV Mark Ferlatte SR, NS IV John Rossiter JR, NS IV Sean Comstock FR 45. NAPA 16:08 16:29 16:57 18:32 18:36 (18:50) (20:08) = 86:42 SJS II Steve Hansen SR, SJS II Jim Nelson JR, SJS II Mike Blair SR, SJS II Eric Cortez SO, SJS II Mark Stingley JR, SJS II Roberto Torres FR, SJS II Quoya Tehee SO 46. CAMPOLINDO 16:00 17:22 17:40 17:49 17:52 (18:17) (18:18) = 86:43 NCS IV Ryan Gallagher SR, NCS IV Kyle Wong SR, NCS IV Ryan Mattonen FR, NCS IV James Robertson SR, NCS IV Kurtis Nakamura SR, NCS IV Todd Stup JR, NCS IV Matt Wise FR 47. SALESIAN 16:36 17:09 17:18 17:47 17:59 (18:00) (18:05) = 86:49 SS IV Eduardo Santillan SR, SS IV Marcos Aguirre FR, SS IV Andy Cortez FR, SS IV Moises Flores SR, SS IV David Moreno JR, SS IV Jose Villareal SR, SS IV Javier Garcia SO 48. FRANKLIN-STOCKTON 16:39 16:47 17:08 17:53 18:25 (19:01) (20:12) = 86:52 SJS I Jose Pimentel JR, SJS I Rudy Huerta SO, SJS I Frank Padilla SO, SJS I David Paniagua JR, SJS I Vincent Alcaraz SR, SJS I Alberto Perez FR, SJS I Jaime Ordez SO 49. FLINTRIDGE PREP 16:38 17:06 17:11 17:48 18:10 (18:31) (18:42) = 86:53 SS IV Hilton Robinson SR, SS IV Jared Frost SR, SS IV Dave Robison JR, SS IV Pat Farley SR, SS IV Scott Crumrine JR, SS IV Doug Hall FR, SS IV George Tamara JR 50. SKYLINE 16:43 16:52 17:40 17:53 17:55 (18:00) (19:06) = 87:03 OS I Senai Kidane SR, OS I Jesus Enriquez JR, OS I Andrew Ohren SR, OS I Cory Dixon SO, OS I Michael Pryzybylski SO, OS I David Diggs JR, OS I Marlon Urbina SO 51. WEST HILLS 16:26 16:59 17:48 18:00 18:20 (18:28) (18:35) = 87:33 SDS III Stewart Blain SR, SDS III Aaron Blood SR, SDS III Dustin Diaz FR, SDS III Chris Nagao SO, SDS III Matt Stuart JR, SDS III Tom Corbin SO, SDS III Randy Bennett SR 52. PLEASANT VALLEY 16:48 17:24 17:46 17:50 18:10 (18:22) (19:02) = 87:58 NS II Jeremiah Moody SR, NS II Miles Neisser SR, NS II Ryan Hayes JR, NS II Mike Fender SR, NS II Mike Bradley JR, NS II Clint Wattenberg FR, NS II Mike Dean SR 53. MCATEER 16:23 16:58 17:15 18:35 18:58 (19:02) (19:56) = 88:09 SFS III Yonathan Osmerom SR, SFS III Bolota Asmerom JR, SFS III Jerome Morton JR, SFS III Francisco Garcia SR, SFS III Christoph Zurbrugg JR, SFS III Jose Garcia SR, SFS III Brock Adams SR 54. PLACER 16:25 17:39 17:41 18:23 18:36 (18:50) (19:22) = 88:44 SJS III Dan D'Ottavlo JR, SJS III Casey Delcour SR, SJS III Barrett Christiansen JR, SJS III Nathan Tanner JR, SJS III Brendon Shaw SR, SJS III Maurice Uenuma SR, SJS III Jeremy Abner SR 55. FILLMORE 17:09 17:32 17:53 18:08 18:22 (18:36) (18:56) = 89:04 SS IV Efrain Garcia SO, SS IV Marcos Suarez SR, SS IV Roman Barragan JR, SS IV Enriquez Rodriquez SR, SS IV Roman Torres SO, SS IV Martin Arrendondo SO, SS IV Rafael Laureano SO 56. TAFT 16:44 17:09 17:57 18:46 18:47 (19:43) (19:48) = 89:23 CS IV Micah Fuson JR, CS IV Todd Jordan JR, CS IV Roy Ruelas SR, CS IV Travis Kenney FR, CS IV Mike Bullis JR, CS IV Jeremy Gregory SR, CS IV Ryan Dyer FR 57. CORCORAN 16:51 17:55 18:16 18:28 18:54 (19:12) (19:16) = 90:24 CS III Jose Palacios SR, CS III Alejandro Palacios SO, CS III Lauriano Alvarez SO, CS III Eduardo Ochoa SO, CS III Jorge Gonzalez SR, CS III Brian Molina SR, CS III Zeke Jaramillo SO 58. PALMA 17:20 17:57 18:05 18:39 18:43 (18:44) (20:09) = 90:44 CCS IV Ryan Drobnick SO, CCS IV Aaron Thornton JR, CCS IV Frank Palacios JR, CCS IV Toby Hoffpauir SO, CCS IV Marco Camargo SR, CCS IV Bryan Villegas FR, CCS IV Mike Shim SO 59. CORNING 17:31 17:47 18:01 18:51 19:10 (19:16) (19:29) = 91:20 NS IV Daniel Moller SR, NS IV Ronnie Farrar JR, NS IV Saul Alvarado JR, NS IV Ryan Martin SR, NS IV Brett Henry JR, NS IV Matt Mueller SR, NS IV Keith Mack JR 60. CENTENNIAL-B 17:07 18:22 18:37 18:51 19:23 (20:12) (20:47) = 92:20 CS III Matt Gonzales JR, CS III Luis Olivares SO, CS III Tristan Gonzales SO, CS III Andrew Mattson JR, CS III Japeth Long FR, CS III Nick Ramirez SO, CS III Jeff Jones SO 61. BRET HARTE 17:03 17:54 18:29 19:25 19:35 (19:35) (20:09) = 92:26 SJS IV Dylan Renn SR, SJS IV Joe White JR, SJS IV Silas Graves JR, SJS IV Gus Alton JR, SJS IV Jeff Franklin JR, SJS IV Gary Arvin JR, SJS IV Brian Fry SO 62. CALAVERAS 16:16 18:15 19:12 20:36 20:47 (21:00) (22:13) = 95:06 SJS IV Dave Brackett SR, SJS IV Mike Beaudoin FR, SJS IV Tim Brackett SO, SJS IV Johny McFarland SO, SJS IV Tyler James SO, SJS IV Tyler Williams JR, SJS IV Nick Winebrenner SR 63. CALVIN CHRISTIAN 18:46 19:25 19:42 19:46 20:10 (20:11) (21:18) = 97:49 SDS IV Jacob Young SO, SDS IV Matt Gailey FR, SDS IV Will Wilgenburg FR, SDS IV Nathen Hall JR, SDS IV Jon Silva JR, SDS IV Jeff Memmelaar JR, SDS IV Jayson Phillips SO

Girls Division 1

GIRL'S DIVISION I PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 1GIRL PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 1GIRL PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 NCS I Julia Stamps SO SO SANTA ROSA 17:06 5:31 79 SDS I Erika Batiz SO SO VISTA 20:33 6:37 2 SS I Courtney Pugmire SR SR ESPERANZA 18:08 5:51 80 SS I Tanya Lyon SR SR IRVINE 20:34 6:38 3 SS I Jessica Corbin JR JR IRVINE 18:19 5:54 81 NCS I Colleen Fitzpatrick SR SR CARONDELET 20:38 6:39 4 SS I Kim Mortensen JR JR THOUSAND OAKS 18:29 5:57 82 LAS I Lourdes Menchacas SR SR HUNTINGTON PARK 20:39 6:39 5 SS I Molly Mehlberg SR SR PENINSULA PV 18:37 6:00 83 NCS I Jennifer Bridgeman SO SO LOGAN 20:42 6:40 6 CCS I Deborah Bleisch JR JR SILVER CREEK 18:43 6:02 84 SS I Erin Sorenson FR FR THOUSAND OAKS 20:43 6:41 7 SS I Elly Estrada SR SR SANTA ANA VALLEY 18:43 6:02 85 CCS I Annette Holmquist SO SO SANTA TERESA 20:43 6:41 8 NCS I Kristen Gordon SO SO CARONDELET 18:46 6:03 86 CS I Skye Lino SO SO FRESNO 20:44 6:41 9 SJS I Julie Hassan SR SR NEVADA UNION 18:55 6:06 87 SDS I Jinna Rohde JR JR FALLBROOK 20:45 6:41 10 SS I Nancy Dollar SR SR SAN CLEMENTE 18:57 6:06 88 SDS I Sharon Rohde SR SR FALLBROOK 20:49 6:43 11 SS I Jamille Clairborne JR JR PENINSULA PV 19:08 6:10 89 CS I Andrea Coronado SR SR MADERA 20:50 6:43 12 CS I Emili Lawson SO SO CLOVIS WEST 19:10 6:11 90 SFS I Valerie Moorhead SR SR LOWELL 20:51 6:43 13 SS I Tara Marsden JR JR THOUSAND OAKS 19:10 6:11 91 CS I Lizette Jenness SR SR CLOVIS 20:51 6:43 14 SDS I Melanie Pickett SR SR MT. CARMEL 19:12 6:11 92 LAS I Sadaf Sehati JR JR TAFT WH 20:51 6:43 15 CS I Marci Lawson SR SR CLOVIS WEST 19:14 6:12 93 CS I Bonnie O'Clair SR SR CLOVIS WEST 20:53 6:44 16 CS I Stefanie McCarty SO SO MADERA 19:15 6:12 94 SS I Christina Meyer SO SO IRVINE 20:54 6:44 17 SDS I Nicole Caster FR FR GRANITE HILLS 19:16 6:13 95 SDS I Kasey Shemwell FR FR POWAY 20:56 6:45 18 SS I Danielle Day FR FR QUARTZ HILL 19:17 6:13 96 SS I Inge Mikkelsen SR SR EL TORO 20:57 6:45 19 SDS I Jessica Pound SO SO POWAY 19:18 6:13 97 LAS I Aida Rochin SR SR GARFIELD 20:58 6:45 20 SDS I Sonia Rodriquez JR JR VISTA 19:21 6:14 98 NCS I Elissa Chatigny SR SR CARONDELET 20:59 6:46 21 SS I April Lyon FR FR HESPERIA 19:23 6:15 99 LAS I Michele Klein JR JR TAFT WH 21:00 6:46 22 SS I Anna-Kaisa Niemi SR SR IRVINE 19:25 6:15 100 CS I Patty Sanchez JR JR MADERA 21:02 6:47 23 NCS I Pamela Richardson SR SR MONTGOMERY 19:26 6:16 101 SDS I Hollie Babione FR FR POWAY 21:02 6:47 24 CS I Rosalinda Castaneda SR SR MADERA 19:27 6:16 102 SFS II Melinda Huang SO SO LOWELL 21:02 6:47 25 SS I Bridget Roy SR SR THOUSAND OAKS 19:28 6:16 103 CS I Andrea Cordova JR JR CLOVIS WEST 21:05 6:48 26 NCS I Katie Owen SR SR CARONDELET 19:30 6:17 104 SJS I Tonya Andrews SR SR DEL CAMPO 21:07 6:48 27 CCS I Jacquie Cooke JR JR BURLINGAME 19:34 6:18 105 SJS I Leslie Nielson SR SR DEL CAMPO 21:11 6:50 28 SS I Anna Behrens JR JR PENINSULA PV 19:34 6:18 106 SJS I Jessica Yonan FR FR BEYER 21:15 6:51 29 SDS I Ann Koscki SO SO POWAY 19:34 6:18 107 NCS I Cerene Hanika JR JR CARONDELET 21:17 6:52 30 SS I Sarah McCafferty JR JR PENINSULA PV 19:35 6:19 108 SS I Rachel Newhouse JR JR IRVINE 21:19 6:52 31 SJS I Saleema Fazal JR JR BEYER 19:36 6:19 109 NCS I Ginaea Carrillo SO SO CARONDELET 21:21 6:53 32 SS I Stacy Roberson JR JR EL TORO 19:39 6:20 110 CCS I Rita Olague SR SR SILVER CREEK 21:24 6:54 33 CCS I Laneisha McPherson JR JR SILVER CREEK 19:42 6:21 111 SJS I Megan Stone SO SO DEL CAMPO 21:29 6:55 34 SS I Erin Livermore JR JR IRVINE 19:45 6:22 112 SS I Angela Nelson SR SR EL TORO 21:30 6:56 35 SDS I Devon Lasiter-Thurbe SO SO VISTA 19:46 6:22 113 SJS I Crystal Silva SO SO DEL CAMPO 21:31 6:56 36 SS I Alison Feinstein JR JR THOUSAND OAKS 19:48 6:23 114 NCS I Stephanie Rusmisel SO SO WASHINGTON-FRE. 21:31 6:56 37 SJS I Megan Farlah SO SO TURLOCK 19:49 6:23 115 CCS I Sabrina Gunion SO SO SANTA TERESA 21:35 6:57 38 SJS I Laura Bracht SR SR BEYER 19:49 6:23 116 SJS I Sarah Ross FR FR DEL CAMPO 21:40 6:59 39 LAS I Delfina Martinez SR SR BELMONT 19:50 6:24 117 SJS I Shannon Nelson SO SO BEYER 21:40 6:59 40 SFS I Susan Chou SO SO LOWELL 19:50 6:24 118 NCS I Melissa Duscha JR JR WASHINGTON-FRE. 21:46 7:01 41 NCS I Senhit Dirar SO SO LOGAN 19:51 6:24 119 OS I Stephanie Garcia FR FR SKYLINE 21:51 7:02 42 OS I Anne Marie Franco JR JR SKYLINE 19:51 6:24 120 CCS I Gina Schauerte SO SO SANTA TERESA 21:55 7:04 43 SFS I Jennifer Akana FR FR LOWELL 19:52 6:24 121 SJS I Miriam Yonan FR FR BEYER 22:00 7:05 44 OS I Aster Tesfai JR JR SKYLINE 19:53 6:24 122 CCS I Michele Rummelhart SR SR TERRA NOVA 22:01 7:06 45 SJS I Jen Schindler SO SO PONDEROSA 19:53 6:24 123 NCS I Danielle Price FR FR LOGAN 22:02 7:06 46 SDS I Fatima El Farrah JR JR VISTA 19:54 6:25 124 SJS I Marie Phipps JR JR BEYER 22:04 7:07 47 CS I Kym Pilger SO SO CLOVIS 19:58 6:26 125 NCS I Cheri Yokoi SR SR SANTA ROSA 22:05 7:07 48 CCS I Vi Tran SR SR SANTA TERESA 19:59 6:26 126 LAS I Francis Santin FR FR TAFT WH 22:09 7:08 49 CS I Erica Florez FR FR BAKERSFIELD 19:59 6:26 127 SFS I Ying Hua SO SO LOWELL 22:09 7:08 50 CCS I Courtney Svrdlin JR JR YERBA BUENA 19:59 6:26 128 NCS I Tyra Hughes JR JR LOGAN 22:12 7:09 51 SDS I Noelle Magana SO SO VISTA 20:00 6:27 129 LAS I Jill Fairchild SO SO TAFT WH 22:13 7:10 52 SS I Stacey McMullen SO SO IRVINE 20:01 6:27 130 SDS I Kristin Schaitel SO SO POWAY 22:14 7:10 53 CS I Diana Estrada SR SR MADERA 20:01 6:27 131 SJS I Allison Flaim SO SO BEYER 22:17 7:11 54 CS I Selina DeLaCruz SR SR ROOSEVELT-FRESNO 20:01 6:27 132 SDS I Kim Fischer SO SO POWAY 22:32 7:16 55 SJS I Becky Hardenburgh JR JR CASA ROBLE 20:02 6:27 133 CS I Janet Anderson SO SO MADERA 22:40 7:18 56 SS I Mary Blake SR SR PENINSULA PV 20:03 6:28 134 OS I Meli Lieras FR FR SKYLINE 22:41 7:19 57 SDS I Natalie Forsyth FR FR VISTA 20:04 6:28 135 NCS I Sky Baumbach FR FR LOGAN 22:42 7:19 58 CCS I Lisa Renteria JR JR WESTMONT 20:05 6:28 136 CS I Michelle Murphy JR JR CLOVIS WEST 22:44 7:20 59 SS I Carol Burns SR SR EL TORO 20:06 6:29 137 CCS I Cathy Catalon SR SR SILVER CREEK 22:49 7:21 60 SJS I Christy Castelanelli SO SO TOKAY 20:06 6:29 138 CS I Kari Hayden FR FR CLOVIS WEST 22:53 7:22 61 SS I Adrianna Valle FR FR EL TORO 20:08 6:29 139 CS I Siprina Reyes SO SO MADERA 22:54 7:23 62 SS I Katie Scherrei JR JR THOUSAND OAKS 20:12 6:31 140 SJS I Michelle McClure SR SR DEL CAMPO 22:55 7:23 63 SDS I Rosie Costello SO SO BONITA VISTA 20:13 6:31 141 LAS I Sandra Monge JR JR TAFT WH 22:59 7:24 64 CCS I Sheryl Medina SR SR SILVER CREEK 20:13 6:31 142 OS I Anjanette Scott JR JR SKYLINE 23:03 7:26 65 CS I Jaynee Daneil SR SR CLOVIS WEST 20:14 6:31 143 NCS I Karen Wetzell SO SO LOGAN 23:03 7:26 66 SDS I Lisa Vasek SO SO POWAY 20:15 6:32 144 CCS I Laraine McPherson FR FR SANTA TERESA 23:11 7:28 67 LAS I Elizabeth Bernier FR FR HAMILTON 20:17 6:32 145 CCS I Vutlanak Nang FR FR SILVER CREEK 23:28 7:34 68 SS I Liz Minami JR JR PENINSULA PV 20:17 6:32 146 LAS I Cristina Acosta JR JR TAFT WH 23:36 7:36 69 OS I Christina Zheng JR JR SKYLINE 20:18 6:33 147 SJS I Angela Borin SO SO DEL CAMPO 23:37 7:37 70 SS I Jenny Davis JR JR EL TORO 20:19 6:33 148 NCS I Amanda Garbe SO SO LOGAN 23:40 7:38 71 LAS I Brooke Page JR JR GRANADA HILLS 20:20 6:33 149 CCS I Rebecca Horrell SO SO SANTA TERESA 23:41 7:38 72 SS I Tamara Savage SO SO THOUSAND OAKS 20:21 6:33 150 SFS I Allison Fong SO SO LOWELL 23:48 7:40 73 CCS I Tina Kefalas SR SR SACRED HEART CATH. 20:22 6:34 151 CCS I Vicki Marquez JR JR SANTA TERESA 23:50 7:41 74 SFS I Oasii Lucero JR JR LOWELL 20:22 6:34 152 CCS I Quiana Knight SR SR SILVER CREEK 23:53 7:42 75 SS I Stefanie Lefevre JR JR EL TORO 20:25 6:35 153 OS I Mary Patterson SO SO SKYLINE 24:14 7:48 76 NCS I Megan Goddard SR SR CARONDELET 20:31 6:37 154 LAS I Diana Monge SR SR TAFT WH 24:35 7:55 77 SS I Sonoko Miyazaki SR SR PENINSULA PV 20:32 6:37 155 NS I Nicole Momberg SR SR MT. SHASTA 24:51 8:00 78 SDS I Angela Shea SR SR VISTA 20:33 6:37 156 OS I Rekki Grant SO SO MCCLYMONDS 25:56 8:21 ------------------------------------------------------------------------------- GIRL'S DIVSION I SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. PENINSULA PV 3 6 17 19 37 (45) (52) = 82 SS I Molly Mehlberg SR, SS I Jamille Clairborne JR, SS I Anna Behrens JR, SS I Sarah McCafferty JR, SS I Mary Blake SR, SS I Liz Minami JR, SS I Sonoko Miyazaki SR 2. THOUSAND OAKS 2 8 15 25 41 (48) (58) = 91 SS I Kim Mortensen JR, SS I Tara Marsden JR, SS I Bridget Roy SR, SS I Alison Feinstein JR, SS I Katie Scherrei JR, SS I Tamara Savage SO, SS I Erin Sorenson FR 3. IRVINE 1 13 23 35 55 (64) (77) = 127 SS I Jessica Corbin JR, SS I Anna-Kaisa Niemi SR, SS I Erin Livermore JR, SS I Stacey McMullen SO, SS I Tanya Lyon SR, SS I Christina Meyer SO, SS I Rachel Newhouse JR 4. VISTA 12 24 32 34 38 (53) (54) = 140 SDS I Sonia Rodriquez JR, SDS I Devon Lasiter-Thurber SO, SDS I Fatima El Farrah JR, SDS I Noelle Magana SO, SDS I Natalie Forsyth FR, SDS I Angela Shea SR, SDS I Erika Batiz SO 5. MADERA 10 14 36 60 69 (98)(104) = 189 CS I Stefanie McCarty SO, CS I Rosalinda Castaneda SR, CS I Diana Estrada SR, CS I Andrea Coronado SR, CS I Patty Sanchez JR, CS I Janet Anderson SO, CS I Siprina Reyes SO 6. CLOVIS WEST 7 9 43 63 72 (101)(103) = 194 CS I Emili Lawson SO, CS I Marci Lawson SR, CS I Jaynee Daneil SR, CS I Bonnie O'Clair SR, CS I Andrea Cordova JR, CS I Michelle Murphy JR, CS I Kari Hayden FR 7. CARONDELET 5 16 51 56 67 (76) (78) = 195 NCS I Kristen Gordon SO, NCS I Katie Owen SR, NCS I Megan Goddard SR, NCS I Colleen Fitzpatrick SR, NCS I Elissa Chatigny SR, NCS I Cerene Hanika JR, NCS I Ginaea Carrillo SO 8. EL TORO 21 39 40 47 50 (66) (81) = 197 SS I Stacy Roberson JR, SS I Carol Burns SR, SS I Adrianna Valle FR, SS I Jenny Davis JR, SS I Stefanie Lefevre JR, SS I Inge Mikkelsen SR, SS I Angela Nelson SR 9. POWAY 11 18 44 65 70 (95) (97) = 208 SDS I Jessica Pound SO, SDS I Ann Koscki SO, SDS I Lisa Vasek SO, SDS I Kasey Shemwell FR, SDS I Hollie Babione FR, SDS I Kristin Schaitel SO, SDS I Kim Fischer SO 10. LOWELL 27 30 49 61 71 (92)(115) = 238 SFS I Susan Chou SO, SFS I Jennifer Akana FR, SFS I Oasii Lucero JR, SFS I Valerie Moorhead SR, SFS II Melinda Huang SO, SFS I Ying Hua SO, SFS I Allison Fong SO 11. SILVER CREEK 4 22 42 79 102 (110)(117) = 249 CCS I Deborah Bleisch JR, CCS I Laneisha McPherson JR, CCS I Sheryl Medina SR, CCS I Rita Olague SR, CCS I Cathy Catalon SR, CCS I Vutlanak Nang FR, CCS I Quiana Knight SR 12. SKYLINE 29 31 46 86 99 (107)(118) = 291 OS I Anne Marie Franco JR, OS I Aster Tesfai JR, OS I Christina Zheng JR, OS I Stephanie Garcia FR, OS I Meli Lieras FR, OS I Anjanette Scott JR, OS I Mary Patterson SO 13. BEYER 20 26 75 85 88 (90) (96) = 294 SJS I Saleema Fazal JR, SJS I Laura Bracht SR, SJS I Jessica Yonan FR, SJS I Shannon Nelson SO, SJS I Miriam Yonan FR, SJS I Marie Phipps JR, SJS I Allison Flaim SO 14. LOGAN 28 57 89 93 100 (108)(113) = 367 NCS I Senhit Dirar SO, NCS I Jennifer Bridgeman SO, NCS I Danielle Price FR, NCS I Tyra Hughes JR, NCS I Sky Baumbach FR, NCS I Karen Wetzell SO, NCS I Amanda Garbe SO 15. SANTA TERESA 33 59 83 87 109 (114)(116) = 371 CCS I Vi Tran SR, CCS I Annette Holmquist SO, CCS I Sabrina Gunion SO, CCS I Gina Schauerte SO, CCS I Laraine McPherson FR, CCS I Rebecca Horrell SO, CCS I Vicki Marquez JR 16. DEL CAMPO 73 74 80 82 84 (105)(112) = 393 SJS I Tonya Andrews SR, SJS I Leslie Nielson SR, SJS I Megan Stone SO, SJS I Crystal Silva SO, SJS I Sarah Ross FR, SJS I Michelle McClure SR, SJS I Angela Borin SO 17. TAFT WH 62 68 91 94 106 (111)(119) = 421 LAS I Sadaf Sehati JR, LAS I Michele Klein JR, LAS I Francis Santin FR, LAS I Jill Fairchild SO, LAS I Sandra Monge JR, LAS I Cristina Acosta JR, LAS I Diana Monge SR

Girls Division 2

GIRL'S DIVISION II PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 2GIRL PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 2GIRL PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 SS II Amy Skieresz SR SR AGOURA 18:12 5:52 76 NS II Meesha Artzner JR JR CHICO 20:50 6:43 2 NCS II Elissa Riedy SR SR MISSION SAN JOSE 18:19 5:54 77 SJS II Susanne Andreotti SO SO DEL ORO 20:50 6:43 3 CCS II Emily Allison JR JR LELAND 18:34 5:59 78 SS II Hillary Carlson JR JR YUCAIPA 20:50 6:43 4 NCS II Lori Riedy SR SR MISSION SAN JOSE 18:38 6:00 79 SJS II Anne Gunnison SO SO MCCLATCHY 20:51 6:43 5 SDS II Devon Straitiff JR JR TORREY PINES 18:41 6:01 80 SJS II Berklee Atukagawa SR SR MANTECA 20:51 6:43 6 SS II Molly Lawrence SR SR RIGHETTI 18:51 6:05 81 NCS II Kristine Sawicki JR JR MONTE VISTA 20:52 6:43 7 CCS II Nicole Silva SR SR APTOS 18:53 6:05 82 CCS II Bethany Cox SR SR NORTH MONTEREY 20:56 6:45 8 NCS II Tina Bowen JR JR SAN RAMON 18:57 6:06 83 CCS II Brianna Denley SO SO NORTH MONTEREY 20:57 6:45 9 SS II Mindy Brown JR JR YUCAIPA 18:59 6:07 84 NCS II Jennifer Knowlden SO SO MISSION SAN JOSE 20:57 6:45 10 SS II Mallinalli Martinez JR JR BISHOP AMAT 19:05 6:09 85 SJS II Kelly Jibson JR JR DEL ORO 20:59 6:46 11 CS II Annabel Ortiz JR JR REEDLEY 19:18 6:13 86 SDS II Erin Burke JR JR TORREY PINES 21:03 6:47 12 SS II Jamie Vaicaro SR SR KATELLA 19:19 6:14 87 SJS II Kelly Hughes SR SR NAPA 21:04 6:47 13 SS II Elyse Homberger SR SR EDISON HB 19:21 6:14 88 CS II Irene Wright SO SO REEDLEY 21:04 6:47 14 SJS II Sara Pope SR SR DEL ORO 19:22 6:15 89 CCS II Tracy McKinney SO SO NORTH MONTEREY 21:04 6:47 15 CS II Rachel Bauer FR FR BUCHANAN 19:25 6:15 90 CS II Therese Nesmith JR JR MT. WHITNEY 21:05 6:48 16 SS II Belen Ferree FR FR BISHOP AMAT 19:26 6:16 91 SJS II Leslie Nederveld FR FR OAKMONT 21:07 6:48 17 NCS II Lisa Gillis FR FR MOREAU 19:30 6:17 92 SJS II Jordan Marriner SO SO OAKMONT 21:08 6:49 18 CS II Tracy Cohn SO SO STOCKDALE 19:32 6:18 93 LAS II Aja Stanman SO SO PALISADES 21:09 6:49 19 SDS II Sandi Rabie SR SR TORREY PINES 19:34 6:18 94 CS II Yebel Rodriquez SO SO REEDLEY 21:16 6:51 20 SJS II Lisa Starkey SO SO DEL ORO 19:35 6:19 95 CCS II Hollie Smith SO SO APTOS 21:16 6:51 21 SS II Manda Schwecheri JR JR LAGUNA HILLS 19:37 6:19 96 SJS II Keira Kirby SR SR NAPA 21:17 6:52 22 NCS II Jennifer Ewing SO SO CASTRO VALLEY 19:41 6:21 97 CCS II Ranvir Sekhon SO SO LELAND 21:23 6:53 23 CS II Corrine Atkins SO SO BUCHANAN 19:43 6:21 98 NS II Abi Case FR FR SHASTA 21:23 6:53 24 SDS II Shannon Kilian JR JR ESCONDIDO 19:43 6:21 99 SJS II Karen Coats SO SO DEL ORO 21:24 6:54 25 CCS II Ashley Holt JR JR MENLO ATHERTON 19:44 6:22 100 SDS II Bethany Bogart FR FR TORREY PINES 21:28 6:55 26 CCS II Meghan Randall SR SR APTOS 19:44 6:22 101 NCS II Micheline Wong SR SR CASTRO VALLEY 21:28 6:55 27 SS II Kim Welsh FR FR YUCAIPA 19:45 6:22 102 SS II Jennifer Jaucian JR JR BISHOP AMAT 21:29 6:55 28 SS II Melissa Aronson SO SO HEMIT 19:46 6:22 103 SS II Catrina Carruth JR JR AGOURA 21:30 6:56 29 SS II Jessica Lepisto SO SO AGOURA 19:47 6:23 104 CS II Jhona Mathews FR FR GOLDEN WEST 21:33 6:57 30 SS II Vickie Whitside FR FR YUCAIPA 19:50 6:24 105 CCS II Caroline Knapp JR JR LELAND 21:33 6:57 31 SS II Kelly Burnett FR FR EDISON HB 19:50 6:24 106 SS II Serena Meyer JR JR YUCAIPA 21:35 6:57 32 CS II Tiffany Heilbut FR FR BUCHANAN 19:51 6:24 107 SS II Sarah Chulack SO SO AGOURA 21:39 6:59 33 SS II Jennifer Formosa SR SR EDISON HB 19:52 6:24 108 CS II Nicole Elieff SR SR HIGHLAND-C 21:42 7:00 34 SJS II Allison Milhollen FR FR DEL ORO 19:53 6:24 109 SS II Mary Ascencio FR FR BISHOP AMAT 21:46 7:01 35 SDS II Larissa Gregerson JR JR EL CAPITAN 19:54 6:25 110 SDS II Sarah Jagers SR SR EL CAPITAN 21:52 7:03 36 SDS II Sarah Schmidt JR JR SCRIPPS RANCH 19:56 6:25 111 SJS II Katie Fontana JR JR NAPA 21:55 7:04 37 SDS II Carrie Hemerick SR SR TORREY PINES 19:58 6:26 112 LAS II Christine Davis SO SO PALISADES 21:57 7:04 38 SS II Meredith Hellman SO SO AGOURA 19:58 6:26 113 NS II Christy Wheeler SR SR SHASTA 21:57 7:04 39 SS II Jeannie Formosa SR SR EDISON HB 19:58 6:26 114 SDS II Stephanie Kindreich SO SO EL CAPITAN 22:02 7:06 40 SDS II Danielle Valentino FR FR TORREY PINES 20:01 6:27 115 NCS II Jamie McHugh JR JR CASTRO VALLEY 22:05 7:07 41 CS II Lisa Ford SO SO BUCHANAN 20:03 6:28 116 NS II Becca Mendon JR JR PLEASANT VALLEY 22:09 7:08 42 SDS II Christy Beckman SR SR SAN PASQUEL 20:08 6:29 117 NCS II Simone Shin SR SR CASTRO VALLEY 22:15 7:10 43 SS II Vickie Greene SR SR AGOURA 20:08 6:29 118 NCS II Courtney Burman FR FR EUREKA 22:15 7:10 44 SDS II Kelly Peterson SR SR ESCONDIDO 20:10 6:30 119 CCS II Jessica Blount SR SR NORTH MONTEREY 22:16 7:11 45 CS II Shelly Syvertsen SR SR BUCHANAN 20:12 6:31 120 NS II Nancy Case JR JR SHASTA 22:16 7:11 46 SS II Kristi Bauer SR SR YUCAIPA 20:13 6:31 121 NS II Shelly Myers JR JR SHASTA 22:21 7:12 47 SJS II Jen Chaney JR JR TRACY 20:14 6:31 122 SDS II Tiffany Fay FR FR EL CAPITAN 22:24 7:13 48 SS II Jennifer Crobbe SO SO EDISON HB 20:18 6:33 123 CCS II Debbie Rogers SO SO LELAND 22:24 7:13 49 SS II Andrea Neipp SO SO HIGHLAND 20:19 6:33 124 NS II Eiren McGuire SO SO PLEASANT VALLEY 22:27 7:14 50 SS II Christin Ray SO SO YUCAIPA 20:20 6:33 125 NS II Danica Herman SO SO PLEASANT VALLEY 22:29 7:15 51 CCS II Kathy Sheldon SO SO LELAND 20:20 6:33 126 SS II Julie Hwang SR SR AGOURA 22:34 7:16 52 SDS II Jennifer Card SR SR EL CAPITAN 20:22 6:34 127 CS II Bea Trevino SR SR REEDLEY 22:37 7:17 53 CCS II Meghan Scott JR JR LELAND 20:25 6:35 128 CCS II Heidi Jones SR SR NORTH MONTEREY 22:37 7:17 54 LAS II Diana Epstein SO SO PALISADES 20:25 6:35 129 SS II Jennifer Miranda SR SR BISHOP AMAT 22:38 7:18 55 SS II Danica Macias SR SR BISHOP AMAT 20:26 6:35 130 CCS II Minji Wong FR FR LELAND 22:38 7:18 56 SDS II Jaclin Nolan FR FR TORREY PINES 20:28 6:36 131 LAS II Liz Fejes JR JR PALISADES 22:39 7:18 57 NCS II Kasia Nowak JR JR NEWARK MEMORIAL 20:28 6:36 132 NS II Katie Crabb JR JR PLEASANT VALLEY 22:39 7:18 58 SDS II Jessica Anderson JR JR CARLSBAD 20:28 6:36 133 LAS II Sophia Hajeri FR FR PALISADES 22:45 7:20 59 LAS II Genevieve Cruise FR FR PALISADES 20:31 6:37 134 CS II Lupe Ceja SR SR REEDLEY 22:46 7:20 60 CS II Heather Ryan JR JR BUCHANAN 20:32 6:37 135 NCS II Michelle Chan FR FR MISSION SAN JOSE 22:49 7:21 61 SDS II Kristi Jenkins JR JR EL CAPITAN 20:35 6:38 136 SFS II Helissa Ng SR SR GALILEO 22:54 7:23 62 SJS II Talia Starkey SR SR DEL ORO 20:36 6:38 137 NS II Teresa Bogart JR JR PLEASANT VALLEY 22:56 7:23 63 NCS II Betsy Stevens SO SO MISSION SAN JOSE 20:36 6:38 138 CCS II Jen Polockow SO SO NORTH MONTEREY 23:05 7:26 64 SJS II Darci Lewis SR SR NAPA 20:36 6:38 139 NCS II Val Lim SO SO CASTRO VALLEY 23:08 7:27 65 NS II Amy Hallbauer SR SR PLEASANT VALLEY 20:37 6:39 140 NCS II Michelle Marques SO SO CASTRO VALLEY 23:10 7:28 66 CCS II Stephanie Riggs SO SO MONTA VISTA 20:37 6:39 141 NCS II Alicia Rutledge SR SR MISSION SAN JOSE 23:20 7:31 67 CS II Jocelyn Keller SO SO BUCHANAN 20:38 6:39 142 NCS II Maryann Bingham SR SR CASTRO VALLEY 23:21 7:31 68 SS II Diana Ferree JR JR BISHOP AMAT 20:40 6:40 143 SJS II Char Ariansen JR JR NAPA 23:26 7:33 69 LAS II Kara Barnard JR JR PALISADES 20:41 6:40 144 SJS II Yuko Hiyori FR FR NAPA 23:35 7:36 70 CS II Angela Ruiz SO SO REEDLEY 20:42 6:40 145 SJS II Wendy Luce FR FR NAPA 23:48 7:40 71 SDS II Carrie Vickery SR SR EL CAPITAN 20:45 6:41 146 NS II Marissa Nelson JR JR PLEASANT VALLEY 24:08 7:47 72 SS II Keri Wright SR SR EDISON HB 20:48 6:42 147 CCS II Leslie Jensen JR JR NORTH MONTEREY 24:25 7:52 73 SS II Kellee Pangborn SO SO EDISON HB 20:49 6:43 148 NCS II Monica Torrez FR FR MISSION SAN JOSE 25:58 8:22 74 CS II Natasha Teston SR SR NORTH BAKERSFIELD 20:49 6:43 149 SFS I Susan Huang FR FR LINCOLN SF 25:59 8:22 75 CS II Gelina Hall SR SR REEDLEY 20:50 6:43 ------------------------------------------------------------------------------- GIRL'S DIVSION II SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. BUCHANAN 11 16 21 29 31 (42) (48) = 108 CS II Rachel Bauer FR, CS II Corrine Atkins SO, CS II Tiffany Heilbut FR, CS II Lisa Ford SO, CS II Shelly Syvertsen SR, CS II Heather Ryan JR, CS II Jocelyn Keller SO 2. YUCAIPA 6 17 19 32 34 (57) (76) = 108 SS II Mindy Brown JR, SS II Kim Welsh FR, SS II Vickie Whitside FR, SS II Kristi Bauer SR, SS II Christin Ray SO, SS II Hillary Carlson JR, SS II Serena Meyer JR 3. EDISON HB 9 20 22 27 33 (53) (54) = 111 SS II Elyse Homberger SR, SS II Kelly Burnett FR, SS II Jennifer Formosa SR, SS II Jeannie Formosa SR, SS II Jennifer Crobbe SO, SS II Keri Wright SR, SS II Kellee Pangborn SO 4. TORREY PINES 5 13 25 28 40 (62) (71) = 111 SDS II Devon Straitiff JR, SDS II Sandi Rabie SR, SDS II Carrie Hemerick SR, SDS II Danielle Valentino FR, SDS II Jaclin Nolan FR, SDS II Erin Burke JR, SDS II Bethany Bogart FR 5. DEL ORO 10 14 23 44 56 (61) (70) = 147 SJS II Sara Pope SR, SJS II Lisa Starkey SO, SJS II Allison Milhollen FR, SJS II Talia Starkey SR, SJS II Susanne Andreotti SO, SJS II Kelly Jibson JR, SJS II Karen Coats SO 6. AGOURA 1 18 26 30 74 (77) (91) = 149 SS II Amy Skieresz SR, SS II Jessica Lepisto SO, SS II Meredith Hellman SO, SS II Vickie Greene SR, SS II Catrina Carruth JR, SS II Sarah Chulack SO, SS II Julie Hwang SR 7. BISHOP AMAT 7 12 39 49 73 (78) (94) = 180 SS II Mallinalli Martinez JR, SS II Belen Ferree FR, SS II Danica Macias SR, SS II Diana Ferree JR, SS II Jennifer Jaucian JR, SS II Mary Ascencio FR, SS II Jennifer Miranda SR 8. MISSION SAN JOSE 2 4 45 60 100 (105)(112) = 211 NCS II Elissa Riedy SR, NCS II Lori Riedy SR, NCS II Betsy Stevens SO, NCS II Jennifer Knowlden SO, NCS II Michelle Chan FR, NCS II Alicia Rutledge SR, NCS II Monica Torrez FR 9. LELAND 3 35 37 69 75 (88) (95) = 219 CCS II Emily Allison JR, CCS II Kathy Sheldon SO, CCS II Meghan Scott JR, CCS II Ranvir Sekhon SO, CCS II Caroline Knapp JR, CCS II Debbie Rogers SO, CCS II Minji Wong FR 10. EL CAPITAN 24 36 43 52 79 (82) (87) = 234 SDS II Larissa Gregerson JR, SDS II Jennifer Card SR, SDS II Kristi Jenkins JR, SDS II Carrie Vickery SR, SDS II Sarah Jagers SR, SDS II Stephanie Kindreich SO, SDS II Tiffany Fay FR 11. REEDLEY 8 51 55 64 67 (92) (99) = 245 CS II Annabel Ortiz JR, CS II Angela Ruiz SO, CS II Gelina Hall SR, CS II Irene Wright SO, CS II Yebel Rodriquez SO, CS II Bea Trevino SR, CS II Lupe Ceja SR 12. PALISADES 38 41 50 66 81 (96) (98) = 276 LAS II Diana Epstein SO, LAS II Genevieve Cruise FR, LAS II Kara Barnard JR, LAS II Aja Stanman SO, LAS II Christine Davis SO, LAS II Liz Fejes JR, LAS II Sophia Hajeri FR 13. CASTRO VALLEY 15 72 83 85 103 (104)(106) = 358 NCS II Jennifer Ewing SO, NCS II Micheline Wong SR, NCS II Jamie McHugh JR, NCS II Simone Shin SR, NCS II Val Lim SO, NCS II Michelle Marques SO, NCS II Maryann Bingham SR 14. NORTH MONTEREY 58 59 65 86 93 (102)(111) = 361 CCS II Bethany Cox SR, CCS II Brianna Denley SO, CCS II Tracy McKinney SO, CCS II Jessica Blount SR, CCS II Heidi Jones SR, CCS II Jen Polockow SO, CCS II Leslie Jensen JR 15. NAPA 46 63 68 80 107 (108)(109) = 364 SJS II Darci Lewis SR, SJS II Kelly Hughes SR, SJS II Keira Kirby SR, SJS II Katie Fontana JR, SJS II Char Ariansen JR, SJS II Yuko Hiyori FR, SJS II Wendy Luce FR 16. PLEASANT VALLEY 47 84 89 90 97 (101)(110) = 407 NS II Amy Hallbauer SR, NS II Becca Mendon JR, NS II Eiren McGuire SO, NS II Danica Herman SO, NS II Katie Crabb JR, NS II Teresa Bogart JR, NS II Marissa Nelson JR

Girls Division 3

GIRL'S DIVISION III PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 3GIRL PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 3GIRL PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 SS III Heather Garritson FR FR BUENA PARK 18:01 5:48 70 SS III Greta Martinez SO SO FOOTHILL SA 20:58 6:45 2 SS III Elaine Canchola FR FR NORDHOFF 18:07 5:50 71 CCS III Carla Swiryn FR FR ST. FRANCIS MV 21:00 6:46 3 SS III Tracy Clarke SR SR CORONA DEL MAR 18:18 5:54 72 CCS III Paige Teuscher JR JR ST. FRANCIS MV 21:00 6:46 4 NCS III Alison Lambert SR SR NORTHGATE 18:22 5:55 73 NCS III Ally Wolfe SO SO NORTHGATE 21:01 6:46 5 NCS III Heather Wallace JR JR CLAYTON VALLEY 18:23 5:56 74 NCS III Lisa Pierce SO SO NORTHGATE 21:02 6:47 6 SS III Shelby Horgan SO SO TEMESCAL CANYON 18:26 5:56 75 SDS III Sarah Shepard FR FR RAMONA 21:03 6:47 7 SS III Katie Nuanes SO SO SANTA MARGARITA 18:36 6:00 76 SJS III Ellen Sullivan SR SR SONORA 21:03 6:47 8 NCS III Rachel Mosher SR SR SAN LEANDRO 18:45 6:03 77 SJS III Heather McGill SO SO RIO AMERICANO 21:06 6:48 9 SS III Ellen Muench SR SR TEMESCAL CANYON 18:47 6:03 78 CCS III Christine Morris SO SO ST. FRANCIS MV 21:09 6:49 10 SS III Allison Twist SR SR SAN MARINO 18:50 6:04 79 SDS III Kristen Epperson SO SO U SAN DIEGO 21:11 6:50 11 NCS III Deborah Osteen SO SO CLAYTON VALLEY 18:55 6:06 80 SS III Karen Booth FR FR EL MODENA 21:14 6:51 12 SS III Sunny Shaffer SO SO TEMESCAL CANYON 18:58 6:07 81 SJS III Laura Avila SO SO LIVINGSTON 21:16 6:51 13 SDS III Veronica Clark SO SO RAMONA 19:01 6:08 82 SS III Janine Corwin SR SR FOOTHILL SA 21:17 6:52 14 CCS III Laura Sandoval JR JR ST. IGNATIUS 19:05 6:09 83 SFS III Alyse Christensen SR SR MCATEER 21:19 6:52 15 NCS III Amber Robinson SR SR LAS LOMAS 19:09 6:10 84 NCS III Cynthia Krieger SO SO NORTHGATE 21:19 6:52 16 SJS III Maggie Hurst SR SR SONORA 19:11 6:11 85 SJS III Jenifer Emanual JR JR SONORA 21:22 6:53 17 SS III Annie Ebiner JR JR ST. LUCY'S 19:15 6:12 86 CS III Souriya Syhalath SR SR EDISON-F 21:23 6:53 18 SS III Jessica Dahlberg FR FR EL MODENA 19:18 6:13 87 NS III Stacy Peterson FR FR ANDERSON 21:24 6:54 19 NCS III Kelly Howisey SO SO CLAYTON VALLEY 19:18 6:13 88 NCS III Megan Lathrop SO SO NORTHGATE 21:26 6:54 20 SS III Tara Whitfield SR SR EL MODENA 19:21 6:14 89 SS III Vanessa Brenton SR SR TEMESCAL CANYON 21:27 6:55 21 NS III Kristen Koppes JR JR FOOTHILL 19:27 6:16 90 CS III Kate Taylor SR SR LEMOORE 21:28 6:55 22 SDS III Jaymie Harper SO SO SANTANA 19:29 6:17 91 CS III Keren Padilla JR JR YOSEMITE 21:31 6:56 23 SDS III Vanessa Hanley SR SR U SAN DIEGO 19:33 6:18 92 SDS III Marcy Phillips SR SR RAMONA 21:33 6:57 24 NCS III Marisa Daniel SR SR GRANADA 19:33 6:18 93 SJS III Sarah White SR SR RIO AMERICANO 21:34 6:57 25 SS III Anabay Sullivan FR FR FOOTHILL SA 19:35 6:19 94 SFS III Rosamar Gonzalez SO SO MCATEER 21:36 6:58 26 SS III Katie Kennedy SO SO EL MODENA 19:35 6:19 95 SS III Chryssi Gonzales SO SO NORDHOFF 21:37 6:58 27 NCS III Jessica Rhodes FR FR ALALANES 19:38 6:20 96 NS III Kim Dean SR SR PARADISE 21:38 6:58 28 NCS III Louise Indrisie FR FR CLAYTON VALLEY 19:41 6:21 97 SDS III Ronya Shatila FR FR U SAN DIEGO 21:38 6:58 29 NCS III Lisa Hernandez JR JR HEALDSBURG 19:41 6:21 98 SJS III Soquani Wilde SR SR SONORA 21:40 6:59 30 SS III Terrah Chapin SO SO NORDHOFF 19:47 6:23 99 CS III Jeanne Abalos JR JR LEMOORE 21:42 7:00 31 SJS III Dawn Sellers FR FR EAST UNION 19:48 6:23 100 CCS III Stephanie Libien SO SO ST. IGNATIUS 21:42 7:00 32 SDS III Alexis Redina FR FR WEST HILLS 19:49 6:23 101 SDS III Autum Patton SO SO U SAN DIEGO 21:43 7:00 33 NS III Louann Vitellaro SO SO ANDERSON 19:53 6:24 102 SJS III Alitia Danciu SR SR SONORA 21:45 7:01 34 CCS III Shana Driscoll JR JR ST. IGNATIUS 19:59 6:26 103 CCS III Amy Galvin JR JR SEQUOIA 21:46 7:01 35 CCS III Muffie Binkley SR SR LOS ALTOS 20:00 6:27 104 SJS III Connie Souza SO SO EAST UNION 21:46 7:01 36 SJS III Liz Cobb SR SR ST. FRANCIS-SACTO 20:01 6:27 105 SDS III Stephanie Fisher SO SO U SAN DIEGO 21:48 7:01 37 SDS III Leah Walkey JR JR LA JOLLA 20:02 6:27 106 NCS III Brooke Wheeland FR FR NORTHGATE 21:48 7:01 38 SS III Leslie Burton FR FR EL MODENA 20:03 6:28 107 NS III Sarah Suihkonen JR JR PARADISE 21:54 7:03 39 SS III Jenni Bair FR FR FOOTHILL SA 20:05 6:28 108 SS III Jana Ogden JR JR NORDHOFF 22:00 7:05 40 SS III Sarah Haradon SO SO TEMESCAL CANYON 20:07 6:29 109 SJS III Sara Morse SR SR SONORA 22:02 7:06 41 CCS III Claire Ryan SR SR ARCHBISHOP MITTY 20:07 6:29 110 SDS III Amy Morrison JR JR U SAN DIEGO 22:08 7:08 42 SS III Kendra Greene SO SO NORDHOFF 20:08 6:29 111 SDS III Jennifer Roane FR FR RAMONA 22:14 7:10 43 SDS III Michelle O'Connor JR JR OUR LADY OF PEACE 20:12 6:31 112 SJS III Emily Gabbani SO SO MIRA LOMA 22:21 7:12 44 SDS III Shannon O'Connor SO SO LA JOLLA 20:13 6:31 113 SJS III Sarah Schaller FR FR RIO AMERICANO 22:24 7:13 45 NS III Christy Bill SR SR LASSEN 20:16 6:32 114 CS III Valerie Lawrence JR JR YOSEMITE 22:27 7:14 46 CS III Veronica Sanchez FR FR WASCO 20:18 6:33 115 CS III Vanessa Presho FR FR YOSEMITE 22:31 7:15 47 CCS III Marielle Schlueter SO SO ST. IGNATIUS 20:20 6:33 116 SDS III Nicole Tarbel SO SO RAMONA 22:31 7:15 48 SS III Yadira Ramirez SO SO NORDHOFF 20:20 6:33 117 CCS III Danielle Dekker JR JR ST. IGNATIUS 22:35 7:17 49 NCS III Jennifer Osteen JR JR CLAYTON VALLEY 20:25 6:35 118 CCS III Catherine Hinsdale SR SR ST. FRANCIS MV 22:39 7:18 50 CCS III Nicole Gehrkens FR FR HARBOR 20:25 6:35 119 CCS III Neda Farzan JR JR ST. FRANCIS MV 22:40 7:18 51 NCS III Lisa Kow JR JR NORTHGATE 20:27 6:35 120 CS III Jherysa Peterson SO SO YOSEMITE 22:40 7:18 52 SS III Sabrina Caplis SR SR FOOTHILL SA 20:32 6:37 121 CS III Ashley Dahlem FR FR YOSEMITE 22:44 7:20 53 SS III Kim Lacher FR FR EL MODENA 20:32 6:37 122 NS III Traci Benoit SR SR ANDERSON 22:45 7:20 54 SDS III Erin Kilian JR JR RAMONA 20:34 6:38 123 SJS III Meryl Marr FR FR RIO AMERICANO 22:55 7:23 55 CCS III Veronica DelMar-Enci SO SO SOQUEL 20:34 6:38 124 SJS III Jamil VonEpps SR SR SONORA 22:58 7:24 56 CCS III Eileen Grove SO SO ST. IGNATIUS 20:37 6:39 125 CS III Anita Hollingworth FR FR CENTENNIAL-B 23:01 7:25 57 SS III Kaylee Whitfield JR JR EL MODENA 20:37 6:39 126 CS III Keely McKinzie JR JR CENTENNIAL-B 23:03 7:26 58 NS III Kristi Andrews SR SR LASSEN 20:39 6:39 127 SDS III Allison Cebe SR SR RAMONA 23:11 7:28 59 SJS III Megan Farrell SR SR RIO AMERICANO 20:40 6:40 128 CCS III Genny Galvez SR SR ST. FRANCIS MV 23:13 7:29 60 SS III Nici Desmond SO SO FOOTHILL SA 20:41 6:40 129 CS III Kelly Swanson SR SR YOSEMITE 23:14 7:29 61 SS III Beth Zacher JR JR NORDHOFF 20:41 6:40 130 NS III Joni Gutierrez SR SR ANDERSON 23:15 7:29 62 NCS III Sarah Frieberg JR JR CLAYTON VALLEY 20:43 6:41 131 SS III Brook Carnagey SO SO TEMESCAL CANYON 23:21 7:31 63 SDS III Erin Shea SO SO U SAN DIEGO 20:44 6:41 132 CCS III Jen Stecher SR SR ST. IGNATIUS 23:22 7:32 64 SS III Kelly Allen JR JR TEMESCAL CANYON 20:46 6:42 133 CCS III Alison Burzio JR JR ST. FRANCIS MV 23:23 7:32 65 SS III Gina De Fazio JR JR FOOTHILL SA 20:47 6:42 134 CS III Bridget Carney JR JR YOSEMITE 23:37 7:37 66 CS III Kaylee Brittian SO SO CENTENNIAL-B 20:48 6:42 135 SJS III Laura Kaspick FR FR RIO AMERICANO 23:58 7:43 67 SJS III Alexis Oakland FR FR RIO AMERICANO 20:49 6:43 136 CS III Holly Schmidt FR FR CENTENNIAL-B 24:16 7:49 68 CS III Signe Hurley SR SR EXETER 20:53 6:44 137 CS III Tracie Fowler SO SO CENTENNIAL-B 25:10 8:07 69 NS III Candi Andrews FR FR ANDERSON 20:54 6:44 138 CS III Julia Bedke SO SO CENTENNIAL-B 25:52 8:20 ------------------------------------------------------------------------------- GIRL'S DIVSION III SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. CLAYTON VALLEY 3 6 12 17 27 (37) = 65 NCS III Heather Wallace JR, NCS III Deborah Osteen SO, NCS III Kelly Howisey SO, NCS III Louise Indrisie FR, NCS III Jennifer Osteen JR, NCS III Sarah Frieberg JR 2. TEMESCAL CANYON 4 5 7 23 39 (60) (94) = 78 SS III Shelby Horgan SO, SS III Ellen Muench SR, SS III Sunny Shaffer SO, SS III Sarah Haradon SO, SS III Kelly Allen JR, SS III Vanessa Brenton SR, SS III Brook Carnagey SO 3. EL MODENA 11 13 16 21 30 (33) (54) = 91 SS III Jessica Dahlberg FR, SS III Tara Whitfield SR, SS III Katie Kennedy SO, SS III Leslie Burton FR, SS III Kim Lacher FR, SS III Kaylee Whitfield JR, SS III Karen Booth FR 4. NORDHOFF 1 18 24 26 36 (64) (72) = 105 SS III Elaine Canchola FR, SS III Terrah Chapin SO, SS III Kendra Greene SO, SS III Yadira Ramirez SO, SS III Beth Zacher JR, SS III Chryssi Gonzales SO, SS III Jana Ogden JR 5. FOOTHILL SA 15 22 29 35 40 (44) (55) = 141 SS III Anabay Sullivan FR, SS III Jenni Bair FR, SS III Sabrina Caplis SR, SS III Nici Desmond SO, SS III Gina De Fazio JR, SS III Greta Martinez SO, SS III Janine Corwin SR 6. ST. IGNATIUS 9 20 25 32 67 (80) (95) = 153 CCS III Laura Sandoval JR, CCS III Shana Driscoll JR, CCS III Marielle Schlueter SO, CCS III Eileen Grove SO, CCS III Stephanie Libien SO, CCS III Danielle Dekker JR, CCS III Jen Stecher SR 7. NORTHGATE 2 28 47 48 56 (59) (71) = 181 NCS III Alison Lambert SR, NCS III Lisa Kow JR, NCS III Ally Wolfe SO, NCS III Lisa Pierce SO, NCS III Cynthia Krieger SO, NCS III Megan Lathrop SO, NCS III Brooke Wheeland FR 8. RAMONA 8 31 49 62 75 (79) (90) = 225 SDS III Veronica Clark SO, SDS III Erin Kilian JR, SDS III Sarah Shepard FR, SDS III Marcy Phillips SR, SDS III Jennifer Roane FR, SDS III Nicole Tarbel SO, SDS III Allison Cebe SR 9. U SAN DIEGO 14 38 53 65 68 (70) (74) = 238 SDS III Vanessa Hanley SR, SDS III Erin Shea SO, SDS III Kristen Epperson SO, SDS III Ronya Shatila FR, SDS III Autum Patton SO, SDS III Stephanie Fisher SO, SDS III Amy Morrison JR 10. SONORA 10 50 57 66 69 (73) (87) = 252 SJS III Maggie Hurst SR, SJS III Ellen Sullivan SR, SJS III Jenifer Emanual JR, SJS III Soquani Wilde SR, SJS III Alitia Danciu SR, SJS III Sara Morse SR, SJS III Jamil VonEpps SR 11. RIO AMERICANO 34 42 51 63 76 (86) (98) = 266 SJS III Megan Farrell SR, SJS III Alexis Oakland FR, SJS III Heather McGill SO, SJS III Sarah White SR, SJS III Sarah Schaller FR, SJS III Meryl Marr FR, SJS III Laura Kaspick FR 12. ANDERSON 19 43 58 85 93 = 298 NS III Louann Vitellaro SO, NS III Candi Andrews FR, NS III Stacy Peterson FR, NS III Traci Benoit SR, NS III Joni Gutierrez SR 13. ST. FRANCIS MV 45 46 52 81 82 (91) (96) = 306 CCS III Carla Swiryn FR, CCS III Paige Teuscher JR, CCS III Christine Morris SO, CCS III Catherine Hinsdale SR, CCS III Neda Farzan JR, CCS III Genny Galvez SR, CCS III Alison Burzio JR 14. YOSEMITE 61 77 78 83 84 (92) (97) = 383 CS III Keren Padilla JR, CS III Valerie Lawrence JR, CS III Vanessa Presho FR, CS III Jherysa Peterson SO, CS III Ashley Dahlem FR, CS III Kelly Swanson SR, CS III Bridget Carney JR 15. CENTENNIAL-B 41 88 89 99 100 (101) = 417 CS III Kaylee Brittian SO, CS III Anita Hollingworth FR, CS III Keely McKinzie JR, CS III Holly Schmidt FR, CS III Tracie Fowler SO, CS III Julia Bedke SO

Girls Division 4

GIRL'S DIVISION IV PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 4GIRL PACE PLACE SEC DIV NAME YR YR HIGH SCHOOL 4GIRL PACE ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== ===== === === ==================== ============= == ======================= ===== ===== 1 NCS IV Kristen Schreiber SR SR MIRAMONTE 19:11 6:11 75 NS IV Sarah Ducios FR FR WEST VALLEY 21:39 6:59 2 NCS IV Theresa Newman FR FR MARIN CATHOLIC 19:13 6:12 76 CCS IV Stacey Hall JR JR SARATOGA 21:43 7:00 3 NS IV Jenny Spoon SR SR WEST VALLEY 19:21 6:14 77 NS IV Hillery Gemmill SO SO CENTRAL VALLEY 21:44 7:00 4 SS IV Melissa MacPherson SO SO FLINTRIDGE SH 19:26 6:16 78 CS IV Niki Salcido SO SO TAFT 21:47 7:01 5 SS IV Shaluinn Fullove JR JR LOUISVILLE 19:31 6:17 79 SS IV Kristen Sciarra SO SO FLINTRIDGE SH 21:49 7:02 6 NCS IV Lindsey Bergren FR FR MIRAMONTE 19:34 6:18 80 SDS IV Stephanie Pettigrew JR JR BISHOP'S LJ 21:50 7:02 7 NCS IV Jennifer Ponig JR JR TERRA LINDA 19:36 6:19 81 SJS IV Claudia Bruins SR SR DIXON 21:51 7:02 8 NS IV Gina Blanchard SR SR YREKA 19:38 6:20 82 NCS IV Ashley Warpack SO SO MIRAMONTE 21:52 7:03 9 NS IV Christina Peacock SR SR CENTRAL VALLEY 19:43 6:21 83 CS IV Jessica Hackler FR FR TAFT 21:53 7:03 10 SDS IV Marissa Hurwitz JR JR BISHOP'S LJ 19:49 6:23 84 SJS IV Joanne Dunckel FR FR BRET HARTE 21:55 7:04 11 SDS IV Jessica Lunt JR JR CORONODO 19:54 6:25 85 SS IV Rebecca McIntosh FR FR ORANGE LUTHERAN 21:56 7:04 12 NS IV Claire Hunter SO SO CENTRAL VALLEY 20:02 6:27 86 SS IV Heather Messenger SR SR MORRO BAY 21:57 7:04 13 CCS IV Anne-Elyse Smith FR FR MONTE VISTA 20:07 6:29 87 SJS IV Nicole Warring FR FR BRET HARTE 21:58 7:05 14 CCS IV Shauna O'Leary SR SR HALF MOON BAY 20:08 6:29 88 CS IV Regina Kinsman SR SR SIERRA 21:59 7:05 15 NCS IV Kim Reynolds SR SR BRANSON 20:12 6:31 89 SJS IV Aimee Lowry JR JR BRET HARTE 22:00 7:05 16 NCS IV Gina Rafanelli SR SR COLLEGE PREP 20:16 6:32 90 SS IV Meredith Olney JR JR LAGUNA BEACH 22:00 7:05 17 NCS IV Kirsti Miller FR FR MIRAMONTE 20:18 6:33 91 CCS IV Stephanie Sun SO SO SARATOGA 22:05 7:07 18 SS IV Hannah Miller SO SO LA SALLE 20:18 6:33 92 SS IV Alexa Kielty SR SR LAGUNA BEACH 22:05 7:07 19 CS IV Tracy Bowling SO SO TAFT 20:21 6:33 93 CS IV Laura Bryan FR FR TAFT 22:09 7:08 20 NS IV Kara Hunn SO SO CENTRAL VALLEY 20:26 6:35 94 CCS IV Kim O'Brien JR JR HALF MOON BAY 22:11 7:09 21 SS IV Kelly Harrington FR FR LOUISVILLE 20:27 6:35 95 SS IV Vanessa Gade FR FR LAGUNA BEACH 22:12 7:09 22 SJS IV Shavona Chamberlin SO SO ROCKLIN 20:28 6:36 96 SDS IV Leslie DeJager SO SO CALVIN CHRISTIAN 22:14 7:10 23 CCS IV Maggie Ricketts JR JR SARATOGA 20:28 6:36 97 CCS IV Anna Schecter FR FR HALF MOON BAY 22:20 7:12 24 SS IV Kelly Rhoades SO SO LAGUNA BEACH 20:28 6:36 98 NS IV Lindsay Johnson SR SR WEST VALLEY 22:22 7:12 25 SJS IV Kristen Miller JR JR BEAR RIVER 20:30 6:36 99 SS IV Katy Killackey JR JR LAGUNA BEACH 22:24 7:13 26 CCS IV Katie Appenrodt FR FR MERCY BURLINGAME 20:33 6:37 100 SDS IV Gabe Popoff SR SR BISHOP'S LJ 22:27 7:14 27 NCS IV Tegan Zimmerman SR SR SAN RAFAEL 20:33 6:37 101 SJS IV Adriana McNurlin FR FR BRET HARTE 22:29 7:15 28 SS IV Brittany App SO SO MORRO BAY 20:34 6:38 102 SS IV Maryjo de Jesus JR JR ORANGE LUTHERAN 22:31 7:15 29 NCS IV Sarah Halls FR FR URSULINE 20:37 6:39 103 SDS IV Beth Bowler FR FR CHRISTIAN HIGH 22:34 7:16 30 CS IV Cristina Sanchez SO SO MCFARLAND 20:38 6:39 104 CCS IV Laura Pahler SR SR SARATOGA 22:36 7:17 31 SS IV Kristin Groncy SO SO ORANGE LUTHERAN 20:40 6:40 105 SJS IV Katherine Roth FR FR DIXON 22:37 7:17 32 SS IV Jenny Erbsen SO SO MARLBOROUGH 20:41 6:40 106 SJS IV Stephanie Tobin SR SR DIXON 22:38 7:18 33 NS IV Carie Irwin SR SR CENTRAL VALLEY 20:41 6:40 107 SS IV Katlin Evans SO SO LAGUNA BEACH 22:39 7:18 34 NS IV Stacy Haffner JR JR WEST VALLEY 20:42 6:40 108 NS IV Shanna Durand JR JR WEST VALLEY 22:42 7:19 35 SJS IV Lisa Wade FR FR ROCKLIN 20:43 6:41 109 NS IV Ramona Neitsch SO SO YREKA 22:43 7:19 36 CCS IV Trisha Felts SO SO SACRED HEART PREP 20:46 6:42 110 SDS IV Theresa Brondstetter FR FR LINCOLN PREP 22:43 7:19 37 SS IV Katie Peters SO SO ORANGE LUTHERAN 20:47 6:42 111 SDS IV Allegra Hollenbeck JR JR JULIAN 22:46 7:20 38 NCS IV Julie Reynolds FR FR BRANSON 20:47 6:42 112 SJS IV Calaveras Cunningham SR SR BRET HARTE 22:50 7:21 39 SS IV Dana Bridges SO SO FLINTRIDGE SH 20:49 6:43 113 CS IV Claudia Topete' SR SR TAFT 22:51 7:22 40 SS IV Tina Gedney SO SO MORRO BAY 20:50 6:43 114 SS IV Judy Olmos JR JR ORANGE LUTHERAN 22:54 7:23 41 CCS IV Alice Irvine JR JR THE YORK SCHOOL 20:50 6:43 115 CCS IV Dora Cheng JR JR SARATOGA 22:55 7:23 42 NS IV Hilaree Haston FR FR WEST VALLEY 20:51 6:43 116 SDS IV Kirsten Neil SO SO CORONODO 22:57 7:24 43 SS IV Siobahn Elster JR JR MORRO BAY 20:55 6:44 117 CS IV Cynthia Arebalos SO SO SIERRA 23:00 7:25 44 CS IV Ashlee Pinasco FR FR SAN JOAQUIN MEM. 20:55 6:44 118 SS IV Sophia Rupp JR JR MORRO BAY 23:01 7:25 45 NS IV Molly Alles JR JR TRINITY 20:58 6:45 119 SDS IV Heather Ray FR FR FRANCIS PARKER 23:02 7:25 46 NS IV Barbara Stoizoff JR JR CENTRAL VALLEY 21:00 6:46 120 SFS IV Trinh Ngo SO SO WALLENBERG 23:03 7:26 47 SS IV Tracy Maxwell JR JR MARANATHA 21:00 6:46 121 CCS IV Louise Tero JR JR SARATOGA 23:08 7:27 48 CS IV Meredith Christian JR JR GARCES-B 21:01 6:46 122 SJS IV Francisca Cizmich SR SR BRET HARTE 23:10 7:28 49 NCS IV Jenny Eckert SR SR BRANSON 21:02 6:47 123 CS IV Laura Leal JR JR MCFARLAND 23:11 7:28 50 CCS IV Meredith Sullivan SO SO THE YORK SCHOOL 21:05 6:48 124 NCS IV Casey Matthies FR FR BRANSON 23:13 7:29 51 SS IV Meg Ferrell SR SR ORANGE LUTHERAN 21:06 6:48 125 CS IV Peggy Huddleston SO SO TAFT 23:14 7:29 52 SS IV Laurie Juranek SR SR ORANGE LUTHERAN 21:07 6:48 126 SJS IV Nicole Haney SO SO DIXON 23:14 7:29 53 CS IV Tanya Gonzalez SO SO MCFARLAND 21:09 6:49 127 CS IV Debbie Renteria SO SO MCFARLAND 23:15 7:29 54 NS IV Nicole Curran JR JR YREKA 21:14 6:51 128 CCS IV Claire Abe FR FR HALF MOON BAY 23:16 7:30 55 SS IV Francie McCoppin SO SO FLINTRIDGE SH 21:14 6:51 129 NS IV Lori Kluck SO SO CENTRAL VALLEY 23:23 7:32 56 CCS IV Mandy Kemp FR FR SARATOGA 21:15 6:51 130 SDS IV Jasmine Watts SO SO CORONODO 23:27 7:33 57 NCS IV Misha Sivia SR SR MIRAMONTE 21:15 6:51 131 SS IV Catherine Sanbourin FR FR FLINTRIDGE SH 23:29 7:34 58 NCS IV Eve Phillips SR SR MIRAMONTE 21:17 6:52 132 SDS IV Lindsay Gordon SR SR BISHOP'S LJ 23:32 7:35 59 NCS IV Louani Bascara FR FR BRANSON 21:20 6:52 133 SDS IV Nichola Lowry SR SR BISHOP'S LJ 23:33 7:35 60 NS IV Karen Baldwin JR JR WEST VALLEY 21:21 6:53 134 SS IV Kristi Gibbs SR SR FLINTRIDGE SH 23:33 7:35 61 SS IV Waleska Valle SR SR FLINTRIDGE SH 21:21 6:53 135 SJS IV Liz Browning SR SR DIXON 23:48 7:40 62 SDS IV Katherine Zabloudil SR SR BISHOP'S LJ 21:22 6:53 136 SJS IV Jamie Davey FR FR BRET HARTE 23:55 7:42 63 SJS IV Whitney Firebaugh SO SO ESCALON 21:23 6:53 137 NCS IV Brook Hartzell JR JR BRANSON 24:00 7:44 64 SS IV Katy Yurcheshen JR JR MORRO BAY 21:25 6:54 138 CS IV Monica Rodrigues FR FR TAFT 24:02 7:45 65 SJS IV Liz Spurlock SR SR DIXON 21:26 6:54 139 CS IV Cynthia Sanchez FR FR MCFARLAND 24:16 7:49 66 SS IV Sonja Willis SO SO MORRO BAY 21:27 6:55 140 CS IV Iris Silva FR FR MCFARLAND 24:21 7:51 67 CS IV Vanessa Cooney FR FR SAN JOAQUIN MEM. 21:27 6:55 141 SDS IV Beth Cole JR JR CORONODO 24:31 7:54 68 NCS IV Amy Rice SO SO MIRAMONTE 21:27 6:55 142 SDS IV Toni Barraza FR FR CORONODO 24:31 7:54 69 SJS IV Julie Wiserg JR JR BEAR RIVER 21:28 6:55 143 CS IV Juanita Robles JR JR MCFARLAND 24:47 7:59 70 SDS IV Mary-Beth Muchmore JR JR BISHOP'S LJ 21:28 6:55 144 CCS IV Julie Stefan FR FR HALF MOON BAY 24:49 8:00 71 SS IV Tara O'Connell SR SR LAGUNA BEACH 21:29 6:55 145 CCS IV Jennifer Tuff SO SO HALF MOON BAY 25:34 8:14 72 NS IV Cindy Ham SO SO YREKA 21:29 6:55 146 SDS IV Brigid Ryan SO SO CORONODO 25:44 8:17 73 NCS IV Brook Cosby JR JR BRANSON 21:30 6:56 147 SDS IV Nicole Caruer SO SO CORONODO 26:01 8:23 74 SJS IV Julie Gilde SO SO DIXON 21:34 6:57 ------------------------------------------------------------------------------- GIRL'S DIVISION IV SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. CENTRAL VALLEY 5 8 13 19 27 (50) (93) = 72 NS IV Christina Peacock SR, NS IV Claire Hunter SO, NS IV Kara Hunn SO, NS IV Carie Irwin SR, NS IV Barbara Stoizoff JR, NS IV Hillery Gemmill SO, NS IV Lori Kluck SO 2. MIRAMONTE 1 4 11 34 35 (43) (55) = 85 NCS IV Kristen Schreiber SR, NCS IV Lindsey Bergren FR, NCS IV Kirsti Miller FR, NCS IV Misha Sivia SR, NCS IV Eve Phillips SR, NCS IV Amy Rice SO, NCS IV Ashley Warpack SO 3. WEST VALLEY 2 20 25 37 48 (69) (78) = 132 NS IV Jenny Spoon SR, NS IV Stacy Haffner JR, NS IV Hilaree Haston FR, NS IV Karen Baldwin JR, NS IV Sarah Ducios FR, NS IV Lindsay Johnson SR, NS IV Shanna Durand JR 4. BRANSON 10 22 28 36 46 (88)(101) = 142 NCS IV Kim Reynolds SR, NCS IV Julie Reynolds FR, NCS IV Jenny Eckert SR, NCS IV Louani Bascara FR, NCS IV Brook Cosby JR, NCS IV Casey Matthies FR, NCS IV Brook Hartzell JR 5. MORRO BAY 16 24 26 40 42 (59) (84) = 148 SS IV Brittany App SO, SS IV Tina Gedney SO, SS IV Siobahn Elster JR, SS IV Katy Yurcheshen JR, SS IV Sonja Willis SO, SS IV Heather Messenger SR, SS IV Sophia Rupp JR 6. FLINTRIDGE SH 3 23 32 38 52 (95) (98) = 148 SS IV Melissa MacPherson SO, SS IV Dana Bridges SO, SS IV Francie McCoppin SO, SS IV Waleska Valle SR, SS IV Kristen Sciarra SO, SS IV Catherine Sanbourin FR, SS IV Kristi Gibbs SR 7. ORANGE LUTHERAN 18 21 29 30 58 (73) (81) = 156 SS IV Kristin Groncy SO, SS IV Katie Peters SO, SS IV Meg Ferrell SR, SS IV Laurie Juranek SR, SS IV Rebecca McIntosh FR, SS IV Maryjo de Jesus JR, SS IV Judy Olmos JR 8. BISHOP'S LJ 6 39 44 53 71 (96) (97) = 213 SDS IV Marissa Hurwitz JR, SDS IV Katherine Zabloudil SR, SDS IV Mary-Beth Muchmore JR, SDS IV Stephanie Pettigrew JR, SDS IV Gabe Popoff SR, SDS IV Lindsay Gordon SR, SDS IV Nichola Lowry SR 9. SARATOGA 14 33 49 63 74 (82) (85) = 233 CCS IV Maggie Ricketts JR, CCS IV Mandy Kemp FR, CCS IV Stacey Hall JR, CCS IV Stephanie Sun SO, CCS IV Laura Pahler SR, CCS IV Dora Cheng JR, CCS IV Louise Tero JR 10. LAGUNA BEACH 15 45 62 64 67 (70) (77) = 253 SS IV Kelly Rhoades SO, SS IV Tara O'Connell SR, SS IV Meredith Olney JR, SS IV Alexa Kielty SR, SS IV Vanessa Gade FR, SS IV Katy Killackey JR, SS IV Katlin Evans SO 11. TAFT 12 51 56 65 80 (89)(102) = 264 CS IV Tracy Bowling SO, CS IV Niki Salcido SO, CS IV Jessica Hackler FR, CS IV Laura Bryan FR, CS IV Claudia Topete' SR, CS IV Peggy Huddleston SO, CS IV Monica Rodrigues FR 12. DIXON 41 47 54 75 76 (90) (99) = 293 SJS IV Liz Spurlock SR, SJS IV Julie Gilde SO, SJS IV Claudia Bruins SR, SJS IV Katherine Roth FR, SJS IV Stephanie Tobin SR, SJS IV Nicole Haney SO, SJS IV Liz Browning SR 13. BRET HARTE 57 60 61 72 79 (86)(100) = 329 SJS IV Joanne Dunckel FR, SJS IV Nicole Warring FR, SJS IV Aimee Lowry JR, SJS IV Adriana McNurlin FR, SJS IV Calaveras Cunningham SR, SJS IV Francisca Cizmich SR, SJS IV Jamie Davey FR 14. MCFARLAND 17 31 87 91 103 (104)(107) = 329 CS IV Cristina Sanchez SO, CS IV Tanya Gonzalez SO, CS IV Laura Leal JR, CS IV Debbie Renteria SO, CS IV Cynthia Sanchez FR, CS IV Iris Silva FR, CS IV Juanita Robles JR 15. HALF MOON BAY 9 66 68 92 108 (109) = 343 CCS IV Shauna O'Leary SR, CCS IV Kim O'Brien JR, CCS IV Anna Schecter FR, CCS IV Claire Abe FR, CCS IV Julie Stefan FR, CCS IV Jennifer Tuff SO 16. CORONODO 7 83 94 105 106 (110)(111) = 395 SDS IV Jessica Lunt JR, SDS IV Kirsten Neil SO, SDS IV Jasmine Watts SO, SDS IV Beth Cole JR, SDS IV Toni Barraza FR, SDS IV Brigid Ryan SO, SDS IV Nicole Caruer SO

Girls Team Combined (By Time)

------------------------------------------------------------------------------- GIRL'S DIVISION IV SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. CENTRAL VALLEY 5 8 13 19 27 (50) (93) = 72 NS IV Christina Peacock SR, NS IV Claire Hunter SO, NS IV Kara Hunn SO, NS IV Carie Irwin SR, NS IV Barbara Stoizoff JR, NS IV Hillery Gemmill SO, NS IV Lori Kluck SO 2. MIRAMONTE 1 4 11 34 35 (43) (55) = 85 NCS IV Kristen Schreiber SR, NCS IV Lindsey Bergren FR, NCS IV Kirsti Miller FR, NCS IV Misha Sivia SR, NCS IV Eve Phillips SR, NCS IV Amy Rice SO, NCS IV Ashley Warpack SO 3. WEST VALLEY 2 20 25 37 48 (69) (78) = 132 NS IV Jenny Spoon SR, NS IV Stacy Haffner JR, NS IV Hilaree Haston FR, NS IV Karen Baldwin JR, NS IV Sarah Ducios FR, NS IV Lindsay Johnson SR, NS IV Shanna Durand JR 4. BRANSON 10 22 28 36 46 (88)(101) = 142 NCS IV Kim Reynolds SR, NCS IV Julie Reynolds FR, NCS IV Jenny Eckert SR, NCS IV Louani Bascara FR, NCS IV Brook Cosby JR, NCS IV Casey Matthies FR, NCS IV Brook Hartzell JR 5. MORRO BAY 16 24 26 40 42 (59) (84) = 148 SS IV Brittany App SO, SS IV Tina Gedney SO, SS IV Siobahn Elster JR, SS IV Katy Yurcheshen JR, SS IV Sonja Willis SO, SS IV Heather Messenger SR, SS IV Sophia Rupp JR 6. FLINTRIDGE SH 3 23 32 38 52 (95) (98) = 148 SS IV Melissa MacPherson SO, SS IV Dana Bridges SO, SS IV Francie McCoppin SO, SS IV Waleska Valle SR, SS IV Kristen Sciarra SO, SS IV Catherine Sanbourin FR, SS IV Kristi Gibbs SR 7. ORANGE LUTHERAN 18 21 29 30 58 (73) (81) = 156 SS IV Kristin Groncy SO, SS IV Katie Peters SO, SS IV Meg Ferrell SR, SS IV Laurie Juranek SR, SS IV Rebecca McIntosh FR, SS IV Maryjo de Jesus JR, SS IV Judy Olmos JR 8. BISHOP'S LJ 6 39 44 53 71 (96) (97) = 213 SDS IV Marissa Hurwitz JR, SDS IV Katherine Zabloudil SR, SDS IV Mary-Beth Muchmore JR, SDS IV Stephanie Pettigrew JR, SDS IV Gabe Popoff SR, SDS IV Lindsay Gordon SR, SDS IV Nichola Lowry SR 9. SARATOGA 14 33 49 63 74 (82) (85) = 233 CCS IV Maggie Ricketts JR, CCS IV Mandy Kemp FR, CCS IV Stacey Hall JR, CCS IV Stephanie Sun SO, CCS IV Laura Pahler SR, CCS IV Dora Cheng JR, CCS IV Louise Tero JR 10. LAGUNA BEACH 15 45 62 64 67 (70) (77) = 253 SS IV Kelly Rhoades SO, SS IV Tara O'Connell SR, SS IV Meredith Olney JR, SS IV Alexa Kielty SR, SS IV Vanessa Gade FR, SS IV Katy Killackey JR, SS IV Katlin Evans SO 11. TAFT 12 51 56 65 80 (89)(102) = 264 CS IV Tracy Bowling SO, CS IV Niki Salcido SO, CS IV Jessica Hackler FR, CS IV Laura Bryan FR, CS IV Claudia Topete' SR, CS IV Peggy Huddleston SO, CS IV Monica Rodrigues FR 12. DIXON 41 47 54 75 76 (90) (99) = 293 SJS IV Liz Spurlock SR, SJS IV Julie Gilde SO, SJS IV Claudia Bruins SR, SJS IV Katherine Roth FR, SJS IV Stephanie Tobin SR, SJS IV Nicole Haney SO, SJS IV Liz Browning SR 13. BRET HARTE 57 60 61 72 79 (86)(100) = 329 SJS IV Joanne Dunckel FR, SJS IV Nicole Warring FR, SJS IV Aimee Lowry JR, SJS IV Adriana McNurlin FR, SJS IV Calaveras Cunningham SR, SJS IV Francisca Cizmich SR, SJS IV Jamie Davey FR 14. MCFARLAND 17 31 87 91 103 (104)(107) = 329 CS IV Cristina Sanchez SO, CS IV Tanya Gonzalez SO, CS IV Laura Leal JR, CS IV Debbie Renteria SO, CS IV Cynthia Sanchez FR, CS IV Iris Silva FR, CS IV Juanita Robles JR 15. HALF MOON BAY 9 66 68 92 108 (109) = 343 CCS IV Shauna O'Leary SR, CCS IV Kim O'Brien JR, CCS IV Anna Schecter FR, CCS IV Claire Abe FR, CCS IV Julie Stefan FR, CCS IV Jennifer Tuff SO 16. CORONODO 7 83 94 105 106 (110)(111) = 395 SDS IV Jessica Lunt JR, SDS IV Kirsten Neil SO, SDS IV Jasmine Watts SO, SDS IV Beth Cole JR, SDS IV Toni Barraza FR, SDS IV Brigid Ryan SO, SDS IV Nicole Caruer SO  CALIFORNIA INTERSCHOLASTIC FEDERATION/TOYOTA  CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS  DIVISION________________ November 26, 1994 Woodward Park 3.1 Mile Course Fresno, CA Weather: Cold-Wet **********Computer Results by Robert Rush-Sports Consultant*(415) 595-3619***** ------------------------------------------------------------------------------- COMBINED DIV. I-IV GIRL'S UNOFFICIAL TEAM SCORES ------------------------------------------------------------------------------- 1. CLAYTON VALLEY 18:23 18:55 19:18 19:41 20:25 (20:43) = 96:42 NCS III Heather Wallace JR, NCS III Deborah Osteen SO, NCS III Kelly Howisey SO, NCS III Louise Indrisie FR, NCS III Jennifer Osteen JR, NCS III Sarah Frieberg JR 2. PENINSULA PV 18:37 19:08 19:34 19:35 20:03 (20:17) (20:32) = 96:57 SS I Molly Mehlberg SR, SS I Jamille Clairborne JR, SS I Anna Behrens JR, SS I Sarah McCafferty JR, SS I Mary Blake SR, SS I Liz Minami JR, SS I Sonoko Miyazaki SR 3. TEMESCAL CANYON 18:26 18:47 18:58 20:07 20:46 (21:27) (23:21) = 97:04 SS III Shelby Horgan SO, SS III Ellen Muench SR, SS III Sunny Shaffer SO, SS III Sarah Haradon SO, SS III Kelly Allen JR, SS III Vanessa Brenton SR, SS III Brook Carnagey SO 4. THOUSAND OAKS 18:29 19:10 19:28 19:48 20:12 (20:21) (20:43) = 97:07 SS I Kim Mortensen JR, SS I Tara Marsden JR, SS I Bridget Roy SR, SS I Alison Feinstein JR, SS I Katie Scherrei JR, SS I Tamara Savage SO, SS I Erin Sorenson FR 5. IRVINE 18:19 19:25 19:45 20:01 20:34 (20:54) (21:19) = 98:04 SS I Jessica Corbin JR, SS I Anna-Kaisa Niemi SR, SS I Erin Livermore JR, SS I Stacey McMullen SO, SS I Tanya Lyon SR, SS I Christina Meyer SO, SS I Rachel Newhouse JR 6. TORREY PINES 18:41 19:34 19:58 20:01 20:28 (21:03) (21:28) = 98:42 SDS II Devon Straitiff JR, SDS II Sandi Rabie SR, SDS II Carrie Hemerick SR, SDS II Danielle Valentino FR, SDS II Jaclin Nolan FR, SDS II Erin Burke JR, SDS II Bethany Bogart FR 7. EL MODENA 19:18 19:21 19:35 20:03 20:32 (20:37) (21:14) = 98:49 SS III Jessica Dahlberg FR, SS III Tara Whitfield SR, SS III Katie Kennedy SO, SS III Leslie Burton FR, SS III Kim Lacher FR, SS III Kaylee Whitfield JR, SS III Karen Booth FR 8. NORDHOFF 18:07 19:47 20:08 20:20 20:41 (21:37) (22:00) = 99:03 SS III Elaine Canchola FR, SS III Terrah Chapin SO, SS III Kendra Greene SO, SS III Yadira Ramirez SO, SS III Beth Zacher JR, SS III Chryssi Gonzales SO, SS III Jana Ogden JR 9. VISTA 19:21 19:46 19:54 20:00 20:04 (20:33) (20:33) = 99:05 SDS I Sonia Rodriquez JR, SDS I Devon Lasiter-Thurber SO, SDS I Fatima El Farrah JR, SDS I Noelle Magana SO, SDS I Natalie Forsyth FR, SDS I Angela Shea SR, SDS I Erika Batiz SO 10. YUCAIPA 18:59 19:45 19:50 20:13 20:20 (20:50) (21:35) = 99:07 SS II Mindy Brown JR, SS II Kim Welsh FR, SS II Vickie Whitside FR, SS II Kristi Bauer SR, SS II Christin Ray SO, SS II Hillary Carlson JR, SS II Serena Meyer JR 11. BUCHANAN 19:25 19:43 19:51 20:03 20:12 (20:32) (20:38) = 99:14 CS II Rachel Bauer FR, CS II Corrine Atkins SO, CS II Tiffany Heilbut FR, CS II Lisa Ford SO, CS II Shelly Syvertsen SR, CS II Heather Ryan JR, CS II Jocelyn Keller SO 12. EDISON HB 19:21 19:50 19:52 19:58 20:18 (20:48) (20:49) = 99:19 SS II Elyse Homberger SR, SS II Kelly Burnett FR, SS II Jennifer Formosa SR, SS II Jeannie Formosa SR, SS II Jennifer Crobbe SO, SS II Keri Wright SR, SS II Kellee Pangborn SO 13. AGOURA 18:12 19:47 19:58 20:08 21:30 (21:39) (22:34) = 99:35 SS II Amy Skieresz SR, SS II Jessica Lepisto SO, SS II Meredith Hellman SO, SS II Vickie Greene SR, SS II Catrina Carruth JR, SS II Sarah Chulack SO, SS II Julie Hwang SR 14. DEL ORO 19:22 19:35 19:53 20:36 20:50 (20:59) (21:24) = 100:16 SJS II Sara Pope SR, SJS II Lisa Starkey SO, SJS II Allison Milhollen FR, SJS II Talia Starkey SR, SJS II Susanne Andreotti SO, SJS II Kelly Jibson JR, SJS II Karen Coats SO 15. CARONDELET 18:46 19:30 20:31 20:38 20:59 (21:17) (21:21) = 100:24 NCS I Kristen Gordon SO, NCS I Katie Owen SR, NCS I Megan Goddard SR, NCS I Colleen Fitzpatrick SR, NCS I Elissa Chatigny SR, NCS I Cerene Hanika JR, NCS I Ginaea Carrillo SO 16. MADERA 19:15 19:27 20:01 20:50 21:02 (22:40) (22:54) = 100:35 CS I Stefanie McCarty SO, CS I Rosalinda Castaneda SR, CS I Diana Estrada SR, CS I Andrea Coronado SR, CS I Patty Sanchez JR, CS I Janet Anderson SO, CS I Siprina Reyes SO 17. CLOVIS WEST 19:10 19:14 20:14 20:53 21:05 (22:44) (22:53) = 100:36 CS I Emili Lawson SO, CS I Marci Lawson SR, CS I Jaynee Daneil SR, CS I Bonnie O'Clair SR, CS I Andrea Cordova JR, CS I Michelle Murphy JR, CS I Kari Hayden FR 18. EL TORO 19:39 20:06 20:08 20:19 20:25 (20:57) (21:30) = 100:37 SS I Stacy Roberson JR, SS I Carol Burns SR, SS I Adrianna Valle FR, SS I Jenny Davis JR, SS I Stefanie Lefevre JR, SS I Inge Mikkelsen SR, SS I Angela Nelson SR 19. POWAY 19:18 19:34 20:15 20:56 21:02 (22:14) (22:32) = 101:05 SDS I Jessica Pound SO, SDS I Ann Koscki SO, SDS I Lisa Vasek SO, SDS I Kasey Shemwell FR, SDS I Hollie Babione FR, SDS I Kristin Schaitel SO, SDS I Kim Fischer SO 20. BISHOP AMAT 19:05 19:26 20:26 20:40 21:29 (21:46) (22:38) = 101:06 SS II Mallinalli Martinez JR, SS II Belen Ferree FR, SS II Danica Macias SR, SS II Diana Ferree JR, SS II Jennifer Jaucian JR, SS II Mary Ascencio FR, SS II Jennifer Miranda SR 21. MISSION SAN JOSE 18:19 18:38 20:36 20:57 22:49 (23:20) (25:58) = 101:19 NCS II Elissa Riedy SR, NCS II Lori Riedy SR, NCS II Betsy Stevens SO, NCS II Jennifer Knowlden SO, NCS II Michelle Chan FR, NCS II Alicia Rutledge SR, NCS II Monica Torrez FR 22. MIRAMONTE 19:11 19:34 20:18 21:15 21:17 (21:27) (21:52) = 101:35 NCS IV Kristen Schreiber SR, NCS IV Lindsey Bergren FR, NCS IV Kirsti Miller FR, NCS IV Misha Sivia SR, NCS IV Eve Phillips SR, NCS IV Amy Rice SO, NCS IV Ashley Warpack SO 23. FOOTHILL SA 19:35 20:05 20:32 20:41 20:47 (20:58) (21:17) = 101:40 SS III Anabay Sullivan FR, SS III Jenni Bair FR, SS III Sabrina Caplis SR, SS III Nici Desmond SO, SS III Gina De Fazio JR, SS III Greta Martinez SO, SS III Janine Corwin SR 24. ST. IGNATIUS 19:05 19:59 20:20 20:37 21:42 (22:35) (23:22) = 101:43 CCS III Laura Sandoval JR, CCS III Shana Driscoll JR, CCS III Marielle Schlueter SO, CCS III Eileen Grove SO, CCS III Stephanie Libien SO, CCS III Danielle Dekker JR, CCS III Jen Stecher SR 25. CENTRAL VALLEY 19:43 20:02 20:26 20:41 21:00 (21:44) (23:23) = 101:52 NS IV Christina Peacock SR, NS IV Claire Hunter SO, NS IV Kara Hunn SO, NS IV Carie Irwin SR, NS IV Barbara Stoizoff JR, NS IV Hillery Gemmill SO, NS IV Lori Kluck SO 26. LOWELL 19:50 19:52 20:22 20:51 21:02 (22:09) (23:48) = 101:57 SFS I Susan Chou SO, SFS I Jennifer Akana FR, SFS I Oasii Lucero JR, SFS I Valerie Moorhead SR, SFS II Melinda Huang SO, SFS I Ying Hua SO, SFS I Allison Fong SO 27. NORTHGATE 18:22 20:27 21:01 21:02 21:19 (21:26) (21:48) = 102:11 NCS III Alison Lambert SR, NCS III Lisa Kow JR, NCS III Ally Wolfe SO, NCS III Lisa Pierce SO, NCS III Cynthia Krieger SO, NCS III Megan Lathrop SO, NCS III Brooke Wheeland FR 28. LELAND 18:34 20:20 20:25 21:23 21:33 (22:24) (22:38) = 102:15 CCS II Emily Allison JR, CCS II Kathy Sheldon SO, CCS II Meghan Scott JR, CCS II Ranvir Sekhon SO, CCS II Caroline Knapp JR, CCS II Debbie Rogers SO, CCS II Minji Wong FR 29. SILVER CREEK 18:43 19:42 20:13 21:24 22:49 (23:28) (23:53) = 102:51 CCS I Deborah Bleisch JR, CCS I Laneisha McPherson JR, CCS I Sheryl Medina SR, CCS I Rita Olague SR, CCS I Cathy Catalon SR, CCS I Vutlanak Nang FR, CCS I Quiana Knight SR 30. REEDLEY 19:18 20:42 20:50 21:04 21:16 (22:37) (22:46) = 103:10 CS II Annabel Ortiz JR, CS II Angela Ruiz SO, CS II Gelina Hall SR, CS II Irene Wright SO, CS II Yebel Rodriquez SO, CS II Bea Trevino SR, CS II Lupe Ceja SR 31. EL CAPITAN 19:54 20:22 20:35 20:45 21:52 (22:02) (22:24) = 103:28 SDS II Larissa Gregerson JR, SDS II Jennifer Card SR, SDS II Kristi Jenkins JR, SDS II Carrie Vickery SR, SDS II Sarah Jagers SR, SDS II Stephanie Kindreich SO, SDS II Tiffany Fay FR 32. WEST VALLEY 19:21 20:42 20:51 21:21 21:39 (22:22) (22:42) = 103:54 NS IV Jenny Spoon SR, NS IV Stacy Haffner JR, NS IV Hilaree Haston FR, NS IV Karen Baldwin JR, NS IV Sarah Ducios FR, NS IV Lindsay Johnson SR, NS IV Shanna Durand JR 33. BEYER 19:36 19:49 21:15 21:40 22:00 (22:04) (22:17) = 104:20 SJS I Saleema Fazal JR, SJS I Laura Bracht SR, SJS I Jessica Yonan FR, SJS I Shannon Nelson SO, SJS I Miriam Yonan FR, SJS I Marie Phipps JR, SJS I Allison Flaim SO 34. RAMONA 19:01 20:34 21:03 21:33 22:14 (22:31) (23:11) = 104:25 SDS III Veronica Clark SO, SDS III Erin Kilian JR, SDS III Sarah Shepard FR, SDS III Marcy Phillips SR, SDS III Jennifer Roane FR, SDS III Nicole Tarbel SO, SDS III Allison Cebe SR 35. SKYLINE 19:51 19:53 20:18 21:51 22:41 (23:03) (24:14) = 104:34 OS I Anne Marie Franco JR, OS I Aster Tesfai JR, OS I Christina Zheng JR, OS I Stephanie Garcia FR, OS I Meli Lieras FR, OS I Anjanette Scott JR, OS I Mary Patterson SO 36. FLINTRIDGE SH 19:26 20:49 21:14 21:21 21:49 (23:29) (23:33) = 104:39 SS IV Melissa MacPherson SO, SS IV Dana Bridges SO, SS IV Francie McCoppin SO, SS IV Waleska Valle SR, SS IV Kristen Sciarra SO, SS IV Catherine Sanbourin FR, SS IV Kristi Gibbs SR 37. PALISADES 20:25 20:31 20:41 21:09 21:57 (22:39) (22:45) = 104:43 LAS II Diana Epstein SO, LAS II Genevieve Cruise FR, LAS II Kara Barnard JR, LAS II Aja Stanman SO, LAS II Christine Davis SO, LAS II Liz Fejes JR, LAS II Sophia Hajeri FR 38. U SAN DIEGO 19:33 20:44 21:11 21:38 21:43 (21:48) (22:08) = 104:49 SDS III Vanessa Hanley SR, SDS III Erin Shea SO, SDS III Kristen Epperson SO, SDS III Ronya Shatila FR, SDS III Autum Patton SO, SDS III Stephanie Fisher SO, SDS III Amy Morrison JR 39. BRANSON 20:12 20:47 21:02 21:20 21:30 (23:13) (24:00) = 104:51 NCS IV Kim Reynolds SR, NCS IV Julie Reynolds FR, NCS IV Jenny Eckert SR, NCS IV Louani Bascara FR, NCS IV Brook Cosby JR, NCS IV Casey Matthies FR, NCS IV Brook Hartzell JR 40. SONORA 19:11 21:03 21:22 21:40 21:45 (22:02) (22:58) = 105:01 SJS III Maggie Hurst SR, SJS III Ellen Sullivan SR, SJS III Jenifer Emanual JR, SJS III Soquani Wilde SR, SJS III Alitia Danciu SR, SJS III Sara Morse SR, SJS III Jamil VonEpps SR 41. MORRO BAY 20:34 20:50 20:55 21:25 21:27 (21:57) (23:01) = 105:11 SS IV Brittany App SO, SS IV Tina Gedney SO, SS IV Siobahn Elster JR, SS IV Katy Yurcheshen JR, SS IV Sonja Willis SO, SS IV Heather Messenger SR, SS IV Sophia Rupp JR 42. ORANGE LUTHERAN 20:40 20:47 21:06 21:07 21:56 (22:31) (22:54) = 105:36 SS IV Kristin Groncy SO, SS IV Katie Peters SO, SS IV Meg Ferrell SR, SS IV Laurie Juranek SR, SS IV Rebecca McIntosh FR, SS IV Maryjo de Jesus JR, SS IV Judy Olmos JR 43. RIO AMERICANO 20:40 20:49 21:06 21:34 22:24 (22:55) (23:58) = 106:33 SJS III Megan Farrell SR, SJS III Alexis Oakland FR, SJS III Heather McGill SO, SJS III Sarah White SR, SJS III Sarah Schaller FR, SJS III Meryl Marr FR, SJS III Laura Kaspick FR 44. BISHOP'S LJ 19:49 21:22 21:28 21:50 22:27 (23:32) (23:33) = 106:56 SDS IV Marissa Hurwitz JR, SDS IV Katherine Zabloudil SR, SDS IV Mary-Beth Muchmore JR, SDS IV Stephanie Pettigrew JR, SDS IV Gabe Popoff SR, SDS IV Lindsay Gordon SR, SDS IV Nichola Lowry SR 45. DEL CAMPO 21:07 21:11 21:29 21:31 21:40 (22:55) (23:37) = 106:58 SJS I Tonya Andrews SR, SJS I Leslie Nielson SR, SJS I Megan Stone SO, SJS I Crystal Silva SO, SJS I Sarah Ross FR, SJS I Michelle McClure SR, SJS I Angela Borin SO 46. SANTA TERESA 19:59 20:43 21:35 21:55 23:11 (23:41) (23:50) = 107:23 CCS I Vi Tran SR, CCS I Annette Holmquist SO, CCS I Sabrina Gunion SO, CCS I Gina Schauerte SO, CCS I Laraine McPherson FR, CCS I Rebecca Horrell SO, CCS I Vicki Marquez JR 47. LOGAN 19:51 20:42 22:02 22:12 22:42 (23:03) (23:40) = 107:29 NCS I Senhit Dirar SO, NCS I Jennifer Bridgeman SO, NCS I Danielle Price FR, NCS I Tyra Hughes JR, NCS I Sky Baumbach FR, NCS I Karen Wetzell SO, NCS I Amanda Garbe SO 48. NORTH MONTEREY 20:56 20:57 21:04 22:16 22:37 (23:05) (24:25) = 107:50 CCS II Bethany Cox SR, CCS II Brianna Denley SO, CCS II Tracy McKinney SO, CCS II Jessica Blount SR, CCS II Heidi Jones SR, CCS II Jen Polockow SO, CCS II Leslie Jensen JR 49. SARATOGA 20:28 21:15 21:43 22:05 22:36 (22:55) (23:08) = 108:07 CCS IV Maggie Ricketts JR, CCS IV Mandy Kemp FR, CCS IV Stacey Hall JR, CCS IV Stephanie Sun SO, CCS IV Laura Pahler SR, CCS IV Dora Cheng JR, CCS IV Louise Tero JR 50. ANDERSON 19:53 20:54 21:24 22:45 23:15 = 108:11 NS III Louann Vitellaro SO, NS III Candi Andrews FR, NS III Stacy Peterson FR, NS III Traci Benoit SR, NS III Joni Gutierrez SR 51. LAGUNA BEACH 20:28 21:29 22:00 22:05 22:12 (22:24) (22:39) = 108:14 SS IV Kelly Rhoades SO, SS IV Tara O'Connell SR, SS IV Meredith Olney JR, SS IV Alexa Kielty SR, SS IV Vanessa Gade FR, SS IV Katy Killackey JR, SS IV Katlin Evans SO 52. NAPA 20:36 21:04 21:17 21:55 23:26 (23:35) (23:48) = 108:18 SJS II Darci Lewis SR, SJS II Kelly Hughes SR, SJS II Keira Kirby SR, SJS II Katie Fontana JR, SJS II Char Ariansen JR, SJS II Yuko Hiyori FR, SJS II Wendy Luce FR 53. ST. FRANCIS MV 21:00 21:00 21:09 22:39 22:40 (23:13) (23:23) = 108:28 CCS III Carla Swiryn FR, CCS III Paige Teuscher JR, CCS III Christine Morris SO, CCS III Catherine Hinsdale SR, CCS III Neda Farzan JR, CCS III Genny Galvez SR, CCS III Alison Burzio JR 54. CASTRO VALLEY 19:41 21:28 22:05 22:15 23:08 (23:10) (23:21) = 108:37 NCS II Jennifer Ewing SO, NCS II Micheline Wong SR, NCS II Jamie McHugh JR, NCS II Simone Shin SR, NCS II Val Lim SO, NCS II Michelle Marques SO, NCS II Maryann Bingham SR 55. TAFT 20:21 21:47 21:53 22:09 22:51 (23:14) (24:02) = 109:01 CS IV Tracy Bowling SO, CS IV Niki Salcido SO, CS IV Jessica Hackler FR, CS IV Laura Bryan FR, CS IV Claudia Topete' SR, CS IV Peggy Huddleston SO, CS IV Monica Rodrigues FR 56. TAFT WH 20:51 21:00 22:09 22:13 22:59 (23:36) (24:35) = 109:12 LAS I Sadaf Sehati JR, LAS I Michele Klein JR, LAS I Francis Santin FR, LAS I Jill Fairchild SO, LAS I Sandra Monge JR, LAS I Cristina Acosta JR, LAS I Diana Monge SR 57. DIXON 21:26 21:34 21:51 22:37 22:38 (23:14) (23:48) = 110:06 SJS IV Liz Spurlock SR, SJS IV Julie Gilde SO, SJS IV Claudia Bruins SR, SJS IV Katherine Roth FR, SJS IV Stephanie Tobin SR, SJS IV Nicole Haney SO, SJS IV Liz Browning SR 58. PLEASANT VALLEY 20:37 22:09 22:27 22:29 22:39 (22:56) (24:08) = 110:21 NS II Amy Hallbauer SR, NS II Becca Mendon JR, NS II Eiren McGuire SO, NS II Danica Herman SO, NS II Katie Crabb JR, NS II Teresa Bogart JR, NS II Marissa Nelson JR 59. BRET HARTE 21:55 21:58 22:00 22:29 22:50 (23:10) (23:55) = 111:12 SJS IV Joanne Dunckel FR, SJS IV Nicole Warring FR, SJS IV Aimee Lowry JR, SJS IV Adriana McNurlin FR, SJS IV Calaveras Cunningham SR, SJS IV Francisca Cizmich SR, SJS IV Jamie Davey FR 60. YOSEMITE 21:31 22:27 22:31 22:40 22:44 (23:14) (23:37) = 111:53 CS III Keren Padilla JR, CS III Valerie Lawrence JR, CS III Vanessa Presho FR, CS III Jherysa Peterson SO, CS III Ashley Dahlem FR, CS III Kelly Swanson SR, CS III Bridget Carney JR 61. MCFARLAND 20:38 21:09 23:11 23:15 24:16 (24:21) (24:47) = 112:29 CS IV Cristina Sanchez SO, CS IV Tanya Gonzalez SO, CS IV Laura Leal JR, CS IV Debbie Renteria SO, CS IV Cynthia Sanchez FR, CS IV Iris Silva FR, CS IV Juanita Robles JR 62. HALF MOON BAY 20:08 22:11 22:20 23:16 24:49 (25:34) = 112:44 CCS IV Shauna O'Leary SR, CCS IV Kim O'Brien JR, CCS IV Anna Schecter FR, CCS IV Claire Abe FR, CCS IV Julie Stefan FR, CCS IV Jennifer Tuff SO 63. CORONODO 19:54 22:57 23:27 24:31 24:31 (25:44) (26:01) = 115:20 SDS IV Jessica Lunt JR, SDS IV Kirsten Neil SO, SDS IV Jasmine Watts SO, SDS IV Beth Cole JR, SDS IV Toni Barraza FR, SDS IV Brigid Ryan SO, SDS IV Nicole Caruer SO 64. CENTENNIAL-B 20:48 23:01 23:03 24:16 25:10 (25:52) = 116:18 CS III Kaylee Brittian SO, CS III Anita Hollingworth FR, CS III Keely McKinzie JR, CS III Holly Schmidt FR, CS III Tracie Fowler SO, CS III Julia Bedke SO