HOME US News States


CIF-Northern Section
Cross-Country Finals

Thursday, November 13, 2003 @ West Valley HS - 3 mi


 

Pleasant Valley teams sweep CIF titles!
PV claims narrow 4-point win over Enterprise on boys' side,
but really issues statement with lopsided win on girls' side!

Click to Dan Nelson Photo Album of North Section Finals

 

Northern Section Cross Country Championships
11/13/2003 @ West Valley High School


1 Martinez, Rudy 12 Shasta 15:45.03 1
2 Ogden, Nathan 12 Pleasant Valley 15:51.91 2
3 Pierce, Andrew 11 Etna 16:06.10
4 Carroll, Russell 11 Chico 16:13.58 3
5 Fairley, Jordan 11 West Valley 16:16.12 4
6 Fritzke, Austin 10 Mt. Shasta 16:16.83 5
7 Malain, Eric 9 Enterprise 16:17.08 6
8 Webster, Eric 12 Enterprise 16:25.87 7
9 Teesdale, Tyson 10 Foothill 16:26.86 8
10 Edsall, Robert 11 Central Valley 16:31.13 9
11 Joyce, Scott 11 Modoc 16:37.90
12 Brown, Andy 11 Anderson 16:41.19
13 Matz, Ryan 11 Pleasant Valley 16:41.89 10
14 McIntyre, Mitch 12 Central Valley 16:42.23 11
15 Short, David 10 Shasta 16:43.75 12
16 Nelson, Brian 12 Sutter 16:49.17 13
17 Lloyd, Jeremiah 12 Foothill 16:51.43 14
18 Robertson, Brady 11 Las Plumas 16:54.36 15
19 Payton, Nicholas 10 Enterprise 16:57.07 16
20 Rosenhaus, Vladimir 11 Pleasant Valley 17:00.16 17
21 Crowl, Pat 11 West Valley 17:01.02 18
22 Plummer, Patrick 12 Pleasant Valley 17:02.44 19
23 Carrell, Robert 12 Paradise 17:05.15 20
24 Walsh, Cody 11 Las Plumas 17:06.05 21
25 Higginson, Cody 10 Corning 17:07.05 22
26 Cahill, Patrick 12 Trinity 17:11.00 23
27 Peterson, Casey 10 Enterprise 17:12.00 24
28 Rebol, Nathan 11 Red Bluff 17:16.00 25
29 Decottignies, William 12 Chico 17:20.00 26
30 Vranna, Luke 12 Enterprise 17:24.00 27
31 Bruhn, David 10 Pleasant Valley 17:26.00 28
32 Silva, Victor 12 Corning 17:27.00 29
33 Hodges, Richard 10 Enterprise 17:28.00 30
34 Adams, Jeremy 12 Foothill 17:30.00 31
35 Handa, Brent 9 Fall River 17:31.00
36 Hoisington, Brandon 11 Yreka 17:32.00 32
37 Bingo, Gabe 11 Enterprise 17:34.00 33
38 Varela, Daniel 10 Hamilton City 17:36.00
39 Sojka, Matthew 10 Mt. Shasta 17:38.00 34
40 Rodriguez, Juan 11 Corning 17:39.00 35
41 Jacobs, Sean 10 Foothill 17:40.55 36
42 Nelson, Nick 12 Sutter 17:41.57 37
43 Guerrero, Aaron 11 Lassen 17:44.54 38
44 Miller, Sam 11 Chico 17:45.01 39
45 Guess, Denver 9 Lassen 17:45.72 40
46 Todd, Chris 12 Chico 17:48.00 41
47 Merritt, Matthew 12 Durham 17:49.00 42
48 Thompson, Nathan 12 Pleasant Valley 17:51.00 43
49 Bowman, Tyler 9 Foothill 17:58.00 44
50 Taylor, Rob 12 Red Bluff 18:01.00 45
51 Gray, Matt 11 Biggs 18:02.00
52 Moyer, Phillip 12 Central Valley 18:03.00 46
53 Larson, Brandon 12 Lassen 18:03.00 47
54 Hodges, Derek 11 Sutter 18:04.00 48
55 Beatrici, Jon 12 Shasta 18:05.00 49
56 Thorkelson, Grant 12 West Valley 18:06.00 50
57 Johnson, Josh 11 Anderson 18:09.00
58 Sutherland, James 11 Shasta 18:13.00 51
59 Davis, Clint 11 Corning 18:14.00 52
60 Pingree, Steven 11 Foothill 18:14.00 53
61 Baker, Matt 10 West Valley 18:16.00 54
62 Alaways, Tyrel 12 Pleasant Valley 18:17.00 55
63 Minor, Kelly 11 Shasta 18:24.00 56
64 Rystrom, Peter 11 Pleasant Valley 18:26.00
65 Wilhite, Justin 11 Red Bluff 18:27.00 57
66 Taylor, Andrew 11 Shasta 18:27.00 58
67 Roach-Carr, Dylan 12 Foothill 18:29.00 59
68 Juergens, Brandon 12 Central Valley 18:31.00 60
69 Dame, Josh 11 West Valley 18:32.00 61
70 Brent-Chase, Stephen 11 Central Valley 18:34.00 62
71 Milne, Andrew 10 Redding Advent. 18:35.00 63
72 Ditzler, Grant 9 Enterprise 18:38.00
73 Carter, Ely 11 Redding Advent. 18:40.00 64
74 Morgan, Trevor 12 Durham 18:43.00 65
75 Lawrence, Leighton 11 Enterprise 18:47.00
76 Carrithers, Ryan 11 Modoc 18:47.00
77 Rodriques, Ben 11 Yreka 18:49.00 66
78 Leal, David 11 Yreka 18:50.00 67
79 Peters, Brice 10 Yreka 18:50.00 68
80 Haines, Chris 9 Sutter 18:52.00 69
81 Skousen, Daniel 11 Corning 18:54.00 70
82 DeBock, Jared 11 Pleasant Valley 18:55.00
83 Ford, Kevin 10 West Valley 18:56.00 71
84 Ghelfi, Ryan 9 Redding Advent. 18:58.00 72
85 Crowther, Adam 11 Lassen 18:59.00 73
86 Murphy, Daniel 10 Foothill 19:02.00
87 Perry, John 11 Pleasant Valley 19:04.00
88 Wooten, Daniel 12 Paradise 19:10.00 74
89 Murillo, Chris 10 Sutter 19:13.00 75
90 Ruelas, Erik 12 Corning 19:14.00 76
91 Harford, Casey 12 Chico 19:14.00 77
92 Fernandez, Soloman 9 Yreka 19:25.00 78
93 Pingatore, Justin 10 Durham 19:27.00 79
94 Crocker, Tom 11 Shasta 19:29.00 80
95 Cristescu, Raymond 11 Las Plumas 19:36.00 81
96 Turner, Bradley 12 Paradise 19:37.00 82
97 Glendrange, Phillip 9 Redding Advent. 19:37.00 83
98 Baldi, Michael 12 Mt. Shasta 19:48.00 84
99 Cadigan, John 10 Central Valley 19:49.00 85
100 Zwald, Greg 12 Chico 19:51.00 86
101 Newton, Jeremiah 9 Burney 19:52.00 87
102 Jones, Ken 12 Yreka 19:52.00 88
103 Hodges, Shane Sutter 19:56.00 89
104 Wade, Jesse 11 Foothill 19:57.00
105 Kaye, Ty 12 Durham 19:57.00 90
106 Marandino, Lenny 11 Shasta 19:57.00
107 Early, Alexander 12 Durham 20:04.00 91
108 Eng, Sineth 10 Yreka 20:06.00 92
109 Garcia, Samuel 11 Colusa 20:12.00
110 Harrington, Richard 12 Paradise 20:12.00 93
111 Schukraft, Jason 12 Durham 20:13.00 94
112 Castro, Juan 11 Lassen 20:13.00 95
113 Jimenez, Ernesto 12 Paradise 20:16.00 96
114 Chaffer-Adams, Robert 10 Lassen 20:17.00 97
115 Ross, Christian 12 Corning 20:24.00 98
116 Tuttle, Norman 11 Lassen 20:25.00 99
117 Moore, A.J. 12 Durham 20:26.00 100
118 Ferrell, Mike 12 Red Bluff 20:26.00 101
119 Savage, Cody 11 Sutter 20:29.00 102
120 Whittington, Billy 11 Chico 20:29.00 103
121 Allison, Cooper 9 Burney 20:30.00 104
122 Huckabay, Kris 11 Red Bluff 20:32.00 105
123 Boyer, Garrett 11 Burney 20:34.00 106
124 Yinigling, David 11 Trinity 20:35.00 107
125 Momi, Amandeep 10 Sutter 20:36.00
126 Adams, Eric 10 Foothill 20:37.00
127 McLendon, Matt 12 Chico 20:44.00
128 Setrada, Kraig 12 Enterprise 20:56.00
129 Parker, Collin 11 Mt. Shasta 21:00.00 108
130 Lundberg, Joel 12 Sutter 21:03.00
131 Dawson, Will 12 Chico 21:07.00
132 Valdivia, Isaac 10 Burney 21:10.00 109
133 Valenzuela, Kevin 10 Mt. Shasta 21:14.00 110
134 Golles, Jonathan 11 Redding Advent. 21:14.00 111
135 Brubaker, Garth 11 West Valley 21:15.00 112
136 Valenzeula, Nick 12 Trinity 21:26.00 113
137 Russell, Cory 11 Las Plumas 21:28.00 114
138 Stonecypher, Kacy 12 Butte Valley 21:37.00
139 Tiedgen, David 10 Central Valley 21:40.00 115
140 Diaz, Manuel 10 Hamilton City 21:50.00
141 Grove, Andrew 12 Las Plumas 21:50.00 116
142 Hanley, Matthew 11 Central Valley 21:51.00
143 Hill, Everett 12 Lassen 21:57.00
144 Traverso, Daniel 11 Chico 21:58.00
145 McKenzie, Troy 11 Sutter 21:59.00
146 Main, Mark 11 Modoc 22:00.00
147 Harper, Nick 12 Trinity 22:07.00 117
148 Johnson, Zachary 11 Red Bluff 22:19.00 118
149 Andres, Eli 12 Paradise 22:33.00 119
150 Holmes, Andrew 10 Redding Advent. 22:37.00 120
151 Klein, Justin 9 Burney 22:37.00 121
152 Shumaker, Michael 11 Burney 22:44.00 122
153 Brookins, Jesse 11 Trinity 22:45.00 123
154 Hinton, Evan 11 Red Bluff 22:48.00 124
155 Wills, Travis 11 Trinity 22:49.00 125
156 Wells, Danny 11 Trinity 22:52.00 126
157 Leahy, Sean 9 Mt. Shasta 22:57.00 127
158 Tiedgen, Sean 12 Central Valley 23:01.00
159 Widmer, Timothy 10 Redding Advent. 23:07.00 128
160 Pierce, Andrew 11 Las Plumas 23:39.00 129
161 Skaggs, Aaron 11 Chico 23:50.00
162 Wells, Andy 11 Red Bluff 24:58.00
163 Landon, Micall 12 Central Valley 25:01.00
164 Snyder, Nathan 9 Mt. Shasta 25:52.00 130
165 Emory, Jace 11 Trinity 25:58.00
166 Miranda, Derek 12 Colusa 26:46.00
167 Nelson, Brady 10 Burney 27:46.00 131
168 Katz, Peter 10 Redding Advent. 28:46.00


Team Scores
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

1 Pleasant Valley 76 2 10 17 19 28 43 55
Total Time: 1:24:02.40
Average: 16:48.48
2 Enterprise 80 6 7 16 24 27 30 33
Total Time: 1:24:16.02
Average: 16:51.21
3 Foothill 133 8 14 31 36 44 53 59
Total Time: 1:26:26.84
Average: 17:17.37
4 Shasta 169 1 12 49 51 56 58 80
Total Time: 1:27:10.78
Average: 17:26.16
5 Chico 186 3 26 39 41 77 86 103
Total Time: 1:28:20.59
Average: 17:40.12
6 West Valley 187 4 18 50 54 61 71 112
Total Time: 1:28:11.14
Average: 17:38.23
7 Central Valley 188 9 11 46 60 62 85 115
Total Time: 1:28:21.36
Average: 17:40.28
8 Corning 208 22 29 35 52 70 76 98
Total Time: 1:29:21.05
Average: 17:52.21
9 Sutter 242 13 37 48 69 75 89 102
Total Time: 1:30:39.74
Average: 18:07.95
10 Lassen 293 38 40 47 73 95 97 99
Total Time: 1:32:45.26
Average: 18:33.06
11 Yreka 311 32 66 67 68 78 88 92
Total Time: 1:33:26.00
Average: 18:41.20
12 Red Bluff 333 25 45 57 101 105 118 124
Total Time: 1:34:42.00
Average: 18:56.40
13 Mt. Shasta 341 5 34 84 108 110 127 130
Total Time: 1:35:56.83
Average: 19:11.37
14 Las Plumas 347 15 21 81 114 116 129
Total Time: 1:36:54.41
Average: 19:22.89
15 Paradise 365 20 74 82 93 96 119
Total Time: 1:36:20.15
Average: 19:16.03
16 Durham 367 42 65 79 90 91 94 100
Total Time: 1:36:00.00
Average: 19:12.00
17 Redding Adventist Academy 393 63 64 72 83 111 120 128
Total Time: 1:37:04.00
Average: 19:24.80
18 Trinity 483 23 107 113 117 123 125 126
Total Time: 1:44:04.00
Average: 20:48.80
19 Burney 527 87 104 106 109 121 122 131
Total Time: 1:44:43.00
Average: 20:56.60
West Valley High School Hy-Tek's Meet Manager
Northern Section Cross Country Championships - 11/13/2003
West Valley High School
Last Completed Event



Event 3 Girls 3 Mile Run CC Varsity

1 Fritzke, Katie 9 Mt. Shasta 19:06.95 1
2 Robertson, Natalie 11 Foothill 19:18.62 2
3 Hodgkinson, Hannah 9 Pleasant Valley 19:21.18 3
4 Shaffer, Michelle 12 Pleasant Valley 19:29.85 4
5 Frescas, Stephanie 9 Enterprise 19:30.91 5
6 Hoppe, Janessa 12 Enterprise 19:36.21 6
7 Nelson, Lindsay 12 Pleasant Valley 19:41.30 7
8 Shaw, Julie 11 Anderson 19:49.86 8
9 Hickman, Natalie 10 Pleasant Valley 19:50.30 9
10 Moravec, Katie 12 Pleasant Valley 19:52.50 10
11 Bennett, Michelle 9 West Valley 19:53.00 11
12 Robberson, Danielle 11 Yreka 19:53.41 12
13 Atkins, Hagen 9 Durham 20:03.53 13
14 Sperling, Amanda 10 Oroville 20:05.78
15 Kornowski, Amber 12 Enterprise 20:06.69 14
16 Riley, Leanne 10 Lassen 20:08.18 15
17 Brandt, Kristina 9 Oroville 20:12.69
18 Lee, Jenna 12 Paradise 20:14.86
19 Teesdale, Lauren 9 Foothill 20:22.64 16
20 Butler, Jewel 12 Biggs 20:27.11
21 Grimes, Julia 9 Sutter 20:28.93
22 Riley, Brittiny 10 Lassen 20:32.81 17
23 Harris, Miranda 9 Lassen 20:35.14 18
24 Davis, Haley 10 Pleasant Valley 20:35.67 19
25 Barber, Amanda 9 Enterprise 20:36.50 20
26 McGlothlin, Dianna 9 Paradise 20:54.70
27 Williams, Brittany 10 West Valley 20:57.57 21
28 Rinne, Ashley 11 Shasta 20:59.19 22
29 Williams, Carmen 9 Anderson 21:02.87 23
30 Young, Mary 12 Yreka 21:03.82 24
31 Cates, Trisha 10 Enterprise 21:04.10 25
32 McCann, Miranda 10 Mt. Shasta 21:18.84 26
33 Detrich, Amy 9 Mt. Shasta 21:22.19 27
34 Norman, Kianna 10 Yreka 21:26.21 28
35 Scholtes, Jennifer 12 Pleasant Valley 21:30.95 29
36 Gulino, Katherine 11 Chico 21:41.42 30
37 Yardley, Krista 9 Yreka 21:44.63 31
38 Giannotti, Katelynn 11 Lassen 21:45.56 32
39 Whitehorn, Ashley 10 Foothill 21:46.44 33
40 Raines, Christina 12 Shasta 21:47.06 34
41 Baker, Jessica 10 Sutter 21:47.78
42 Altman, Suezy 12 Yreka 21:50.82 35
43 Stokes, Stephanie 10 Shasta 21:51.76 36
44 Anderson, Jordan 12 Shasta 21:52.05 37
45 Born, Rosanna 11 Foothill 21:52.32 38
46 Dever, Amber 10 Foothill 21:55.13 39
47 Elsea, Danielle 12 Yreka 21:56.16 40
48 Lucatero, Sonya 9 Lassen 21:58.17 41
49 Dulen, Adrienne 9 West Valley 21:58.53 42
50 Rederburg, Arie 12 Enterprise 21:59.95 43
51 Tenorio, Sharon 11 Pleasant Valley 22:00.87
52 Maret, Kristi 12 Red Bluff 22:04.34 44
53 Moriarity, Danielle 9 Modoc 22:05.97
54 Canfield, Katie 11 Chico 22:13.26 45
55 Ruano, Kris 10 Shasta 22:13.95 46
56 Housewright, Trina 11 Lassen 22:14.20 47
57 Prentice, Annie 9 Durham 22:16.08 48
58 Morriss, Katy 9 Foothill 22:16.75 49
59 Turner, Annika 12 Paradise 22:18.08
60 McAndrews, Lynnae 10 West Valley 22:18.37 50
61 Bolger, Catherine 10 Paradise 22:22.39
62 McAbee, Krystal 9 West Valley 22:23.18 51
63 Zempel, Elycia 10 Enterprise 22:24.17 52
64 Messenger, Renee 10 Yreka 22:26.27 53
65 Bell, Renee 11 Anderson 22:40.32 54
66 Ortiz, Kelly 11 Anderson 22:41.02 55
67 Schwabauer, Shelby 12 Red Bluff 22:47.53 56
68 Wiggley, Michelle 11 Red Bluff 22:51.51 57
69 Harris, Carly 11 Chico 22:54.45 58
70 Donahue, Caitlin 12 Etna 22:56.26
71 Scholfield, Vanessa 12 Shasta 22:59.64 59
72 Dowd, Mackenzie 11 Foothill 23:10.44 60
73 Ward, Lindsay 12 Durham 23:16.74 61
74 Clack, Valerie 11 Shasta 23:19.44 62
75 Fimbrez, Katie 11 Lassen 23:21.12 63
76 Callaway, Heidi 11 Shasta 23:21.51
77 Joyce, Jennifer 10 Modoc 23:24.21
78 Matthews, Amanda 12 Durham 23:29.92 64
79 Schauer, Taylor 10 Foothill 23:38.25
80 Franklin, Lauren 9 Lassen 23:46.72
81 Blockman, Sondra 10 Mt. Shasta 23:47.30 65
82 Weekley, Vanessa 12 Etna 23:48.32
83 Hoffman, Raequel 10 Durham 23:57.31 66
84 Nesheim, Heather 9 Mt. Shasta 23:58.16 67
85 Thompson, Mishy 9 Mt. Shasta 24:01.68 68
86 Brown, Mimi 11 Fall River 24:04.37
87 Hill, Jennifer 12 Oroville 24:07.84
88 Brown, Crystal 11 Oroville 24:20.72
89 Cavallaro, Sierra 10 Foothill 24:30.25
90 Walton, Deanna 9 West Valley 24:31.67 69
91 Trujillo, Lili 11 Hamilton City 24:41.36
92 Morgan, Ashley 11 Anderson 24:47.19 70
93 Farley, Rachel 10 Central Valley 24:47.56 71
94 Ellis, Danielle 12 Red Bluff 24:53.96 72
95 Brent, Cristy 12 Red Bluff 25:02.68 73
96 Slaughter, Cristy 12 Shasta 25:11.90
97 Kent, Evaleen 9 Central Valley 25:12.54 74
98 Gustafson, Jessica 12 Hamilton City 25:25.60
99 Erlendson, Allyson 11 Pleasant Valley 25:27.88
100 Albright, Keely 12 Chico 25:32.32 75
101 Schuyler, Shawna 9 Lassen 25:39.25
102 Smith, Stephanie 11 Lassen 25:41.01
103 Britton, Elyse 10 Mt. Shasta 25:51.67 76
104 Spencer, Nicole 11 Sutter 25:55.98
105 Standridge, Catherine 12 Red Bluff 25:57.48 77
106 Fleming, Monica 9 Durham 26:03.39 78
107 Salvador, Jennifer 9 Lassen 26:09.24
108 Gonsalez, Brenda 12 Butte Valley 26:10.53
109 Cobb, Dayna 9 Central Valley 26:17.39 79
110 Horner, Jamie 11 Anderson 26:18.19 80
111 Gardner, Katie 9 Central Valley 26:27.84 81
112 Jacobs, Dustie 12 Redding Advent. 26:34.18
113 Geron, Crystal 11 Anderson 26:39.66 82
114 Keck, Katie 12 Corning 26:41.00
115 Buschbeck, Mandy 12 Lassen 27:48.00
116 Riveria, Jackie 12 Las Plumas 28:12.00
117 Howarth, Leia 11 Las Plumas 28:17.00
118 LaRose, Tara 11 Chico 28:49.00 83
119 Peterson, Christie 10 Central Valley 29:45.00 84

Team Scores
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

1 Pleasant Valley 33 3 4 7 9 10 19 29
Total Time: 1:38:15.13
Average: 19:39.03
2 Enterprise 70 5 6 14 20 25 43 52
Total Time: 1:40:54.41
Average: 20:10.89
3 Lassen 123 15 17 18 32 41 47 63
Total Time: 1:44:59.86
Average: 20:59.98
4 Foothill 128 2 16 33 38 39 49 60
Total Time: 1:45:15.15
Average: 21:03.03
5 Yreka 130 12 24 28 31 35 40 53
Total Time: 1:45:58.89
Average: 21:11.78
6 Shasta 175 22 34 36 37 46 59 62
Total Time: 1:48:44.01
Average: 21:44.81
7 West Valley 175 11 21 42 50 51 69
Total Time: 1:47:30.65
Average: 21:30.13
8 Mt. Shasta 186 1 26 27 65 67 68 76
Total Time: 1:49:33.44
Average: 21:54.69
9 Anderson 210 8 23 54 55 70 80 82
Total Time: 1:51:01.26
Average: 22:12.26
10 Durham 252 13 48 61 64 66 78
Total Time: 1:53:03.58
Average: 22:36.72
11 Chico 291 30 45 58 75 83
Total Time: 2:01:10.45
Average: 24:14.09
12 Red Bluff 302 44 56 57 72 73 77
Total Time: 1:57:40.02
Average: 23:32.01
13 Central Valley 389 71 74 79 81 84
Total Time: 2:12:30.33
Average: 26:30.07
West Valley High School Hy-Tek's Meet Manager
Northern Section Cross Country Championships - 11/13/2003
West Valley High School
Last Completed Event


Event 2 Boys 2.2 Mile Run CC Open
1 Heberle, Steven 10 Pleasant Valley 12:57.02 1
2 Aitkins, Dwight 10 Chico 13:05.70 2
3 Menard, Trent 10 Enterprise 13:06.24 3
4 Zamudio, Jose 10 Chico 13:14.83 4
5 Stewart, Zack 10 Chico 13:17.60 5
6 Rebol, Nick 9 Red Bluff 13:18.18
7 Pickering, Thomas 9 Foothill 13:21.88 6
8 Fleming, Allan 9 Pleasant Valley 13:27.31 7
9 Stubbs, David 10 Corning 13:28.33 8
10 Ditzler, Trevor 11 Enterprise 13:34.42 9
11 Wold, Devin 11 Pleasant Valley 13:34.66 10
12 Roach, Thomas 10 Plumas Christian 13:37.70
13 Albright, Rylan 10 Chico 13:38.00 11
14 Anondson, Bryan 9 West Valley 13:38.69 12
15 Barry, Justin 9 West Valley 13:39.17 13
16 Green, Duncan 10 Pleasant Valley 13:40.66 14
17 Kingori, Rob 9 Chico 13:41.24 15
18 Drummond, Josh 10 Enterprise 13:44.75 16
19 Morrissey, Curtis 9 West Valley 13:48.95 17
20 Pulido, Willy 9 Corning 13:51.95 18
21 Solorio, Gerardo 10 Corning 13:56.77 19
22 Sutterfield, Kenny 11 Corning 13:57.52 20
23 Finn, Brendan 10 Pleasant Valley 13:57.89 21
24 Mears, John 9 Shasta 13:58.77 22
25 Santich, Brian 9 Pleasant Valley 13:59.01 23
26 Lawrence, Chris 9 Enterprise 14:00.28 24
27 Quinn, Joel 9 Yreka 14:05.55 25
28 Coppin, Cory 9 Weed 14:09.60
29 Janssen, Alex 10 Enterprise 14:12.68 26
30 McKenzie, Cameron 11 Shasta 14:15.11 27
31 Myers, Tristin 12 Shasta 14:15.51 28
32 Coppin, Kale 9 Weed 14:15.90
33 Myers, Tom 10 Chico 14:16.31 29
34 Spencer, Avery 9 Chico 14:17.55 30
35 Forrester, Gavin 12 Pleasant Valley 14:19.40 31
36 Helms, Roy 9 Pleasant Valley 14:22.52
37 Carney, Charles 9 Chico 14:22.85
38 Fowler, Brock 9 Enterprise 14:30.07 32
39 DeLancy, Christian 10 Pleasant Valley 14:32.87
40 Rath, Matt 10 Chico 14:33.67
41 Matthews, Dan 10 Chico 14:35.67
42 Burcham, Bryan 9 Enterprise 14:37.62 33
43 Hanson, Danny 10 Lassen 14:38.51
44 Woolley, Brett 9 West Valley 14:39.13 34
45 Camp, Cameron 9 Oroville 14:42.03
46 Lavelle, Kyle 11 Corning 14:45.29 35
47 Tracy, Jeff 10 Butte Valley 14:45.80
48 Sylvester, Matt 9 Chico 14:46.30
49 Godsil, Ryan 10 Durham 14:49.73
50 Taylor, Zack 9 Colusa 14:50.95
51 Murillo, Sean 9 Sutter 14:53.67
52 Olson, Matt 11 Enterprise 14:56.42
53 Swenson, Jake 10 Yreka 14:57.23 36
54 Contreas, Evan 9 Sutter 14:57.99
55 Davis, Tyler 11 Pleasant Valley 14:58.61
56 Lopez, Andres 9 Shasta 14:59.36 37
57 Litten, Anthony 9 Las Plumas 15:01.92 38
58 Adams, Brian 11 Durham 15:02.29
59 Medearis, Chris 11 Pleasant Valley 15:02.69
60 Jamison, Jeremy 10 Las Plumas 15:02.93 39
61 Zachary, Kevin 10 Red Bluff 15:05.54
62 Manchester, Tory 9 Plumas Christian 15:06.96
63 Munzer, Jeff 9 Sutter 15:08.29
64 Martinez, Tomas 9 Red Bluff 15:09.66
65 Gorbet, Stuart 9 Las Plumas 15:11.26 40
66 Crawford, Chris 10 Yreka 15:11.69 41
67 Born, Chris 9 Foothill 15:12.21 42
68 Kirk, Daniel 9 Chico 15:13.31
69 Starkey, A.J. 10 West Valley 15:14.74 43
70 Conner, Nathan 10 Yreka 15:15.07 44
71 Hudson, Duane 9 Paradise 15:15.43
72 Wagner, Josh 10 Corning 15:17.72 45
73 Walker, Nick 11 Pleasant Valley 15:25.98
74 Ng, William 9 Paradise 15:28.37
75 Davis, Kenneth 9 Las Plumas 15:30.88 46
76 Nguyen, Irvin 11 Pleasant Valley 15:35.33
77 Heinbockel, Charles 9 Plumas Christian 15:35.52
78 Whittington, Tom 9 Chico 15:36.51
79 St.Clair, Donovan 10 Las Plumas 15:37.42 47
80 Lee, Jason 10 Foothill 15:38.23 48
81 Deering, Travis 10 Lassen 15:38.44
82 Purkis, Shawn 9 Yreka 15:39.01 49
83 Fisher, Coleby 9 Foothill 15:41.64 50
84 St.John, Mitchell 11 Pleasant Valley 15:44.49
85 Duran, Justin 10 Colusa 15:49.10
86 Block, Connor 10 Pleasant Valley 15:49.34
87 Ferguson, Stephen 9 Red Bluff 15:50.37
88 Fleming, Robert 11 Pleasant Valley 15:54.22
89 D'Ewart, Mitchell 9 Pleasant Valley 15:54.79
90 Provine, Tom 9 Corning 15:56.69 51
91 Adams, Luke 10 Pleasant Valley 16:02.26
92 Hearn, David 9 Enterprise 16:02.45
93 Chapman, Tyler 10 Shasta 16:06.51 52
94 Denlay, Keaton 11 Pleasant Valley 16:09.78
95 DoChi, Huy 12 Etna 16:11.62
96 Sattler, Ralf 12 Lassen 16:11.99
97 Rhett, Antone 9 Anderson 16:13.30
98 Montz, Evan 9 Chico 16:18.25
99 Larsen, Lucas 9 Las Plumas 16:18.51 53
100 Henry, Jared 10 Corning 16:19.94
101 Hamlin, James 9 Biggs 16:25.85
102 Bender, Shane 11 Chico 16:26.92
103 Rabut, Trip 10 Chico 16:30.61
104 Bigler, Ryan 12 Yreka 16:32.66 54
105 O'Brien, Thomas 9 West Valley 16:37.25 55
106 Bertotti, Jonathan 9 Lassen 16:38.62
107 Durovchic, Cyril 11 Yreka 16:39.10 56
108 Lundberg, Anders 10 Pleasant Valley 16:51.90
109 Waters, Aaron 9 Foothill 16:52.53 57
110 Dover, Byron 9 Pleasant Valley 16:58.00
111 Scholfield, Sky 10 Shasta 16:58.27 58
112 Amarel, Kyle 9 Sutter 17:04.47
113 Pillard, David 10 Nawa Academy 17:08.37
114 Brooke, Trevor 9 Yreka 17:11.57
115 Lara, Erik 10 Pleasant Valley 17:22.57
116 Winterburn, Stephen 9 Enterprise 17:41.33
117 Joyce, Brett 9 Modoc 17:57.35
118 Miller, Isaac 10 Chico 18:11.97
119 Farladansky, Noah 9 Las Plumas 18:43.13 59
120 Khanchandani, Ashton 10 Pleasant Valley 18:43.38
121 Eitel, Randy 12 Pleasant Valley 19:05.72
122 Lace, James 10 Corning 19:06.00
123 Wise, Brady 9 Biggs 19:07.00
124 Ledbetter, Ed 9 Pleasant Valley 20:08.00


Team Scores
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

1 Chico 37 2 4 5 11 15 29 30
Total Time: 1:06:57.37
Average: 13:23.48
2 Pleasant Valley 53 1 7 10 14 21 23 31
Total Time: 1:07:37.54
Average: 13:31.51
3 Enterprise 78 3 9 16 24 26 32 33
Total Time: 1:08:38.37
Average: 13:43.68
4 Corning 100 8 18 19 20 35 45 51
Total Time: 1:09:59.86
Average: 13:59.98
5 West Valley 119 12 13 17 34 43 55
Total Time: 1:11:00.68
Average: 14:12.14
6 Shasta 166 22 27 28 37 52 58
Total Time: 1:13:35.26
Average: 14:43.06
7 Yreka 195 25 36 41 44 49 54 56
Total Time: 1:15:08.55
Average: 15:01.71
8 Foothill 203 6 42 48 50 57
Total Time: 1:16:46.49
Average: 15:21.30
9 Las Plumas 210 38 39 40 46 47 53 59
Total Time: 1:16:24.41
Average: 15:16.89
West Valley High School Hy-Tek's Meet Manager
Northern Section Cross Country Championships - 11/13/2003
West Valley High School
Last Completed Event


Event 1 Girls 2.2 Mile Run CC Open
1 Floyd, Amber 10 Las Plumas 15:40.36
2 Weikert, Hope 11 Yreka 15:50.40 1
3 Higginson, Rachael 10 Corning 15:58.36
4 Scholtes, Lindsay 9 Pleasant Valley 16:11.95 2
5 Bowers, Tanya 11 Yreka 16:16.85 3
6 Long, Rachelle 12 Enterprise 16:19.84
7 Louber, Becky 9 Pleasant Valley 16:23.08 4
8 Amaral, Rachael 12 Yreka 16:28.79 5
9 Baker, Alicia 9 Enterprise 16:35.79
10 Smith, Melissa 10 Pleasant Valley 16:37.79 6
11 Runnells, Andrea 9 Pleasant Valley 16:43.12 7
12 Endres, Noel 9 Anderson 16:55.77
13 VanderHeiden, Ashley 9 Chico 17:05.61 8
14 Crouch, Jessica 10 Sutter 17:07.66 9
15 Odekirk, Chelsea 10 Las Plumas 17:09.44
16 Cardenas, Theres 10 Enterprise 17:16.09
17 Irwin, Kylie 9 Red Bluff 17:26.92
18 Clay, Kristen 9 Oroville 17:28.08
19 Di Angelo, Priscilla 10 Colusa 17:34.50
20 Fry, Christina 9 Chico 17:39.14 10
21 Singh, Stefanie Sutter 17:50.91 11
22 Purkis, Lauren 10 Yreka 17:54.83 12
23 Clopper, Kim 9 Chico 18:01.27 13
24 Redfield, Rachel 10 Red Bluff 18:06.92
25 Skinner, Emily 9 Pleasant Valley 18:07.82 14
26 Blessing, Maeve 12 Yreka 18:13.02 15
27 Juh, Stephanie 10 Pleasant Valley 18:18.55 16
28 Cooper-Herranen, Julia 9 Mt. Shasta 18:23.39
29 Bertok, Christina 10 Pleasant Valley 18:32.53 17
30 Roseman, Jessica 10 Pleasant Valley 18:35.74
31 Rocchi, Kyra 9 Oroville 18:40.35
32 Frescas, Trisha 10 Enterprise 18:41.36
33 Davidson, Angelina 9 Las Plumas 18:50.10
34 O'Malley, Celine 9 Chico 18:50.64 18
35 Danna, Marianna 9 Sutter 19:01.38 19
36 Kaljala, Linda 11 Etna 19:10.73
37 Ludwick, Whitney 10 Sutter 19:19.65 20
38 Talley, Laura 10 Pleasant Valley 19:25.07
39 Scroggins, Holly 9 Anderson 19:29.25
40 Kibbee, Dora 10 Chico 19:38.10 21
41 Drawver, Brittnee 9 Sutter 19:40.51 22
42 Johnson, Joanna 10 Chico 19:51.94 23
43 Pittman, Megan 10 Sutter 19:56.03 24
44 Patterson, Lynzy 10 Las Plumas 20:12.71
45 Glanville, Megan 11 Pleasant Valley 20:15.45
46 Arn, Audrey 9 Pleasant Valley 20:25.58
47 Jorgenson, Sara 12 Biggs 20:33.19
48 Ruttenburg, Kate 10 Chico 20:42.63 25
49 Hoyt, Johanna 10 Mt. Shasta 21:29.21
50 Handley, Talena 10 Pleasant Valley 22:24.76
51 Arellano, Cynthia 12 Biggs 27:04.00


Team Scores
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9

1 Pleasant Valley 33 2 4 6 7 14 16 17
Total Time: 1:24:03.76
Average: 16:48.76
2 Yreka 36 1 3 5 12 15
Total Time: 1:24:43.89
Average: 16:56.78
3 Chico 70 8 10 13 18 21 23 25
Total Time: 1:31:14.76
Average: 18:14.96
4 Sutter 81 9 11 19 20 22 24
Total Time: 1:33:00.11
Average: 18:36.03


is published by

For questions or comments about content, contact the editors: Rich Gonzalez and Doug Speck
For business questions or comments, contact the publisher: John Dye

2002-2004 by DyeStat